Sluchová oslabení dětí 10-12 let
Zdravotní tělesné výchova je v této oblasti určená spíše osobám (dětem) s lehčím oslabením sluchu. V pohybových programech je potřeba počítat jak s oslabením samotného sluchového ústrojí, tak s celkovým omezením, které vzniká v souvislosti s poruchou sluchu. Nejčastěji se to týká poruchy rovnováhy a pohybové koordinace. Pokud je omezena spontánní pohybová aktivita, mohou se objevovat nesprávné pohybové stereotypy (posturální a dechové) a celková ochablost svalstva.
Lidé se sluchovým postižením mívají poruchy rovnováhy, špatnou koordinaci a horší orientaci v prostoru. Těmto lidem by se neměli dávat jen sluchové signály. Je zapotřebí dávat pozor na otřesy a překrvení hlavy, zadržování dechu, cvičení ve výškách a také na to, aby nestřídali rychle různé polohy.
Doporučení u těchto lidí, a to zejména u dětí 10–12 let, je lehčí zátěž a pohybové zaměření na pohybové schopnosti, techniku, orientaci a koordinaci a dynamický pohyb.
Úvodní zahřívací část
Na rozchození – chození po místnosti, snažit se vnímat okolí, vyhýbat se překážkám nebo ostatním/chození podél provazu, lavičky, něčeho rovného
1. CVIK
Výchozí postavení: vzpřímený stoj, rovná záda, ramena stažená od uší, lopatky směřují směrem rovně dolů („do kapes“), neprohýbat se, nohy mírně od sebe zhruba na šířku pánve, kontrola podstavy (na 3 bodech)
a) Lateroflexe v krční páteři – střídavě úklon na pravou a levou stranu, při protažení možnost pomoct rukou
b) Anteflexe, retroflexe – střídavě předklon/záklon
c) Půlkruhy – z výchozí pozice hlavou v anteflexi půlkruhy střídavě doprava a poté doleva
? vše opakovat 5x na každou stranu; možnost zapojit
nádech/výdech (s výdechem vždy větší protažení)
2. CVIK
Výchozí postavení: vzpřímený stoj, rovná záda, ramena stažená od uší, lopatky směřují směrem rovně dolů („do kapes“), neprohýbat se, nohy mírně od sebe zhruba na šířku pánve, kontrola podstavy (na 3 bodech)
Obě HK vzpažit ? snažit se vytahovat vždy za 1 HK co nejvíc co jde směrem vzhůru, nejprve, snažit se mít neustále stažená ramena od uší, neprohýbat se
? nejprve stát na celých
chodidlech – 5 - 10x, poté zopakovat „na špičkách“
3. CVIK
Výchozí postavení: rovný sed, ramena stažená od uší, lopatky směřují rovně dolů („do kapes“), vzpřímená hlava, ruce spuštěné podél těla, nohy natažené před tělem, extendovaná kolena, mírná dorzální flexe nohou
Pozice „Motýlek“ – chodidla směřují k sobě, flektovaná kolena směřují laterálně, HK opřené o zem za tělem nebo chytit za chodidla (! rovná záda), kolena lehce pérují
? možnost při výdechu se snažit
trochu více zatlačit na kolena pro větší protažení
4. CVIK
Výchozí pozice: „kočička, na všech čtyřech“ – flexe v kolenou a kyčlích 90°, bérce položené celé na podložce, DKK na úrovni kyčlí, dorzální strana nohy položená na podložce v „ose“, rovná záda, HKK přímo pod rameny, ramena stažená dolů, lopatky směřují rovně dolů „do kapes“, lokty lehce flektované, rovnoměrně rozložená váha na rukou, opěra o celou dlaň, hlava v prodloužení páteře (dívat se před sebe, mezi ruce), pocit tahání za hlavu a zároveň za kostrč
Vyhrbení/prohnutí kočičky – při
vyhrbení sed na nohy, co nejvíce se natáhnout (nechat ruce na místě), zakulatit
páteř, při prohnutí snažit se co nejvíce do extenze páteře, natáhnout DKK ? vyhrbení s výdechem,
prohnutí s nádechem; opakovat 5-10x
5. CVIK
Výchozí postavení: vzpřímený stoj, rovná záda, ramena stažená od uší, lopatky směřují směrem rovně dolů („do kapes“), neprohýbat se, nohy mírně od sebe zhruba na šířku pánve, kontrola podstavy (na 3 bodech), HKK podélně puštěné podél těla, pocit „symfýzy obloukem na hrudník“
Nádech ? s výdechem pomalu rolovat
od krční páteře, přes kulatá záda směrem dolů, HKK směřují směrem dolů (volně
puštěné), při dosažení největšího předklonu 1x prodýchnout (při výdechu se
pokusit ještě se dostat trochu níž), poté stejnou cestou pomalu vracet zpět,
nohy neustále v extenzi – mírně pokrčená kolena (ne uzamčená kolena)
Vyrovnávací část
Výchozí poloha: vzpor klečmo, opora o dlaně a kolena
Provedení: s nádechem z výchozí pozice zvedneme kolena od země, vydržíme několik sekund s výdechem se vracíme zpět. Opakujeme 5krát.
Chyby: stejné jako u těžší varianty
Účinek: HSSP, zevní rotátory
kyčle, deltové svaly, fixátory lopatky
6. CVIK – těžší varianta
Výchozí poloha: vzpor klečmo, opora o dlaně a kolena
Provedení: z výchozí pozice zvedneme kolena od země, nyní se opíráme o špičky a dlaně. Následuje pomalý pohyb vpřed, kdy posouváme na kříž HK a DK, tzn. že se zvedá pravá HK a levá DK a naopak. V průběhu pohybu dýcháme bez ohledu na fázi kroku. Opakujeme 5 kroků na každou stranu.
Chyby: kyčle jsou daleko od země, zvedání kolen vysoko, vnitřní rotace v kyčlích, nestabilita trupu – prohýbání v bedrech nebo vytáčení trupu do stran, propnuté lokty, propadnutí ramen, zaklánění hlavy
Účinek: HSSP, zevní rotátory
kyčle, deltové svaly, fixátory lopatky
7. CVIK
Výchozí poloha: vzpor klečmo, opora o dlaně a kolena
Provedení: z výchozí pozice, tzn. kočky, zvedáme s nádechem jednu HK, s výdechem se vrací HK zpět. Opakujeme 6krát na každou stranu.
Chyby: HK je zapažená nebo předpažená, zaklánění hlavy, propadnutí ramen, elevace ramen, vytáčení trupu, prohýbá v bedrech
Účinek:
HSSP, fixátory lopatek
8. CVIK
Výchozí pozice: stoj mírně rozkročný, jedna HK drží dřevěnou tyč za zády
Provedení: nejdříve otevřeme kyčle, mírně se předkloníme, následuje pokrčení kolen. S nádechem pokračujeme do podřepu jako bychom chtěli něco zvednout ze země. Trup v konečné fázi svírá zhruba 45°ze zemí a volná HK je zhruba 40 cm od země. Poté se vracíme s výdechem zpět. Pohyb opakujeme 10krát, po pěti opakováních vyměníme HK, která drží tyč za zády.
Chyby: prudký pohyb; pánev, hlava a páteř se nedotýkají tyče zároveň, hrbení páteře především v bederní části páteře, zaklánění hlavy, špatné postavení chodidel (dodržovat tříbodovou oporu a šířku na úrovni ramen)
Účinek: HSSP, vzpřimovače
páteře, zádové svaly, stehenní svaly, lýtkové svaly
9. CVIK
Výchozí pozice: stoj mírně rozkročný, pokrčené HK drží kousek před tělem dřevěnou tyč, tyč je kolmo k zemi
Provedení: s výdechem dáváme tyč od těla s nádechem k tělu. Opakujeme 10krát.
Chyby: krčení ramen, propnutá kolena, směr pohybu není veden přímo vpřed
Účinek: HSSP, deltové svaly,
prsní svaly
10. CVIK
Výchozí pozice: stoj rozkročný, HK ve vzpažení drží dřevěnou tyč, tyč je vodorovně se zemí
Provedení: tyč s nádechem posouváme doprava, přičemž pravou HK protáhneme a levou HK pokrčíme. S výdechem se vracíme zpět. Střídáme strany, na levou stranu bude naopak levá HK natažená a pravá pokrčená. Opakujeme 6krát na každou stranu.
Chyby: úklon nebo rotace trupu, krčení ramen, úklon nebo rotace hlavy, tyč není vodorovně se zemí
Účinek: HSSP, deltové svaly,
zádové svaly
11. CVIK
Výchozí pozice: stoj rozkročný
Provedení: tento cvik je určený pro dvě osoby. Jedna osoba drží dřevěnou tyč na jejím konci a druhá osoba se stačí této tyči vyhýbat, aniž by se hýbala z místa. Například dáme konec tyče těsně před břicho, druhý se snaží vyhnout se tyči, tak že zatáhne břicho a snaží se co nejméně hýbat zbytkem těla. Takto pokračujeme 1-5 minut.
Chyby: velké pohyby, nerovnováha, pohyb jiných segmentů, než na které cílíme
Účinek: HSSP, pohyblivost páteře,
zvýšení pohyblivosti v kloubech
12. CVIK
Výchozí pozice: stoj rozkročný, HK v upažení
Provedení: v upažení jednu HK dáme do supinace, druhou HK do pronace, poté naopak. Kontrolujeme dech, který je nezávislý na provádění pohybu. Opakujeme 10krát.
Chyby: krčení ramen,
nedostatečná supinace nebo pronace Účinek: pronátory a supinátory
13. CVIK
Výchozí pozice: stoj mírně rozkročný
Provedení: z připažení uděláme jednou HK vnější rotaci, navazuje vnitřní rotace do upažení, poté vnější rotace do vzpažení a dokončíme abdukcí s pokrčenou HK kam to jen půjde. Zpět je pohyb veden naopak. Vystřídáme HK. Kontrolujeme dech, který je nezávislý na provedení cviku. Takto opakujeme 3krát na každou stranu.
Chyby: nedostatečné rotace, nedostatečná koordinace pohybu, úklon trupu, rotace trupu
Účinek: rotátory HK, koordinace
14. CVIK
Výchozí pozice: stoj na balanční čočce
Provedení: na balanční čočce provádíme dřep. Nádech provádíme při pohybu dolu a výdech při pohybu zpět nahoru. Dřep začneme otevřením kyčlí, mírně ohneme trup, následuje pokrčování v kolenech. Pokračujeme směrem dolu, do doby, kdy jsme schopni provádět pohyb správně (aktivace trupu, páteř není nijak vychýlená, paty se neodlepují od podložky). Poté se vracíme zpět nahoru stejným pohybem, tzn. narovnáme kolena, zakloníme trup a jakoby zamkneme kyčle. Opakujeme 10krát.
Chyby: vnitřní rotace kyčlí, úklon trupu, rotace trupu, odlepování pat od čočky, špatné zatížení chodidel (tříbodová opora), nadměrný předklon, záklon hlavy
Účinek: HSSP, stehenní svaly,
hýžďové svaly, lýtkové svaly
15. CVIK
Výchozí pozice: stoj na balanční čočce
Provedení: tento cvik je určený pro dvě osoby. Položíme balanční čočky zhruba půl metru od sebe. Postavíme se na balanční čočky a házíme si menším lehkým míčem. Takto pokračujeme 1 až 5 minut.
Chyby: úklony a rotace páteře, nestabilita
Účinek: HSSP, stehenní svaly,
hýžďové svaly, lýtkové svaly
Kondiční část
16. CVIK
Výchozí poloha: výpad, natažené HK se opírají o podložku, jedna DK s flexí v kolenním kloubu stojí vedle stejnostranné HK.
Provedení: HK ve výchozí pozici, výměna pozic jednotlivých DK (např. PDK je ve výchozí pozici vedle pravé HK, se začátkem provádění cviku PDK do extenze – výchozí pozice LDK, ta z extenze k levé ruce), trup nevybočuje z výchozí osy. Pohyb dynamický, místo počtu opakování spíše časový limit, cca 30 sekund. Dýcháme ve vlastním rytmu.
Chyby: flexe HK, předsunutá brada, vyhrbená hrudní páteř, flexe v kolenním kloubu extendované DK, vybočení pánve z výchozí osy
Účinek: HSSP, prsní svaly, deltové
svaly, biceps, triceps, svaly předloktí, gluteální svaly, hamstringy, lýtkové
svaly
17. CVIK
Výchozí poloha: stoj mírně rozkročený, HK volně podél těla
Provedení: Jedna DK ve výchozí pozici, druhá krok dopředu, střed těla do podřepu - flexe v kolenním kloubu obou DK do pravých úhlů, koleno přední DK nepřesahuje přes špičku. HK volně podél těla nebo do pozice předpažení. Návrat do výchozí pozice, krok dozadu stejné DK do stejné pozice, totéž u druhé DK. Počet opakování cca 3-5 výpadů dopředu i dozadu na každou DK. Dýcháme ve vlastním rytmu.
Chyby: DK nesvírají pravý úhel, kolenní kloub přední DK přesahuje její špičku
Účinek: kvadriceps, gluteální
svaly, hamstringy, svaly lýtkové, svaly nohy
18. CVIK
Výchozí poloha: jedna DK mírně pokrčená, druhá natažená v úkroku stranou, její špička směřuje čelem vpřed, HK drží balónek na hrudní kosti
Provedení: HK celou dobu ve výchozí pozici, s nádechem dřep na mírně pokrčenou DK, natažená DK ve výchozí pozici, trup lehký předklon s rovnými zády. S výdechem se do výchozí pozice, na každou stranu opakujeme 7-10krát.
Chyby: kolenní kloub flektované DK přesahuje její špičku, krčení natažené DK, vyhrbení hrudní páteře
Účinek: HSSP, kvadriceps,
hamstringy, gluteální svaly, lýtkové svaly, svaly nohy
19. CVIK
Výchozí poloha: stoj mírně rozkročený na BOSU, HK spojeně drží míček na hrudní kosti
Provedení: Jedna DK zůstává extendovaná (předpokládá se mírná flexe) na BOSU, druhá do lehkého unožení, HK nevybočují z výchozí pozice. Trup nevybočuje z výchozí osy. V pozici vydržíme 5-10 sekund, vyměníme strany, opakujeme na každou stranu třikrát. Pro ztížení cviku mohou mít děti zavřené oči. Dýcháme ve vlastním rytmu.
Chyby: vybočování trupu, flexe v kolenním kloubu stojné DK
Účinek: HSSP, lýtkové svaly, svaly
nohy
20. CVIK
Výchozí poloha: vzpor klečmo na BOSU
Provedení: Provádíme souběžně úklony hlavy a bérce na jednu stranu („do půlměsíce“), návrat do výchozí pozice, to stejné na druhou stranu, pohyb opakujeme zhruba šestkrát na každou stranu. Dýcháme ve vlastním rytmu.
Chyby: vyhrbení hrudní páteře, „posazení se“ do kyčlí
Účinek: HSSP, hamstringy
21. CVIK
Výchozí poloha: stoj spojný, HK volně podél těla
Provedení: Jedna DK krok na BOSU – zůstává v extenzi, hlezno směřuje čelem vpřed. Aktivní střed těla, rovná záda. HK ve flektované „běžecké“ pozici (90° v loketním kloubu), pohyb jedné DK s protilehlou HK, druhá DK s výdechem ve flexi 90° v kolenním a hlezenním kloubu provádí flexi v kyčelním kloubu do maximální rozsahu, návrat do výchozí pozice, zde nádech, to stejné pro druhou stranu, počet opakování 7-10 na každou stranu.
Chyby: retroflexe/lateroflexe páteře, flexe stojné DK, nedosažení pravých úhlů u cvičící DK
Účinek: HSSP, stehenní flexory,
gluteální svaly, lýtkové svaly, svaly hlezna
22. CVIK
Výchozí poloha: stoj mírně rozkročený, HK volně podél těla
Provedení: Tento cvik je pro dvě osoby. Jedno dítě přechází přes lavičku, zároveň chytá balónek, střídavě do každé ruky, který volně hází druhý zúčastněný. Dýcháme ve vlastním rytmu. Opakujeme 2x-3x.
Chyby: vybočení trupu/DK z osy lavičky
Účinek: HSSP, gluteální svaly, kvadriceps,
svaly lýtkové, svaly hlezna
23. CVIK
Výchozí poloha: podřep s unožením, HK v extenzi položené na lavičce
Provedení: Mírný poskok a lehký měkký dopad z jedné strany lavičky na druhou, HK v extenzi, po každém přeskoku se posouvají po lavičce směrem vpřed. Dýcháme ve vlastním rytmu. Opakujeme 2x-3x.
Chyby: flexe HK
Účinek: HSSP, gluteální svaly, kvadriceps,
svaly lýtkové, svaly hlezna, deltové svaly
24. CVIK
Výchozí poloha: mírný podřep, HK v aktivní „běžecké“ pozici (flexe 90° v loketním kloubu)
Provedení: Nádech ve výchozí pozici, z ní s výdechem mírný skok a lehký měkký dopad do strany a dopředu (45°) na jednu DK do podřepu, druhá DK do volného zanožení za první DK, protilehlá HK jde vždy vůči stojné DK dopředu, druhá naopak dozadu. Úhly na stojné DK 90°, kolenní kloub nepřesahuje přes špičku, trup se mírně naklání na stojnou DK. Nevracíme se do výchozí pozice, nádech a rovnou mírný skok a lehký měkký dopad na druhou stranu, zde výdech. Opakujeme cca pětkrát na každou stranu.
Chyby: kolenní kloub stojné DK přesahuje její špičku, opírání volné DK o podložku
Účinek: HSSP, gluteální svaly,
svaly stehna, svaly bérce
25. CVIK
Výchozí poloha: mírný podřep, jedna DK v žebříku, druhá mimo něj, HK svírají balónek na hrudní kosti
Provedení: S nádechem z výchozí pozice provádíme mírný poskok a lehký měkký dopad „mimo žebříkové“ DK do druhého pole žebříku od první DK, s výdechem dřep, poté nádech, původní stojná DK mimo žebřík, původní „mimo žebříková“ DK se stává stojnou, pokračujeme až na konec žebříku, na konci žebříku můžeme aplikovat lehký krátký výběh. Opakujeme 2x-3x.
Chyby: špatné provedení dřepu – vtočená hlezna, kolenní kloub přesahuje špičku, „vpadávání“ kolenních kloubů, předklon
Účinek: HSSP, gluteální svaly,
stehenní svaly, lýtkové svaly, svaly hlezna
Závěrečné uvolňovací a relaxační část
26. CVIK
Vy?chozi? pozice: Leh na zádech, paže podél těla.
Provedeni?:
Na br?icho si poloz?i? ruku nebo mohou vyuz?i?t i overball. Soustr?edi? se na
dy?cha?ni? do br?icha a „houpou“ pr?edme?tem, ktery? maji? poloz?eny? na
br?is?e. Druhá ruka je ve flexi, položená na podložce. Ruce poté vyměníme.
27. CVIK
Vy?chozi?
pozice: Leh na za?dech, te?lo je uvolne?ne?. Ruce a nohy podél těla.
Provedeni?: De?ti krc?i? pravou nohu, ruce spoji? a poloz?i? na koleno,
pr?ita?hnou koleno k hrudni?ku, tote?z? provádí i na opačné straně.
28. CVIK
Vy?chozi? pozice: Leh na zádech. Te?lo je uvolne?ne? a relaxované. Ruce jsou upažené.
Provedeni?:
De?ti pr?itahuji? koleno k trupu. Přitahovanou nohu přednoží nad druhou
nataženou nohu a se současnou rotací v pánvi se snaží dotknout podložky
kolenem flektované nohy. Hlava je otočená na stranu opačnou. Ruce jsou upažené.
Opakujeme i na druhou stranu.
29. CVIK
Vy?chozi? pozice: Leh na br?is?e. Nohy jsou natažené, paz?e jsou v ramenou ohnuté do prave?ho u?hlu, lokty také do pravého úhlu.
Provedeni?:
Di?te? pomalu ota?c?i? hlavu doprava, jak se hlava ota?c?i?, pravy? loket posunuje
sme?rem dolu? k pasu. Souc?asne? vysunuje prave? koleno do strany, vzhu?ru
sme?rem k pasu. Pak se vraci? do vy?chozi? pozice. Stejny? pohyb se pak opakuje
i s levy?mi konc?etinami. Sekvenci ne?kolikra?t opakujeme.
30. CVIK
Vy?chozi? pozice: Leh na boku nohy jsou skrčené, přitažené na hrudník. Leží se v klubi?c?ku na boku. Ruce drží kolena a tisknou je k hrudníku.
Provedeni?
cviku: De?ti relaxují, soustředí se na svůj dech a pomalu dy?chaji? do zad.
Lez?i? pr?itom v klubi?c?ku na boku.
Autoři: Úvod a zahřívací část – Michaela Pilátová, Soňa Kováčová
Vyrovnávací část – Lucie Leopoldová
Kondiční část – Jáchym Puš
Závěrečná část – Michaela Marešová
Obrázky – Tereza Maternová