Tisk

Joga – jednotlivé druhy a styly podrobněji

Karolina Honsova Stav: Odevzdáno

Acro yoga

Na pohled krásný, ačkoliv obtížný všestranný systém. Acro yoga vznikla spojením jógy, párové akrobacie a thajské masáže. Je to cvičení ve dvojici, kde je jedno, zda jste muž a žena, či ve dvojici se stejným pohlavím. Poté, co se dvojice zahřeje, ať už jógou nebo jinou rozcvičkou, přichází nácvik posilovacích a zpevňovacích cviků. Je důležité, aby si dvojice vybudovala dobrý pocit v inverzích(stoje na hlavě, předloktí, rukách a jiných akrobatických prvků). V akrojóze jde totiž hlavně o akrobatické prvky. Poté, co se dvojice naučí a natrénuje základní prvky, může přejít k té nejzábavnější části, kterou je akrojógové létání. Dvojice spolupracuje a funguje na principu, že jeden tvoří takzvanou bázi, jde o toho z dvojice, který leží na zemi a drží druhého ze dvojice, který tvoří letce. Letec provádí akrojógové prvky ve vzduchu nad ležící bazí. Samozřejmě, když se akrojóga vyučuje v kurzech, musí být přítomen i takzvaný spotter, který dohlíží na bezpečnost. Závěr akrojógy je věnován zklidnění a uzemnění, které je prováděno buď pomocí thajské masáže, nebo prostřednictvím terapeutického létání, kde je letec ve vzduchu zcela uvolněn a protahován a masírován bazí. Tímto protažením se uvolňuje především páteř. Akrojóga je perfektním cvičením pro zpevnění těla, zapojení hlubokých stabilizačních svalů, zvýšení flexibility, ale také pro posílení důvěry mezi partnery. Ať  Ať už člověk bázuje nebo létá, používá hodně svaly rukou, nohou a středu těla. Vlastně jsou svalové skupiny zatěžovány komplexně a tím svaly brzy zesílí a jsou efektivní. Také se pomocí tohoto cvičení překonává strach a buduje důvěra. Člověk si začne uvědomovat své tělo, pozná jak pracovat efektivně, tak aby se tolik nenadřel. K tomu pomáhá naučení dobré techniky. Zkrátka akrojóga je pro všechny, kteří chtějí překonávat své hranice a dostat se do složitějších asán v klasické józe, protože akrojóga nám pomůže ve flexi i zpevnění jádra(tzv."core").

 

 

Gravid yoga

Může gravid yoga, neboli jóga pro těhotné ulehčit ženám těhotenství, nebo snad samotný porod? 

Slovo jóga vyjadřuje "vnitřní jednotu", celistvost a znovunapojení na vnitřní zdroj a proto právě v těhotenství je správný čas na cvičení jógy, protože právě jógou navodí matka vztah s miminkem. Jógová praxe je mostem na cestě k navazování prenatálního vztahu. Jóga během těhotenství přispívá ke komunikaci s miminkem, s vlastním tělem. Napomáhá k nalezení vnitřní harmonie a stability, také zlepšuje náladu. Dechová cvičení zlepšují psychický stav a pomáhají v distribuci kyslíku, podporují imunitu a proudění lymfy. Dodávají živiny a energii nastávající mamince. Pozice protáhnou celé tělo, které je často stažené a přetížené. Zlepšuje se cirkulace krve a specifickými pozicemi se připravuje pánev na porod. Dochází k uvolnění kyčelních kostí a často i ztuhlého pánevního dna. Relaxace je jedna z nejdůležitějších součástí jógy v těhotenství. Ženy tak mohou pomoci i samotnému miminku, protože klid v mysli a psychiky maminky je také klid v mysli dítěte. Skrze dech s ním navazuje vazbu. S gravid jógou se může začít kdykoliv během těhotenství, před i po ní v rámci rychlejší regenerace svalstva a tím lepší navrácení původní postavy matky před porodem. Ovšem je lepší nechat první trimestr relativně klidný. Nedoporučuje se začínat s jógou hned od začátku těhotenství, obzvlášť pro matky, které se s jógou doposud nesetkaly. A i trénované matky by se v prvním trimestru měli zaměřit obzvlášť na dech, uvolnění zad a nohou a proudění lymfy. 

Ať už je žena v jakékoliv fázi těhotenství, pokaždé by se nejdřívě měla domluvit se svým lékařem, zda je pro ni jóga vhodná. Cvičení během těhotenství se liší trimestr od trimestru. V prvním by měla žena spíše relaxovat. Je potřeba dávat pozor často na nízký krevní tlak a zvedat se velice opatrně, neprovádět torzní a obrácené pozice. Ve druhém trimestru je pozornost věnovaná posílení a protažení dolních končetin, neposilování břicha. Ve třetím je už plod těžký, zvětšují se prsa, a proto je třeba uvolňovat a protahovat záda. Otékají nohy a tak je vhodné pracovat na jejich zvedání s podporou, aby neotékaly. Vhodné jsou pozice pro otevírání kyčlí a především dechové techniky, pro uvolnění a celkovou pohodu. 

Vždy je ovšem důležité během cvičení poslouchat své tělo, ženy musí věnovat pozornost vnitřnímu pocitu a sledovat, co je pro ně komfortní a co ne. Pozice jsou uzpůsbeny tak, aby ženy neublížily ani sobě, ani miminku. Jsou koncipovány způsobem, aby bříško nepřekáželo jakkoli veliké. Jednotlivé cviky jsou zaměřeny na zpevnění vnitřních i vnějších svalů, na rozproudění kardiovaskulárního systému a detoxikaci organismu. Dále pomáhají zlepšit fyzickou kondici, dýchání, působí také proti zácpě a jiným potížím.

 

 

Aqua yoga

Cvičení ve vodě je poměrně známou metodou, která dokáže sport zpřístupnit i lidem, pro které běžné varianty cvičení jsou příliš náročné či zcela neproveditelné. Ve Spojených státech má svou vodní variantu už i jóga. Tak jako u každého vodního cvičení, tak i aqua jóga mění způsob, jakým vnější prostředí působí na lidské tělo. Tím jsou cviky snažší, protože voda drží většinu tělesné váhy, a tím je možnost větší koncentrace na techniku cviků. Ovšem k překvapení existují i cviky, které jsou ve vodě náročnější. Pro řadu pozic stěna bazénu představuje podlahu, tudíž polohy v leže se jakoby dělají ve stoje, kdy podlaha je stěna bazénu. 

Nadnášející efekt vody ulevuje kloubům od zátěže váhy celého těla, takže snižuje bolest a nepohodlí, které lidé mohou při cvičení pociťovat. Protože tělo ve vodě nese menší váhu, svaly jsou uvolněnější a tak je můžeme protahovat a posilovat se sníženým rizikem zranění.

Vodní jóga napomáhá při škále rúzných onemocnění od lidí s kloubními náhradami, artritidou či roztroušenou sklerózou, přes svalovou distrofii, úzkosti a deprese, až po rehabilitaci po porodu či operaci.

V České republice jsme se s aqua jógou ještě nesetkali.