Vyhřezlé ploténky jsou velice častou příčinou bolesti zad. Bolest je velmi nepříjemná a je vhodné tento problém řešit.
Ploténky jsou pružné, ale zároveň pevné destičky. Jsou tvořené rosolovitým jádrem a pevnějším obvodovým prstencem. Ploténky jsou uloženy mezi jednotlivými obratli a svojí pružností umožňují pohyby páteře, jako předklony, záklony, rotace a úklony, slouží ale také jako odpružení např. při chůzi. Tvarem ploténky kopírují tvar obratlových těl.Neobsahují cévy ani nervy. Zdravou ploténku tedy necítíme, i přesto má však zásadní význam pro funkci páteře. Uprostřed plotének se nachází jadérko, které je téměř nestlačitelné a slouží k přenosu statických sil. Díky tomu páteř dobře snáší osovou (axiální) zátěž. Co meziobratlovým destičkám nedělá dobře, jsou zatížení smykové (posuny) a kruty.
U dospělého člověka je 23 plotének. Jejich tloušťka přibývá kraniokaudálním směrem a tvoří až 1/5 celkové délky páteře. Ve stáří ploténky vysychají - zužují se. Množství vody v ploténkách kolísá i během dne. To má za následek např. rozdílnou výšku člověka při měření ráno a večer.
Část ploténky může vyhřeznout a způsobit tzv. Kořenový syndrom, kdy vyhřezlá část utlačuje míšní kořeny. Nejčastěji se to děje v oblasti bederní páteře.
Kořenový syndrom S1 - vyzařování bolesti po zadní straně hýždě, stehna a lýtka + motorické oslabení plantární flexe (stoj na špičkách)
Kořenový syndrom L5 - bolest vyzařující po laterální straně stehna a lýtka, stočení až na nárt + porucha dorzální flexe (stoj na patu)
Kořenový syndrom L4 - bolest vyzařuje na přední stranu stehna a vnitřní stranu bérce + oslabení extenze v kolenním kloubu (např. při chůzi do schodů)
Zřejmě nejpřesnější a nejspolehlivější metodou pro diagnostiku výhřezu plotének je magnetická razonance páteře.
Výhřez meziobratlové ploténky bederní páteře připadá v polovině případů na segment L5–S1. Dalšími často postiženými etážemi jsou L4–L5 (40–45 %)a L3–4 (5%).
Příčiny nemusí být vždy zcela jasné.
Obvykle se mluví o:
Svůj podíl zajisté mají i špatné pohybové návyky a nesprávné držení těla po dlouhou dobu.
Výhřez meziobratlové ploténky se obvykle projevuje bolestí zad v oblasti postižené ploténky, omezením pohybu, další projevy se odvíjejí právě od útlaku míšních kořenů. Objevuje se vyzařující bolest do horních nebo dolních končetin, poruchy citlivosti končetin a oslabení svalů. Všechny tyto projevy bývají obvykle jednostranné a většinou pouze na horní nebo dolní končetině. V obzvlášť těžkých případech se vyskytují též potíže při močení a stolici.
Doporučuje se klidový režim. Pomáhají také teplé obklady, které zajistí větší prokrvení a uvolní někdy křečovitě stažené svaly.
Někomu může také pomoct metoda dle dr. McKenzie v kombinaci s posilováním hlubokých svalů, nebo metoda Pilates. Neméně důležitou součástí je i nácvik správného držení těla.
Důležité je připomenout, že vyhřezlé jádro ploténky se již nikdy nevrátí do původního stavu. Proto se jedná o velmi závažné onemocnění, které není dobré podceňovat. Vy výjiměčných případech může dojít až k nevratným poruchám v důsledku poškození nervů.
Velmi dobrým cvičením je tzv. SM systém zaměřený pro lidi trpící bolestmi zad. (https://www.youtube.com/watch?v=Fka3SAGI7eY&t=231)
Další používané cvičení používané při vyhřezlých plotýnkách je tzv. Mackenzieho metoda, která je zakomponovaná ve videu.