Zelený zákal ( odborně nazývaný glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci nebo až k odumření zrakového nervu.
Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak. Čirá nitrooční tekutina je produkována řasnatým tělískem, které je uložené za duhovkou. Tato tekutina proteče skrz duhovku (zornici) dále do oka, do přední komory oční. Nitrooční tekutina opouští oko v místě, kde přiléhá duhovka k rohovce oka. Pokud se vyskytne v tomto místě problém s přítokem / odtokem tekutiny, tak se tekutina může začít hromadit a způsobit tak zelený zákal spojený s vysokým nitroočním tlakem. Nahromaděná tekutina začne utiskovat citlivé oční struktury, hlavně zrakový nerv. Po značné době dochází k degeneraci očního nervu a následnému odumření.
Vysoký nitrooční tlak není jedinou z příčin zeleného zákalu. Zelený zákal může vzniknout i špatným krevním zásobením oka nebo postupnou degenerací zrakového nervu z dalších (i neznámých) příčin.
Zeleného zákalu si zprvu nemusíme všimnout. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterým člověk nevěnuje moc pozornost. S postupující nemocí dochází k častějším a větším výpadkům v zorném poli a jsou již nepřehlédnutelné. Poté následuje ztráta periferního vidění a místo některých objektů můžeme vidět jen stíny nebo černé skvrny. Poslední fází zeleného zákalu je ztráta zraku.
Nasazení léků nebo laserovou a chirurgickou léčbou
Šedý zákal ( katarakta) je onemocnění, při kterém dochází k zakalení jinak čiré oční čočky.
Pravá příčina není známa. Ale šedý zákal má souvislost se stárnutím, jde o přirozený proces stárnutí lidského oka- oční čočky. Nejčastěji se objevuje po 65. roku života, ale může se objeviti později. Kromě věku hrají určitou roli dědičné předpoklady, pohlaví, rasa, ale užívání některých léků, dlouhodobé používání některých očních kapek a jiná onemocnění.
Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky a to brání průchodu světelných paprsků na sítnici, je nebolestivý.
Chirurgickým zákrokem, ale šedý zákal se bude stále vracet, jelikož nejde zabránit stárnutí.