Za pohyb ramena je zodpovědná lopatka (scapula), klíční kost (clavicula) a pažní kost (humer).
Svaly rotátorové manžety, tvořené šlachou m. subscapularis, m. supraspinatus a m. infraspinatus
Ramenní kloub je kloub s nejméně omezeným rozsahem pohybu, ale se snadno zranitelnou strukturou. Často dochází k jeho přetěžování při sportu nebo namáhavé činnosti. Ale problémy mohou vznikat i ze špatného postavení lopatky.
Lopatka je mírně dorzálně vyklenutá a umožňuje plynulý pohyb po hrudním koši.
1) Při horním zkříženém syndromu (= svalová disbalance, oslabení a přetížení v oblasti krční hrudní páteře a lopatky) má člověk předsunutou hlavu, kulatá záda a jeho ramena jsou nahoru a dopředu. Lopatka je tahána přetíženými svaly v krční oblasti a zkráceným malým prsním svalem. Pokud člověk předpaží, narazí na blok lopatky a jeho ruka už dále nepůjde vzhůru, aniž by se prohnul v zádech.
Syndrom vzniká z dlouhodobého špatného sezení[1] ( při psaní do sešitu nebo ovládání počítačové myši máme ruku nepřirozeně vytočenou po dlouho dobu, čímž nastávají dva zásadní problémy - lopatka se vytočí nebo se naopak více zafixuje pomocí zádových svalů - což způsobí dysbalanci oproti druhé straně), dále u řidičů držící v natažených rukou volant a u sportovců, kteří se s zakloněnou hlavou, s rukama nad hlavou snaží uhrát balón (volejbalisté).
2) Bursitida ramene – burzy jsou váčky naplněné tekutinou, uložené mezi svaly nebo klouby a jejich funkcí je odlehčovat třecí místa, uvolnit pohyb. Poranění vzniká při pádu na rameno nebo prudkém švihu rukou, kdy se poškodí burzy čtyř svalových úponů na hlavici kosti pažní, které začínají na lopatce a pomáhají při abdukci ramene nad 60°C. Vzniká zánět.
Léčba: chladivé zábaly, masti, odpočinek - znehybnění ramene, protizánětlivé léky, v pokročilém stádiu chirurgický zákrok, po vyléčení nutná prevence: protahování a posílení svalů, správné držení těla
Viz.obr. b
3) Během abdukce paže dochází ke kontaktu svalů rotátorové s korakoakromiálním obloukem. Tímto dotykem je poškozována rotátorová manžeta. V oblasti šlachy m. supraspinatus se nachází kritická zóna, v níž je řada nerovností a malé cévní zásobení. Při prudkém švihu rukou (vrhačské rameno) dochází z natržení nebo až přetržení manžety, tím že velký hrbolek humeru a úpony manžety tlačí na zadní stranu glenoidu. Při opětovném zatížení natržené manžety dochází k otokům a zánětům.
Viz.obr. c
4) Zánět šlach patří k nejmírnějším typům zranění ramenního kloubu z nadměrného přetěžování. Zánět se utvoří v jedné nebo více šlach, které tvoří rotátorovou manžetu.
5) Impingemet syndrom = syndrom bolestivého ramene, kdy dochází k zužování místa mezi akromionem a šlachami ramenního kloubu. Vzniká akutním nebo chronickým přetížením ramene. Tíhové váčky a šlachy narážejí na dolní kraj akromionu, což vede k jejich poškozování. Projevy jsou bolest při upažení, které postupně vůbec nejde provést. Síla v rameni klesá a bolest se dostavuje i v klidové poloze ruky nebo při spánku.
6) Z přetěžování ramene může vzniknout také artróza, kdy se potřebovaná kostní tkáň, tře o šlachy, nervy a jiné kosti. Místo je velmi citlivé a bolestivé.
Zajímavá videa k doporučení: https://www.youtube.com/watch?v=EMliiUi7smw&t=1997s (23:48)
https://www.youtube.com/watch?v=GCJ5j7i2X3Y&t=9s
Zdroje: http://www.coretraining.cz/2013/04/bolest-ramene-zaklady-prevence-a-rehabilitace/
http://www.dostry.cz/podrobne/potize_rameno2.htm
http://www.levitas.cz/impingement-syndrom-ramenniho-kloubu/
http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/artroskopie-umoznila-upresnit-poraneni-sportovcu-s-takzvanym-vrh-121615
učebnice Funkční anatomie – Ivan Dylevský
[1] Sezení má celkově negativní dopad na naše tělo. Dřív pro člověka bylo přirozené dřepění, kdy je aktivně zapojený střed těla a ruce mohou být volně i při psaní na počítači, aniž by se přetěžovala jedna strana.