Tisk

Artróza kyčelního kloubu

Soňa Pechová Stav: Odevzdáno

Co je to artróza?

Artroźa je druh degenerativního onemocnění kloubů, které vzniká zpravidla dlouhodobým přetěžováním. Z toho důvodu touto nemocí nejvíce trpí velké klouby, jako jsou kyčle, kolena, kotníky, které nás celý život „nosí“, avšak tato nemoc se nevyhýbá ani kloubům ramene či dokonce drobným kloubům ruky. Artroźa je nejčastější kloubní onemocnění, v populace se ve vyšším věku vyskytuje až z 80%. Artróza je původem nezánětlivé onemocnění, nicméně zánět- artritida ji často doprovází jako druhotná komplikace.

Kyčelní kloub

Kyčelní kloub je jednoduchý kloub, který se skládá ze dvou kostí- z pánve a stehenní kosti. Současně je to také ale největší kloub, který umožňuje pohyb dolních končetin, chůzi a zajišťuje ideální rozložení tlaku. Tlak, který na tento kloub působí je zároveň tlak celého trupu a dynamický tlak svalů. Součty těchto tlaků působí na kloubní chrupavku a ta za optimálních podmínek dokáže tento součet rozložit dále tak, aby nebyla sama poškozena. Bohužel v některých případech je působení těchto tlaků natolik náročné, že postupem času dojde k opotřebení kloubní chrupavky.

Příčiny artrózy

  • anatomické- nestejná délka končetin, hypermobilita

  • traumatické- neadekvátní sportovní zátěž, vykloubení, vnitrokloubní zlomeniny

  • metabolické- diabetes

  • zánětlivé- revmatoidní artritida

  • vyšší tělesná hmotnost

 

Příznaky

Mezi první příznaky rozvíjející se artrózy kyčelního kloubu patří bolestivost v oblasti kyčelního kloubu, která se projevuje v třísle. Tato bolest bývá nejprve po zátěži, nebo můžeme pozorovat tzv. Startovací bolesti, které se projeví na začátku chůze a po rozchození ustupují. V těžších stádiích jsou bolesti při každém kroku a u těch nejtěžších bolesti přetrvávají i bez jakéhokoliv pohybu. Postupně dochází k omezení pohybů v kyčli, kde se nejprve omezují rotace, abdukce a addukce. Nakonec dochází k omezení flexe (ohnutí) v kyčli. Může dojít až k destrukci hlavice kosti stehenní, ztuhnutí pohybů v kyčelním kloubu a zkrácení dolní končetiny. Nález hodnotíme na RTG snímcích, kde v prvních stádiích dochází ke snížení kloubní štěrbiny v důsledku destrukce chrupavky, u těch těžších k tvorbě nárůstků a u těch nejtěžších stádií k destrukci kloubu. První stádium artrózy vidíme na obrázku č.1., kdy je postižen levý kloub. Pokud je artróza zkomplikována zánětem, postižený kloub je teplejší, může být i zarudlý. Dojde i ke zvýšenému napětí úponů šlach, kloubního pouzdra a svalů. Při vyšetření se setkáváme s tzv. Vrzáním při pohybu v kloubu.

Léčba

Farmakologicky lze léčit pouze symptomy, podávají se tedy léky proti bolesti či nesteroidní antirevmatika (protizánětlivé léky). Vhodné je doplnit léčbu tzv. chondoprotektivy (kloubní výživou), které se uvolňují pomalu a mají dlouhodobý účinek, dokáží spíše zpomalovat odbourávání chrupavky, jelikož chrupavka se po narození již nedokáže obnovit. Nejvhodnější preparáty by měly obsahovat glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou, aj.
V prvních stadiích je vhodné upravit režim, kdy je pro pacienta vhodná změna pohybu, jako výhodné se jeví omezení přetěžování, ze sportů se doporučuje jízda na kole či plavání. U obézních ne nutná redukce váhy. Příznivý vliv může mít i rehabilitace, kde je cílem udržet rozsah pohybů, pokud to ještě jde. Při bolestech se podávají analgetika, či nesteroidní antirevmatika k tlumení bolesti a zánětlivé reakce. Dobrý efekt má i obstřik kloubu kortikoidy. U těžkých stadií je koxartróza řešitelná implantací totální endoprotézy kyčelního kloubu.

Jak už je výše zmíněno, důležitá je i rehabilitace. Výběr vhodných fyzioterapeutických postupů závisí na stádiu onemocnění. V akutních stavech se doporučuje klidový režim, který doplníme uvolněním měkkých tkání, které se často reflexně stahují. U kyčelního kloubu to bývá oblast přední strany stehna (tzv. flexorů dolních končetin), vnějších stehenních svalů , které jsou naopak oslabené a tímto nepoměrem může dojít až ke zmíněné nestabilitě celého kloubu. Proto je potřeba tyto svalové skupiny cvičit (izometricky- aktivace svalu bez pohybu končetiny) a přetížené svaly uvolňovat. Izometricky se cvičí svaly hýždí, stehen a břicha. Velmi účinná a úlevová je manuální šetrná trakce (natahování) kyčelního kloubu. Když potíže ustoupí, je nutné pokračovat ve cvičení, ale je zásadou kloub zbytečně nezatěžovat a vyhnout se krajním polohám, které způsobují bolest.

V odkazu na video je názorná ukázka protažení přední strany stehna.

 

Zdroje: [online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/artroza-kycelniho-kloubu-coxartroza

[online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné z: http://www.fyzioterra.cz/artroza-kycelniho-kloubu/

[online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné z: http://www.ortopedie-traumatologie.cz/Koxartroza-(artroza-kycelniho-kloubu-coxarthrosis)

Obrázek: [online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné z: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Coxarthrosis