Tisk

Entezopatie = bolesti úponů kolene

Radka Voclová Stav: Odevzdáno

Entezopatie neboli úponové bolesti šlach a svalů z přetížení (enthezis = úpon; místo kde přechází šlacha v kost, pathia, pathos = označení pro chorobu, onemocnění,  patologický stav). Jedná se o získané onemocnění svalů a šlach. Někdy mohou být označovány též jako periostózy či tendopatie. Může se jednat o přetížení jakékoli svalové skupiny. V oblasti kolenního kloubu pozorujeme:

  • PATELOFEMORÁLNÍ SYNDROM (PFPS - Patellofemoral pain syndrome)
  • SKOKANSKÉ KOLENO (jumpers knee, entezopatie ligamentum patellae)
  • SYNDROM ILIOTIBIÁLNÍHO TRAKTU
  • MORBUS OSGOOD-SCHLATTER

ETIOPATOGENEZE:

Úponové bolesti jsou jedním z nejtypičtějších bolestivých stavů, které si může sportovec (rekreační i profesionál) přivodit. Dochází k ním při opakovaném přetěžování svalového úponu či úponů určité svalové skupiny. Při nadměrném zatěžování dochází ke zvýšenému tahu šlachy od kosti a následné mikrotraumatizaci, což má za následek vznik mikrotrhlin, které se hojí drobnými jizvami. Tyto drobné jizvičky pak způsobují onu zmiňovanou bolest úponu. V těžších případech mohou vznikat i drobné kostěné výrůstky, které dále dráždí okolní měkké struktury.

ANATOMIE:

Svaly a šlachy jsou strukturami pojivové tkáně. Zajišťují lokomoci a vzpřímenou polohu člověka jejich napojením na kostní skelet těla. Funkcí šlachy je přenos svalové síly na páku kosti, propriocepce a absorpce nárazů a tím limitování poškození svalu jeho přetížením.

Šlacha je tvořena uspořádanými kolagenními snopci (primární snopce), které se sbíhají ve šlachové fascikuly (sekundární snopce), tyto fascikuly se shromažďují v terciální snopce, které pak tvoří vlastní šlachu. Kolagenní vlákna (kolagen typu I a III) jsou rozptýlena v mezibuněčné hmotě, malou část tvoří elastická vlákna a tenocyty. Vnější povrch šlachy je kryt pojivovým pouzdrem (epitenonem), u některých šlach je epitenon kryt řídkou tkání (paratenonem), dovolující volný pohyb šlachy proti okolní tkáni. Epitenon a paratenon spolu tvoří peritenonium.

Entesis – jednotka přechodu šlachy v kost, resp. její úpon do kosti, tvořena 4 vrstvami. Vrstva šlachových fibril, přecházející v zónu nekalcifikované chrupavky, dále vrstva kalcifikované chrupavky a kostní hmota. Postupný přechod měkké chrupavky přes chrupavku kalcifikovanou v kost zajišťuje potřebné zmírnění tlaků a tahů při pohybu končetiny. Nepravidelné prolínání chrupavky s kostní hmotou a zapojení šlachových fibril do této struktury zvyšuje mechanickou pevnost a odolnost tohoto spojení.

KLINICKÝ OBRAZ:

Obecně se tyto potíže dají dělit na akutní a chronické. V obou případech dochází k omezení prokrvení a poruše látkové výměny v oblasti přechodu šlachy v kost. Dominantním příznakem je bolest. Pacient může přesně nahmatat bolestivé místo – místo úponu šlachy a její okolí, citlivé na palpaci. Přidružen je také otok, zduření šlachy a omezená hybnost. Akutní forma entezopatie obvykle vymizí do šesti týdnů od prvních příznaků. Pokud bolest přetrvává, přechází entezopatie do formy chronické, kterou provází také bolest klidová, spojena se zánětem a zarudnutím kůže. Pokud je bolestivost ignorována a pacient neomezí pohybovou aktivitu, může dojít až k drobným vytržení kostní tkáně v důsledku nadměrného tahu šlachy.

Na základě zmínky o úponové bolesti při sepisování anamnézy lze předpokládat, že se bude jednat o entezopatie. Pacient je vyšetřen palpačně prohmatáním (sleduje intenzitu bolesti, omezení pohybu, omezení svalové síly, omezení funkce) a dále pomocí ultrazvuku případně rentgenu, CT nebo MRI. Při nejisté diagnóze je nutné vyšetřit, zda bolesti nejsou způsobeny poškozením krční páteře, například výhřezem ploténky. Lokální terapie by v tomto případě neměla žádný smysl.

TERAPIE:

Terapeutické spektrum je poměrně široké. Základem je vyloučení dalšího přetěžování příslušné svalové skupiny. Nastaven je dostatečně dlouhý klidový režim pacienta, při kterém mají mikrotrhliny možnost kompletní regenerace. Široké uplatnění při léčbě entezopatie mají ortézy, ovšem leckdy je používána i sádrová imobilizace na dobu 4-6ti týdnů. Při dobré kázni pacienta a vhodně volené kombinací lokální a fyzikální terapie vystačíme s konzervativním postupem léčby. Pokud se nepodaří bolest odstranit do 3-6ti měsíců, je nutné řešit problém operativně.

Lokálně i celkově aplikujeme léky s antiflogistickým a antirevmatickým efektem (Voltaren mast či tablety, Fastum gel, Ketazon), antiedematika (Reparil, Yellon gel), vasodilatancia, antiagregancia (Acylpyrin).

Fyzikální terapie využívá ultrazvuku, DD proudy, magnetoterapie, diatermie, pulsní magnetické pole, distanční magnetoterapie, laser a někdy i rázovou vlnu. Může být také přikládán Priessnitzův obklad.

Fyzioterapie se zde snaží o uvolnění přetížených svalů (techniky měkkých tkání, strečink, postizometrická relaxace), a zároveň o aktivování často oslabených protilehlých svalů (kompenzační cvičení).

Aplikován je také kineziotape. Nejprve lymfatický tape pro odstranění otoku, poté další druhy tejpování pro dosažení správného postavení kloubu.

PREVENCE:

Podstatným faktorem prevence je nepřekonávat bolest. Bolest není normální stav, naznačuje, že není něco v pořádku. Zamyslete se, jestli nevykonáváte jednostranný pohyb s následným jednostranným přetížením. Zaměřte se na celkové pravidelné protahování před a po sportovní aktivitě. Využít je možno řady specifických relaxačních cvičení. Preventivně se používají také epikondylární pásky, které odlehčují dané oblasti. 

 

a, PATELOFEMORÁLNÍ SYNDROM (PFPS - Patellofemoral pain syndrome)

PFS, neboli běžecké koleno, představuje jednu z nejčastějších příčin bolesti kolene postihující jak aktivní, tak méně aktivní lidi. Bolest je běžně spojena s fyzickou aktivitou či sportem, což vede mnoho lidí k jejímu omezování. V místě úponu M. rectus femoris a ligamentum patellae na obou pólech pately se může vyskytovat palpační bolestivost, zvláště při dřepu a výskoku v závislosti na napětí M. rectus femoris. Bolestivá je též chůze do schodů. Postihuje nejčastěji skokany, fotbalisty a košíkáře. Podobný nález bývá při úponu ligamentum patellae na tuberositas tibiae, kde je nutno vyloučit M.Osgood Schlatter (viz níže).

MOŽNÉ PŘÍČINY VZNIKU: anatomické a genetické predispozice, svalová nerovnováha stehenního svalstva, špatná pozice čéšky, přetěžování kloubu

PŘÍZNAKY: bolest na přední straně kolene v průběhu nebo po námaze, při chůzi do kopce, z kopce, po schodech (hlavně ze schodů dolů), při delším sezení a následném postavení se, pocit zablokovaného kolene

TERAPIE: Rehabilitační program musí postupně nabírat na intenzitě a zahrnovat protahovací cviky na svalstvo přední strany stehna a svalstvo sedací. Z pomůcek se využívají ortézy poskytující podporu pro čéšku, které brání její lateralizaci (posunutí vně).

(obr.1)

 

b, SKOKANSKÉ KOLENO

Jedná se o rupturu nebo zánět patelární šlachy způsobený přetížením. Postiženi jsou zejména atleti soutěžící ve skoku a v disciplínách, při nichž se vrhá nebo hází, dále také volejbalisté, basketbalisté, házenkáři a fotbalisté nebo vzpěrači.

MOŽNÉ PŘÍČINY VZNIKU: přetížení patelární šlachy, snížení síly svalstva přední strany stehna, nedostatečná rehabilitace po dřívějším poranění

PŘÍZNAKY: bolest na patelární šlaše ve spojení s aktivitou, bolest a ztuhlost při námaze a po ní, ztuhlost po ránu, otok pod patelou a bolest při tlaku

TERAPIE: rehabilitační program s postupně rostoucí intenzitou se zařazením strečinku, neomezovat příliš aktivitu, ale vyhýbat se aktivitám, které způsobují bolest, doplňuje o tejping nebo ortézy snižující tlak na patelární šlachu

(obr.2)

 

c, ILIOTIBIÁLNÍ SYNDROM

Přetížení dlouhé šlachy, která vede podél vnější strany stehna od pánve a upíná se těsně pod kolenem (iliotibiální trakt).

MOŽNÉ PŘÍČINY VZNIKU: prudký nárůst tréninkového zatížení, ztuhlé a napjaté svalstvo stehen a boků, špatná obuv, nakloněný běh na šikmém povrchu (např. okraj silnice)

PŘÍZNAKY: koleno bpn., zkrácený iliotobiální pruh s bolestivostí v dist. 1/3, bolest při běhu na silnici, zejména po několika kilometrech, citlivost na dotek 

(obr.3)

 

d, MORBUS OSGOOD SCHLATTER

Neboli aseptická nekróza  úponu musculus  quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní ) na tiberositas tibie (hrbol kosti holenní v oblasti kolene). Postiženi jsou především děti – chlapci ve věku mezi 10. a 16. rokem, ale  dívky, které hodně sportují. Tento problém se léčí samovolně a prognóza je dobrá, ale může trvat i několik let, než se vyléčí úplně.

MOŽNÉ PŘÍČINY VZNIKU: jde o sportující děti ambiciózních rodičů, které aktivně trénují i několikrát týdně

PŘÍZNAKY: bolesti v oblasti přední strany kolenního kloubu, nejprve po zátěži, při dalším zatěžování i při samotné zátěži, někdy i v klidu

TERAPIE: přesvědčit rodiče, že zátěž kladená na jejich dítě je příliš vysoká a je třeba ji snížit, magnetoterapie, zklidnění ortézou nebo  sádrovou fixací

(obr.4)

 

ZDROJE:

text:

http://chcemejistzdrave.cz/pohyb/fyzioterapeutka-radi-uponove-bolesti/

http://www.spektrumzdravi.cz/academy/entezopatie

http://www.ortopedie-traumatologie.cz/Morbus-Osgood-Schlatter-(asepticka-nekroza-musculus-quadriceps-femoris)

https://is.muni.cz/el/1411/jaro2012/VLTL081/4_RHB_VE_SPORTOVNI_MRDICINE.pdf

 

obrázky:

http://jump-science.com/wp-content/uploads/2010/07/111998.jpg

http://www.moveforwardpt.com/image.axd?id=47266c11-6e56-43be-94cd-9ed6e5e55827&t=634575692366230000

http://www.sportsinjuryclinic.net/images/knee/itb-labelled3821.jpg

https://edc2.healthtap.com/ht-staging/user_answer/avatars/901006/large/open-uri20130302-31491-1rpfxim.jpeg?1386651143