Tisk

Porucha sluchu: Definice, dělení, projevy

Eva Hlavicová Stav: Odevzdáno

Poruchy sluchu

Abychom se mohli bavit o sluchu musíme si něco říct ke zvuku.

Co je to zvuk? Je to mechanicke vlněni v látkovém prostředi.Má frekvence okolo16-20000 Hz (tzv. slyšitelny zvuk). To jak každý vnímá zvuku je individuální. Záleží jak na věk, ale i na prostředí ve kterém žijeme.

Jak se zvuk v uchu přenáší. Vám ukáže následující video, ale ve zkratce. Zvukova vlna vstupuje do zvukovodu a způsobuje rozkmitání ušního bubínku. Ušní bubínek kmita dle přichozí zvukové vlny. Zvukove vibrace jsou přenášeny prostřednictvím středoušních kůstek do kochley (hlemýždě). Zvukové vibrace způsobí uvnitř kochley pohyb tekutiny. Pohybující se tekutina rozpohybuje vláskové buňky. Vláskové buňky vytvařejí elektricke signály, které jsou přenášeny sluchovým nervem do mozku. Vláskové buňky na jednom konci kochley posílají informaci o hlubokých tónech, zatimco buňky na konci druhém posílají informaci o vysokých tónech. Prostřednictvím sluchového nervu je signál dále přenášen do mozku, kde je interpretován jako zvuk.

Porucha sluchu je jakékoliv poškození sluchu, které se dělí podle toho jak vzniklo:

  1. Akutní (poškození bubínku, vnitřního i středního ucha → akusticke trauma )
  2. Chronické (způsobeno opakovaným a dlouhodobým působením intenzivního zvuku)

Sluchove vady

Jsou rozděleny do čtyř kategorii:

  • Převodní – Výskyt ve stř. uchu či zvukovodu.

  • sensorineuralni (percepční) – Patří mezi nejčastější.

                                                  – Poškození drobných vláskových buněk v hlemýždi.

  • smíšená – Kombinace převodní a sensorineuralní vady.

  • neuralní sluchova vada – Porucha či absence sluchového nervu.

Stupně sluchových vad

Následující stupnice charakterizuje různé urovně HL sluchovych vad:

  • Normalní sluch (<25 dB HL)
  • Lehká nedoslýchavost (26-40 dB HL) → potíže slyšet a rozumět slabé řeči a šeptání, nebo běžné řeči v rušném prostředí.
  • Střední nedoslýchavost (41-55 dB HL) → potíže porozumět běžné řeči v tichém prostředí.
  • Středně těžká nedoslýchavost (56-70 dB HL) → potíže s porozuměním každodenní konverzace a slyšením zvonění telefonu.
  • Těžká nedoslýchavost (71-90 dB HL) → schopnost slyšet jen hlasité zvuky, jako je velmi hlasitá řeč, zvuk sirény nebo bouchnutí dveří.
  • Velmi těžká sluchová vada (>90 dB HL) → problémy s rozpoznáním velmi hlasitých zvuku, jako je např. zvuk motorky či motorové pily.

Poškození sluchu se vyšetřuje pomocí audiometrie. Při tomto vyšetření se každé ucho testuje zvlašť. Vyšetření probíhá ve zvukotěsné kabině a přes sluchátka, která nám jsou nasazena. Pro vyšetření jsou nám poustěny zvuky o frekvenci od 125 do 8000 Hz a intenzitě (hlasitosti) od -10 až do 110dB. Pokud zvuk uslyšíme zmáčkneme tlačítko a lékaž si výsledek zanese do audiogramu. Podle vynesených hodnot v grafu pak dovede posoudit, jak těžká porucha sluchu je.