Tisk

Poruchy rovnováhy (Definice, dělení, projevy)

Pavel Bohatý Stav: Odevzdáno

Poruchy rovnováhy

Definice

       Rovnováha znamená schopnost polohy těla a jeho částí v prostoru. Závisí na stálé aferentaci (přenos informací z periferie do centra) ze somatosensorického, vestibulárního a zrakového aparátu, na zpracování těchto informací v mozkovém kmeni, mozečku, bazálních gangliích a některých částí kortextu(kůry mozkové).Porucha jednotlivé části nervového systému vede ke specifické poruše rovnováhy. Ta se tá rozlišit podrobným anamnestickým a klinickým vyšetřením.

      Anamnéza poruch rovnováhy musí obsahovat : 1.typ poruchy rovnováhy, zlepšujíci a zhoršující faktory, 2.provokační momenty a začátek pocitu nestability, 3.doba trvání progrese, 4.průběh, 5.doprovodné příznaky, 6.anamnéza interních a psychiatrických nemocí a nasazená medikace

Dělení

Závrať je subjektivní pocit poruchy rovnováhy, která je doprovázená - objektivní poruchou souhry postavení a pohybu

                                                                                                             - vegetativní příznaky

                                                                                                             - případně úzkostí

Dělení:1.vestibulární

                        - a) periferní- poškození labyrintu nebo n.VII

                          b) centrální- poškození jader, drah či mozečku

            2.extravestibulární - oční poruchy a propriocepce

Projevy

Poruchy rovnováhy jsou jedním z z velmi častých syndromů, se kterými jsou pacienti zařazování do rehabilitační léčby. Mnoho pacientů trpí "závratí".Pacient ji popisuje jako "točení" nebo "motání" hlavy. Existuje pouze dvojí směr točení a to ve směru hodinových ručiček nebo proti jejich směru.Pokud je pacient schopen popsat směr, můžeme usuzovat, že se jedná spíše o pravou labyrintovou závrať (vertigo-obrázek č.1).Pacienti často pipisují i tah ke straně, což je také velmi obvyklým projevem labyrintové závrati.Pocit "opilosti" bez vlastní závrati je příznačným projevem pro mozečkové poruchy, ale také pro extrapyramidová onemocnění či periferní neuropatie.Nejistota v dolních končetinách,  pokles krevního tlaku, nebo nespecifické příznaky při anémii nebo hypoglykémii jsou také příznaky, které pacienti popisují jako závrať. To vše je nezbytné se anamnestifcky dozvědět, než přikročíme k somatickému vyšetření.Rehabilitační postup musí respektovat patofyziologii poruchy. Vždy jej volíme individuálně s ohledem na aktuální problémy pacienta.

Tyto příznaky mohou trvat několik okamžiků, ale i několik hodin nebo dnů. Mohou mít různou intenzitu, od středních obtíží obje­vujících se jen při pohybu až po těžkou poruchu rov­nováhy obtěžující postiženého i v absolutním klidu. Protože rovnovážný systém je ve spojení i s jinými částmi nervového systému člověka, mohou být poru­chy rovnováhy líčeny jako obtíže s viděním, jako sva­lová slabost, porucha myšlení anebo i poruchy pamě­ti.

(Příklady poruch rovnováhy -vertigo, nystagmus, vestibulární ataxie, posttraumatické závratě...)

 

zdroje: KOLÁŘ Pavel,Máček Miloš et al..,Základy klinické rehabilitace,1.vydání,Praha Galén 2015,ISBN 978-80-7492-219-0

             http://www.wikiskripta.eu/index.php/Poruchy_rovnov%C3%A1hy/PGS