ASTMA
Astma je onemocnění, které vede k závažnému zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. To má za následek poruchu dýchání projevující se nejvíce jako ztížení výdechu. Astmatik proto dýchá zrychleně a mělce a jeho dech je provázen dlouhým pískotem.
Podle původu dělíme astma na:
- Nealergické
- Alergické
- Smíšené (v případě kombinace obou mechanismů)
Nealergické astma
Tento typ astmatu je méně častý a vyskytuje se více u dospělých osob. Prozatím nebyly určeny specifické alergeny nebo antigeny tohoto typu astmatu, ale soudí se, že existuje souvislost s respiračními infekty. Průběh astmatu je většinou těžší. Do tohoto typu astmatu se řadí astma citlivé na aspirin, které je sdruženo s přítomností nosních polypů.
Nealergické astma je způsobeno přetrvávající chronickou infekcí dýchacích cest fyzickou námahou (zátěžové astma), přítomností gastroezofageálního refluxu (noční astma), psychickými vlivy (psychogenní astma).
Onemocnění, které bývá často označováno jako astma chronické, se projevuje skoro trvalými známkami zhoršené průchodnosti dýchacích cest.
Děti bývají často menšího vzrůstu i hmotnosti, mají typické deformity hrudníku (soudkovitý hrudník, dopředu vystupující hrudní kost, horizontální rýhu v místě úponu bránice).
V případě neúspěchu léčby je nutná dlouhodobá léčba pomocí hormonů kůry nadledvin, takže vzniká astma závislé na kortikoidech (astma kortikodependentní).
Příznakem nealergického astmatu je též zhoršená průchodnost dýchacích cest, která se projevuje dušností.
U astmatiků je pravděpodobně narušena funkční rovnováha mezi různými mechanismy, které regulují průchodnost dýchacích cest. Může to být dědičné nebo získané. V důsledku snížené funkce sympatického oddílu vegetativního nervstva je dýchací systém pod silnějším vlivem parasympatického oddílu. Při dráždění například stresem, chladem nebo látkami, které cirkulují v krvi vyvolává reflexy, jejichž výsledkem je snížená průchodnost dýchacích cest. Podobně se vysvětluje účinek fyzické zátěže, stresu, psychických změn a emocí.
Diagnostika astmatu
Studie u dětí a dospělých svědčí o tom, že astma je nedostatečně diagnostikováno a proto i nedostatečně léčeno. To je částečně způsobeno tím, že řada pacientů toleruje občasné dechové potíže než vyhledá lékaře.
Astma může být často diagnostikováno na základě příznaků. Spolehlivost diagnózy však významně zvyšuje funkční vyšetření plic.
Příznaky astmatu
Diagnóza astmatu je založena na těchto příznacích
- Dušnost
- Pískání při dýchání
- Suchý kašel
- Svírání na hrudi
Příznaky alergického a nealergického astmatu mohou být prakticky totožné, rozdíl je v jejich vyvolávající příčině.
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=PZ1-1HVclAw
Zdroje:
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Astma
http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/priznaky-diagnoza-a-lecba-astmatu
http://nemoci.vitalion.cz/astma-bronchiale/