Tisk

Joga – jednotlivé druhy a styly podrobněji

Michaela Nováková Stav: Odevzdáno



DRUHY JÓGY

Hatha jóga

Hatha je na západní polokouli obecně považována za základní formu jógy. Někdy čerpá podněty od jiných typů jógy, ale celkově je hatha klidný, nenáročný druh jógy, který je často dobrou volbou pro začátečníky. Hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli). Tento systém jógy, znám pod názvem Radža jóga (královská jóga pevné vůle a sebekázně), založil Swatmarama Yogin, indický jogín a mudrc z 15. století, který je také původním autorem spisu "Hatha Yoga Pradipika".Cílem Hatha jógy je očista těla a ducha podle těch samých principů, které popisuje Pataňdžali ve svých Jóga sútrách. Na západě je Hatha jóga často spojována s filosofií jógy, jejíž podstatou je obnovení spojení individuálního já (átman) s universálním bytím (paramátman), které vede k osvícení(mókša).

Bikram jóga

Zakladatel Bikram Yogy je světově uznávaný učitel Bikram Choudhury. Tuto metodu přivezl v roce 1971 z Indie do Spojených států. Lekce Bikram Yogy je dynamický 90-ti minutový program 26 poloh Hatha jogy (fyzické jogy) a dvou dýchacích cvičení, který se praktikuje v sále vyhřátém na 42 °C. Metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Bikram jóga je vzhledem k vysoké okolní teplotě /simulující přirozenou teplotu v Indii/ náročným cvičením. Nicméně je třeba upozornit na to, že bikram jóga patří k těm stylům, které se od klasické jógy vzdalují. Velký význam klade převážně na fyzické cvičení.

Power jóga

Toto je novější styl jógy, který byl rozvinut v ke konci 80. let. Power jóga je odlišná od jiných stylů jógy v tom, že pozice nejsou prováděné ve stanoveném pořadí. Instruktoři mohou tvořit pro každou lekci různé sestavy. Power jóga je obvykle rychlá, takže je to skvělý způsob, jak si dát do těla a spálit kalorie. Tento druh jógy je většinou praktikován ve fitness studiích. U powerjógy více než u jiných stylů záleží na učiteli. Powerjógu často učí lidé, kteří si pouze rozšířili působnost k aerobiku nebo pilates a klasickou jógu neznají. 

Hot jóga

Cvičení probíhá ve vyhřáté místnosti s vyšší vlhkostí vzduchu, při teplotě o něco nižší než při bikram józe. Speciální cvičební sál na hot jógu je vytápěn nejen horkým vzduchem, ale také infra panely. Ty prohřívají svalovou tkáň až do hloubky 4 cm. Intenzivní zahřátí organismu v krátkém čase zrychlí a zvýší bllahodárné účinky cvičení jógy v teple. Tento typ jógy se doporučuje spíše pro mírně až středně pokročilé. Zato není vhodná pro děti ani pro lidi s vysokým krevním tlakem. Hot jóga prospívá lymfatickému systému, zvyšuje kapacitu plic, posiluje srdce a zvyšuje pružnost kloubů. 

Iyengar jóga

Je to metodicky nejpropracovanější systém hatha jógy indického učitele B.K.S. Iyengara. V této lekci se hojně využívá pomůcek jako jsou bločky, pásky, polštáře, židle a deky. Pomůcky umožnují provádět pozice správně, správným směrem, s minimálním rizikem zranění či přehnaného protažení a tak jsou pozice dostupné jak mladým tak starším lidem. Lekce je velmi přesná ve slovním popisu, lektorka aktivně opravuje chybná nastavení těla, klade důraz na techniku, sled pozic a čas strávený v nich.

Kundalinní jóga 

Tento druh jógy spojuje fyzická a dechová cvičení, meditaci, recitaci manter a relaxaci. Její účinky jsou velmi rychlé a již po první navštívené lekci může každý cítit změnu své energie. Tento druh jógy působí především na naší mysl, pozitivní přístup k životu, radost, kreativitu a psychické zdraví. Kombinace pohybu a dechu pracuje na mnoha úrovních lidského bytí. Cvičební sestavy mají svoji přesnou posloupnost cviků a předepsanou maximální délku. Každá sestava, nebo-li kriya, je jiná a má svůj specifický účinek. Mezi ně patří např: zdravý trávicí trakt, rozproudění metabolismu, uvolnění stresu, správné vylučování, protažení páteře, fyzické a emocionální vyčistění, na krásu, ale i na příležitosti, hojnost a prosperitu nebo zázraky. Cvičebních sestav jsou stovky a opravdu je z čeho vybírat. Díky jejich jedinečnosti a rozmanitosti si může každý zájemce najít tu svoji. 

Kripalu jóga

Tato jemná metoda podněcuje držení v pozícíh a v nich si uvědomovat spirituální a emocionální blokády. Vyvinuto Yogi Amrit Desai. Studen prochází třemi úrovněmi. První je pravidelná praxe pozic, druhá držení pozic delší doby a tím rozvíjení koncentrace a vnitřního vědommí. Nakonec pak odevzdání se vědomí těla. Cílem Kripalu vede k meditaci v pohybbu, kdy provádíme pozice spontánně a nevědomě.

Vinyasa flow jóga

Slovo Vinyasa znamená pohybovat se s dechem. JInými slovy - učitel vám dá pokyn k přechodu z jedné pozice do druhé a každý pohyb představuje další nádech nebo výdech. Cvičení vinyasy je dynamičtější než klasické styly jógy, kdy základem cvičení je pozdrav slunci. Vinyasa flow jóga rozvíjí pohyblivost a flexibilitu, zlepšuje návyky dýchání a harmonizuje tělo i mysl. Jdew o volné splynutí dechu a jednotlivých pozic těla, kadž ýpohyb sleduje nádech/výdech. Tato technika je také nazývána Vinyasa Flow - plynulé přecházení z pozice do pozice v rytmu dechu naprosto hladkým způsobem, který představuje dokonale sladěnou techniku pohybu a dechu. Cvičení bývá dynamičtější, fyzický náročnější než a vyžaduje maximální soustředění.


UKÁZKA CVIČENÍ - POWER JÓGA

  • Výchozí poloha: Ve stoje, nohy na šířku pánve, ruce volně podél těla,lehce podsazená pánev a vtažené, pevné břicho.
  • Následný pohyb:  Zhluboka se nadechneme, ruce jdou pomalu vzhůru spolu s pohledem. S výdechem ruce spojíme před hrudí, jsme v pozici modlitby. Přes modlitbu jdeme hned dolu, do předklonu, kam nás tělo pustí.
  • Účinek cvičení: Protáhneme páteř, prodýcháme se a lehce rozehřejeme tělo.

Celé opakujeme třikrát.

  • Výchozí poloha: Hluboký předklon, navazujeme na předchozí cvičební jednotku.
  • Následný pohyb: Z předklonu odkročíme vzad nejdříve pravou nohou, poté přinožíme nohu levou. Jsme v pánském kliku neboli v prkně. Položíme si kolena, přeneseme váhu do dlaní a uděláme zjednodušený tricepsový klik neboli čaturangu. Poté se narovnáme a nacházíme se v pozici kobry.
  • Chyby a poznámky: V pozici prkna je důležité být zpevněný, především se neprohýbat v bedrech. V pozici kobry jsme opřeni o nárty a dýcháme. Při opakování můžeme dámský tricepsový klik nahradit klikem pánským. 



  • Výchozí poloha: Pozice kobry.
  • Následný pohyb: S výdechem se převážíme dozadu, napneme kolena a jdeme do pozice střechy. V této poloze chvíli dýcháme a odpočíváme. Následně bude pohled směřovat dopředu, pravou nohu dáme mezi ruce, přinožíme levou a jsme v hlubokém předklonu. Rolujeme pomalu nahoru, opět se s nádechem podíváme vzhůru a opakujeme jednou první sestavu. 
  • Chyby a poznámky: V pozici střechy je důležité záda protlačovat k nohám a myslet na napnutá kolena.

2. a 3. cvičební jednotky na sebe navazují. Opakujeme 1-2, pokaždé na jednu nohu. 

  • Výchozí poloha: Pozice modlitby.
  • Následný pohyb: Ze stoje odkročíme pravou nohou dozadu, rozpažíme ruce. Pohled směřuje za levou rukou, levá noha pokrčená a pravá propnutá. Jsme v pozici bojovník. Bude následovat úklon, kdy si opřeme předloktí o koleno levé nohy a pravá paže spolu s pohledem směřují vzhůru. Poté levou, opřenou ruku budeme postupně propínat a lehce se prsty dotýkat země. Druhou, pravou ruku budeme pokrčovat a dáme si jí za bedra.  Z této pozice se budeme postupně vracet do výchozí polohy, ve zpětném pořadí.
  • Chyby a poznámky: Při úklonu k zemi se v žádném případě nesmíme rukou opírat o zem. Pouze se lehce dotýkáme prsty ruky.

Celé cvičení provádíme opět na levou a pravou stranu.

  • Výchozí poloha: Pozice prkna.
  • Následný pohyb: Po ukončení celého předchozího cvičení se opět prodýcháme a protáhneme podle prvních cviků. Z předklonu opět ukročíme jednou nohou dozadu, přinožíme. Jsme v pozici prkna. Pokrčíme kolena, dosedáme na paty, ruce zůstávají v prodloužení a položíme čelo na zem. Úplně se uvolníme a několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme.