Tisk

Cvičení dechová – definice, dělení (druhy dech. cvičení)

Štěpán Kožmín Stav: Odevzdáno

Dechová cvičení

Definice

Jsou zaměřena na uvědomělé zlepšení funkce dýchání. Jejich cílem je vytvořit správný dýchací stereotyp, který výrazně ovlivňuje správné držení těla, posílit dýchací svalstvo, zlepšit funkci vnitřních orgánů a uvolnit svalové a psychické napětí. Cvičení vedou k prevenci deformací  hrudníku a k zlepšení jeho pohyblivosti, podporují krevní oběh, zajišťující nezbytný přísun kyslíku do tkání, přispívají k otužování nosní sliznice a provádějí masáž vnitřních orgánů a pozitivně ovlivňují mozkovou i svalovou činnost.

Statická dechová cvičení

Jsou to všechna dechová cvičení prováděná v klidu, v některé pohodlné výchozí poloze (nejčastěji v lehu nebo v sedu ale i ve stoje). Ke zlepšení vnímání dechového pohybu je možné přiložit dlaně rukou na různé části těla: zezadu na oblast pod lopatkami, do dolní části zad – beder, zepředu na místa pod klíčními kostmi, na solar, na břišní oblast pod pupek, ze stran na hrudník (na oblouky žeber).

Podle zacílení do části těla se dělí na dýchání:

    •    do hrudníku (tím je myšleno dýchání do střední a horní části hrudníku, které se zde projevuje pohybem hrudníku vzhůru a do stran, oblast břicha přitom zůstává v klidu) 

(OBR.1)

    •    do břicha (tím je myšleno dýchání do spodní části hrudníku, které se projeví stlačením orgánů uložených v břišní dutině směrem dolů a jejich vyklenutím vpřed – vypadá to, jako by se nádechem nafukovalo a výdechem vyfukovalo břicho)

(OBR.2)

    •    plný dech neboli “naplňování prázdné nádoby vodou” (nadechujeme nejdříve do břicha a poté do hrudníku, výdech postupuje naopak nejdříve od hrudníku a poté až břicho)

 

Dynamická dechová cvičení

Jsou to všechna cvičení spojená s pohybem částí těla (například jen končetin) nebo celého těla. Dech významně pomáhá ke zvětšení účinku u všech druhů cvičení a v některých případech tento účinek zásadně ovlivňuje.

Dynamická cvičení vždy provádíme ve stejném rytmu, jakým plyne náš dech.

Na dýchání pohodovým tempem přímo závisí pozitivní zážitek ze cvičení. Do rychlosti plynutí dechu nezasahujeme a rychlost pohybu ve cviku se dechu přizpůsobuje. Cvičení je příjemné, přestože současně bude někdy i namáhavé.

Dýchání při protahování svalů

Během protahování spojte vždy fázi napnutí svalu s nádechem (nebo se zadržením dechu po nádechu) a fázi protažení a uvolnění příslušného svalu s výdechem. Během protahování při výdechu zaměřte pozornost do protahovaného svalu a vnímejte své pocity. Protahování svalu nesmí bolet, výdech během protahování pomáhá snížit pocit přepětí a velkého tahu až bolesti.