Tisk

Revmatoidní artritida

Eliška Pešková Stav: Odevzdáno

Revmatoidní artritida

Úvod

  Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby, ale může se projevit postižením i kteréhokoli dalšího orgánu v těle. V současnosti se nezná příčina vzniku tohoto onemocnění, a i proto se neumí revmatoidní artritida  zcela vyléčit. Je však k dispozici řada léků, které potlačují nebo alespoň zmírňují bolest a zánět a zpomalují celkovou progresi onemocnění. Je nezbytné, aby se užívaly lékařem předepsané léky, dodržoval léčebný řád a také aby pacient denně pravidelně cvičil.

Diagnóza

  Do vyšetření při podezření se zahrnuje krevní odběr, rentgenové vyšetření kloubů, při otoku kloubu jeho punkce a cytologické a imunologické vyšetření získané tekutiny.
 Při zmíněném krevním odběru nás nejvíce zajímají zánětlivé parametry, jako je CRP a hladina bílých krvinek, a také autoprotilátky. To jsou protilátky vytvářené proti tkáním vlastního těla a v tomto konkrétním případě zjišťujeme hladinu revmatoidního faktoru a a anticitrulinových protilátek.

Léčba  

Díky pokroku v medicíně existují velmi účinné látky, jejichž prostřednictvím lze dnes pacientům s revmatoidní artritidou pomoci mnohem účinněji než dříve.
Tyto nové léky se souhrnně označují pojmem biologická léčba, a u některých pacientů dokonce dokážou nemoc zastavit.
  Tato léčba užívá látky vyráběné genetickým inženýrstvím, které se blízce podobají přirozeným molekulám produkovaným v organismu. Zásadně mění kvalitu života pacientů a vrací je zpět do normálního pracovního a společenského života. Není však určena pro všechny pacienty, ale jen pro ty, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby
 Dále lze artritidu léčit několika skupinami léků, kterými jsou nesteroidní antirevmatika, dále  léky modifikující nemoc a kortikoidy.

  Také cvičení a úpravu životního stylu lze považovat za léčbu.

  V pokročilých stádiích, je možnost chirurgické léčby revmatických chorob, kterými jsou nejčastěji náhrada kloubu, znehybnění kloubu ve vhodném postavení nebo odstranění kloubní membrány postižené zánětem.

Prevence  

Ani dnes se bohužel přesně neví, co RA vyvolává. Za jejím vznikem pravděpodobně stojí více příčin, nejspíše zděděné geny a vlivy životního prostředí. Vědci se domnívají, že u některých lidí může onemocnění spustit bakteriální nebo virová infekce. Zatím však nemají jasno, který virus nebo jiný organismus je „pachatelem“.

  Proto spolehlivý způsob předcházení revmatoidní artritidě není znám, ale i přesto dodržováním několika obecných doporučení se může riziko vzniku RA snížit. Většinou jsou jimi základy zdravého životního stylu, avšak pro upřesnění se to nejvíce týká kuřáků, protože vdechování tabákového kouře je kromě vlivu genů, a tedy dědičnosti jediný jistý činitel, prokazatelně zvyšující nebezpečí rozvoje RA. Kouření také urychluje postup nemoci, a vede k většímu poškození kloubů.

  Dále můžeme předejít RA zdravou výživou a pohybem, tedy udržením své váhy v normě, protože některé studie naznačují, že u lidí s nadváhou se RA vyvine častěji.

  Nový výzkum také ukázal souvislost mezi RA a onemocněním parodontu (závěsného aparátu zubu). Proto je zde další dobrý důvod pečlivé zubní hygieny a pravidelných preventivních prohlídek zubaře.

 S úplnou jistotou pacienty s RA nevyléčí nic, avšak časná léčba může zmírnit bolestivé projevy a ochránit klouby před poškozením. V ideálním případě by se měla zahájit během 3 měsíců od prvních příznaků.

  Níže je odkaz videa ze stránek revmaticke-nemoci.cz o průběhu návštěvy u fyzioterapeuta s revmatoidní artritidou, kde je možné vidět co vše při ni pacienty čeká.

VIDEO: http://www.revmaticke-nemoci.cz/videa-revmatoidni-artritida/navsteva-fyzioterapeuta-201

Zdroje:

http://www.cilena-lecba.cz/revmatoidni-artritida

https://cs.wikipedia.org/wiki/Revmatoidn%C3%AD_artritida

OLEJÁROVÁ, Marta. Revmatoidní artritida: čtení o nemoci severoamerických indiánů, slavných malířů i vaší. Praha: Mladá fronta, 2012. Lékař a pacient. ISBN 978-80-204-2657-4.

http://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/tajuplna-revmatoidni-artritida-jak-vznika-1333