Dupuytrenova kontraktura
Je postižení vazivového aparátu dlaně. Onemocnění se v počátku projevuje zatuhnutím vaziva na menší části dlaně ruky. Postupně se z mírně zatuhlého místa vytvoří tuhý pruh a znemožňuje se za běžných okolností narovnání prstů. Zatuhnuté vazivo nebolí, ale narušuje úchopovou funkci prstů. Častěji se vyskytuje u mužů a ve vyšším věku. Přesná příčina vzniku Dupuytrenovy kontraktury není známa, spouštěčem může být i úraz nebo operace. Zdeformovaná dlaň a prsty pak stále více překáží při běžné činnosti.
(obrázek č. 1)
Příčiny
Genetické predispozice ke vzniku onemocnění souvisí s Vikingskou populací a výskyt onemocnění kopíruje migrační cesty. Onemocnění se vyskytuje častěji u mužů a ve vyšším věku. Pravděpodobnost výskytu nemoci zvyšuje diabetes mellitus, hepatopatie (blíže neurčené onemocnění jater) a opakovaná mikrotraumata (těžká manuální práce).
Rozdělení
Podle lokalizace rozlišujeme tři typy :
1/ dlaňový typ
2/ prostá kontraktura některého prstu / nejčastěji IV a V prstu
3/ složitý typ postihující celou ruku včetně palce
Vazivové pruhy vycházející s palmární aponeurozy při přechodu na prsty jsou intimně spojeny s nervověcévními svazky, flexorovými šlachami a klouby. Kontrakce vaziva způsobují kontraktury prstů.
V průběhu let bylo provedeno několik pokusů řešit kontrakturu bez operace, ale z drtivé většiny provedených testů lze vyvodit, že Dupuytrenova kontraktura je zatím pouze chirurgicky řešitelné onemocnění a konzervativní terapie nemá velkého významu. Nadále se provádí pokusy s injekcemi různých látek do pruhu, nebo jen s dlahováním, ale více méně neúspěšně. Ke zjištění v jak pokročilém stadiu se pacient nachází se dá použít tzv. table test (angl. table = stůl). Stačí položit ruku dlaní dolů na rovnou desku stolu a pokud se všechny klouby ruky dotýkají podložky nedošlo ještě k vytvoření závažného ohnutí prstů. Pokud se však některý z prstů nedotýká, je nejvyšší čas k řešení nastalé situace a poradě s lékařem.
V současné době se u starších pacientů, u kterých se onemocnění vyvíjelo pomalu zkouší metoda jednoduchého napíchání pruhu. Jde o techniku ??rychlou, poměrně spolehlivou a hlavně bez porušení kůže. Provádí se pomocí injekční jehly, kterou opakovaně „propichujeme“ místo kontraktury a tím narušujeme ztuhlý pruh. Faktem ale je, že byl pruh ztuhlého vaziva pouze přerušen, nikoli odstraněn. Dá se tedy počítat s opětovným objevením onemocnění v budoucnu. Obecně převládá názor, že nejlepším řešením je odstranění nemocného vaziva pomocí klasických kožních řezů- jak můžeme vidět na videu pod textem. Úplné odstranění dlaňového vaziva není možné. Každý pacient musí proto počítat s určitým rizikem návratu onemocnění v budoucnu.
Po dlouhém trvání pokročilého stadia také nastává problém s lidskou pokožkou. Lidská pokožka má schopnost se přizpůsobit aktuálnímu stavu, a tak když ji denně nenatahujeme (což není u trvale ohnutých prstů možné), scvrkne se a při opětovném natažení prstů během operace vznikne její nedostatek. Ten je pak nutné řešit pomocí kožních štěpů nebo lalůčků a dochází ke zbytečnému jizvení na dalších místech pacientova těla.