ADHD
Definice ADHD:
ADHD (zkratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorders“) je syndrom deficitu pozornosti s hyperaktivitou nebo porucha hyperaktivity a deficitu pozornosti. Označení ADHD však není původní název tohoto problému. Dříve se používal diagnozy jako LDE (lehká dětská encephalopathie), nebo LMD (lehká mozková dysfunkce). Současný název je však přesnější a vychází z projevů této poruchy.
ADHD si dnes většina lidí spokuje spíše s dětským věk, ale zkutečnost je o malinko jiná. Tímto problémem dnes trpí přibližně 7% dětí a více než ve 40% případů tato nemoc přetrvá do dospělého věku, a tudíž ji má asi 4-5% dospělých.
U dítěte s ADHD často pozorujeme tyto vlastnosti: nepozornost (krátké časové úseky zaměření na jednu věc), hyperaktivitu (neúčelné, nadbytečné pohyby a zvýšený hlasový projev a to jak množstvím, tak hlasitostí) impulsivnost (neadekvátní reakce, horší porozumnění svým pocítům a neschopnost je verbalizovat, nadměrná vztahovačnost). Podle těchto vlastností a míry, s kterou se u jednotlivého dítěte vyskytují, můžeme rozlišit tři typy ADHD.
Typy ADHD:
N-typ - nepozorný typ
H-I typ - hyperaktivně-impulsivní typ
K-typ - kombinovaný – dítě je nepozorné, tak hyperaktivní a impulsivní
Projevy dítěte s ADHD:
Nepozorný typ:
Hyperaktivně – impulsivní typ
Impulsivit
Specifické poruchy učení a ADHD
Syndrom
deficitu pozornosti je většinou doprovázen specifickou poruchou učení, mezi
které patří: dyslexie (porucha čtení), dysgrafie (porucha psaní), dysortogryfie (porucha pravopisu), dyskalkulie (porucha matematických schopností) a další. Není
neobvyklé, že tyto poruchy se vyskytují i v kombinacích.
Závěr:
Syndrom ADHD není poruchou, která by nějak limitovala život jedince, nebo měla zásadní vliv na kvalitu života. Jedinci s tímto onemocněním se mohou bez větších obtíží zapojit do normálního života a společnosti. Musíme si uvědomit, že lidé s tímto problémem nejsou zlí a už vůbec nejsou hloupí, potřebují jen citlivější a ohleduplný přístup (například ze strany rodičů a učitelů).
Zdroje: