Tisk

Jóga – definice, druhy a styly (přehled)

Martina Kameníková Stav: Odevzdáno

Úvod


Slovo jóga pochází z jednoho z nejstarších jazyků (sanskrtu) a znamená jednotu. Je to nejznámější systém cvičení starší než 2000 let. Není jisté, zda vznikla v Indii, některé prameny uvádějí, že ji cvičili již ve starém Egyptě.

Jóga je v podstatě životní filozofie, základem je sice systém cvičení, ale prolíná se do všech částí života. Pomáhá lidem uvolňovat napětí a vyrovnávat se se stresem, uzdravuje tělo a stabilizuje postoj k životu.

Díky tomu je jóga velmi oblíbená a její popularita stále roste. Neustále jsou prezentovány nové styly, které se snaží pokrýt poptávku a zaujmout další lidi.

 

Systém jógy


První písemný dokument, ve kterém je zachycena teorie jógy, se jmenuje Jógasútra a napsal ji Pataňdžali před 2200 lety.

Pataňdžali byl indickým myslitelem, kterému se jako prvnímu povedlo sepsat teorii jógy tak, že byla pochopena v širších souvislostech. Svůj spis založil na osobním zážitku a přímému popisu různých cest praktikování.

Rozdělil jógu do osmi kategorií, které se navzájem prolínají a doplňují a je potřeba je praktikovat současně.

 

Kategorie jógy

  • Yama – morální pravidla v mezilidských vztazích,

  • Niyama- sebekázeň, sebeovládání,

  • Asana - tělesná cvičení – jógové pozice, nejznámější a nejpopulárnější stupeň jógy,

  • Pranayama - dechová cvičení a práce s vnitřní energií,

  • Pratyahara – utlumení smyslů – odpoutání smyslů od vnějších předmětů a obrácení pozornosti do vlastního nitra,

  • Dharana – koncentrace pozornosti a mysli po delší dobu u jednoho předmětu nebo u jedné činnosti,

  • Dhiana – meditace – určitý stav mysli, ztišení,

  • Samadhi – nirvána, splynutí s Bohem či vesmírem, osvícení, klid a mír.

 

Vývoj osobnosti podle těchto kategorií se označuje jako rádžajóga. Součástí radžajógy je známá hathajóga, která zahrnuje jen některé z uvedených kategoriií a je zaměřená hlavně tělesná cvičení.

 

Radžajóga je také jednou ze čtyř hlavních cest jógy, čtyř základních přístupů:

  • Bhaktijóga

  • Džňánajóga

  • Karmajóga

  • Rádžajóga

 

Tyto přístupy se od sebe více či méně liší, ale všechny mají stejný cíl - poznat své pravé Já. Některé cesty využívají více fyzické cvičení, jiné meditaci, mantry a další techniky.

 

Vedle těchto cest existuje celá řada dalších, které z nich vychází:

  • Hathajóga

  • Kundaliníjóga

  • Mantrajóga

  • Swarajóga

  • Tantrajóga


 

Jóga a rehabilitace


Při využití v rehabilitaci se fyzioterapeut zaměří hlavně na tělesné cvičení. V dnešní době je možné vybírat mezi různými systémy, které sestavili různí učitelé. Často se jedná o cvičení přizpůsobené dnešní západní společnosti. Různé styly budou popsány níže.

V řadě rehabilitačních zařízeních jsou jógová cvičení využívána, pravděpodobně nejvíce se rozšířily spinální cviky.

Osvědčila se různá organizace cvičebních skupin. Jednou z možností je začít kurz pro pacienty s jedním typem postižení (například s bolestmi páteře) a systematicky je od začátku učit jógu. Nevýhodou ale je, že se pak špatně začleňují další pacienti - začátečníci.

Další možností je průběžná skupina, kdy pacienti mohou průběžně přicházet a odcházet. Vybrané cviky v tomto případě musí být snadné, cvičení je méně specifické a rozsah postižení pacientů může být širší. Fyzioterapeut může pacienta cviky naučit, aby je v případě potřeby cvičil i doma.

Možností je i individuální cvičení připravené na míru každému pacientovi.

Jógové cviky ovlivňují kromě svalových skupin také řadu vnitřních orgánů a psychiku. Při správném cvičení navozují pocit uvolněnosti a dobré nálady. Díky tomu mají pacienti i vnitřní motivaci pro další cvičení, a fyzioterapeut je nemusí do cvičení tolik nutit.  

Možnosti začlenění jógy do rehabilitace ukazuje přiložené video.

 

Styly


Jednotlivé styly jógy se liší přístupem a podmínkami. Některé styly jsou dynamické, jiné jsou klidnější, každý si může vybrat styl, který mu nejvíc vyhovuje.


 

Hathajóga

Cvičení stanovených pozic jógy (ásan), kdy je kladen důraz na správný pohyb, zklidnění mysli a sledování dechu. Ásany jsou prováděny s výdrží, uvolněny a stejně dlouho jako byly drženy je za každou z nich zařazena relaxace. Toto pomáhá uvědomit si proudění energie v těle. Na závěr je zařazeno jógové dýchání (pránájáma) a konečná relaxace. Hatha jóga je základem pro všechny styly jógy.

Je vhodná pro někoho, kdo dlouho necvičil a požaduje spíše duchovní než fyzické výsledky. Začít je možné kdykoliv (bez ohledu na věk).


 

Ashtanga vinyasa jóga

Ashtanga jóga je dynamické cvičení ásan v daných sériích. Jednotlivé pozice jsou spojovány přechody (vinyasou) a speciálním dechem udždžají (dýchání skrz hlasivkovou štěrbinu). Dech sladěný se statickými pozicemi a pohybem napomáhá k vnitřnímu očištění a kontrole mysli. Mělo by docházet k pocení, které odvede z těla nečistoty.


 

Powerjóga

Tento typ jógy je učen na uvolnění a zároveň protáhnutí, posílení a vytvarování těla. Základní powerjóga učí správné držení těla, dýchání a umění soustředit se. Vznikla v Americe zjednodušením hatha a ashtanga jógy. Základem je pozdrav slunci, ke kterému jsou připojovány další polohy. Forem powerjógy existuje mnoho.

Hlavním přístupem je bezpečné cvičení, jehož základem je zapojování pánevního dne a zpevnění podbřišku. Powerjóga využívá ke cvičení váhy vlastního těla a posiluje vnitřní i vnější svaly.

Pozdrav slunci prováděný v powejóze je uveden na obrázku.



 

Vinyasajóga

Vinyasa jóga je dynamický styl cvičení a předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a řízení dechu. Jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy a to vede k prohřátí svalů, posílení a protažení, ale také ke zvýšení tepové frekvence. To v józe není žádoucí, proto jsou důležité dechové techniky, které dokážou tepovou frekvenci tlumit. Cvičení vede k detoxikačnímu účinku a k celkové regeneraci organismu.

Je vhodná pro pokročilejší a zkušenější cvičence v lepší fyzické kondici.

Lekci vinyasajógy pro začátečníky můžete shlédnout na adrese https://youtu.be/HmZFwoUU3WQ

 

Bikramjóga

Hodina bikramjógy trvá 90 minut a obsahuje 26 pozic hathajógy a 2 dýchací cvičení. Cvičí se v místnosti vyhřáté na 42 stupňů. Z toho důvodu je cvičení tohoto typu jógy dost zdravotně omezené.

Zakladatelem je uznávaný učitel jógy Bikram Chodhury.



 

Iyengarjóga

Iyengarjóga je klidný styl cvičení, který se zaměřuje na správné provádění jednotlivých pozic. V pozicích zůstává cvičenec delší čas a může využívat pomůcky. Patří k jednomu z nejrozšířenějších stylů terapeutické jógy.



Tento druh jógy je vhodný pro začátečníky, nebo pro již praktikující cvičence, kteří chtějí zdokonalit svoji techniku.

 

Flyjóga

Flyjóga (aerojóga, antigravitační jóga) se cvičí ve speciálních sítích a spojuje prvky jógy, pilates, tance i taneční akrobacie. Cvičí se pomocí sítí, které jsou zavěšené u stropu a které slouží jako podpůrný systém při jednotlivých cvicích. Využívá se hlavně váhy vlastního těla.




Flyjóga pomáhá při bolestech zad, stimuluje činnost mozku a lymfatického systému, nedoporučuje těhotným ženám a lidem s vysokým krevním tlakem.

 

Hormonální jóga

Jedná se o sestavu cviků z jógy a tibetských technik práce s energií. Speciální sestavy zvyšují a vyrovnávají hladinu hormonů. Řeší problémy žen spojené s přechodem, účinné jsou také v prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Hodí se i jako doplňková terapie pro lidi s poruchou štítné žlázy.



 

Integrální jóga

V podstatě se nejedná o nový styl jógy, ale spíše o nový název pro tradiční jógu. Jedná se o klasickou jógu zahrnující všechny složky hlavní cesty tohoto učení (fyzickou, mentální i emocionální).

 

Kundalinijóga

Cvičení tohoto stylu jógy je celkem jednoduché, založené spíše na dynamice cviků a dechových cvičeních. Cílem je harmonizace ducha a těla.  

Lekce má většinou tři části - sestavy cvičení (krijí), dechová cvičení (pranayamy) a mantry a meditace. Obrázek ukazuje základní sestavu. Vše dohromady stimuluje žlázový a nervový systém. Pokud se cvičenec naučí základy, může kundaliní jógu provozovat sám doma (stačí denně 15 minut).



 

Výše uvedené styly jógy patří mezi základní. Mezi další styly patří například hot, restorativní, anusára, acro, wellness, tantra,  fitness jóga a pro speciální skupiny jsou gravidjóga a dětská jóga. Tyto styly mají v podstatě stejný základ, liší se v různých přístupech k tomuto cvičení.

 

Závěr


Jóga je nejstarší systém cvičení rozvoje lidského těla i ducha. V naší zemi je jóga brána více jako fyzický pohyb než filozofický směr. Dokáže posílit kondici, protáhnout a posílit svaly, působí antidepresivně a posiluje vnitřní vyrovnanost. Je možné si z rozmanitých stylů vybrat ten, který pacientovi nejvíc vyhovuje. Všechny tyto vlastnosti dělají z jógy ideální cvičení do hodin rehabilitační terapie.

 

Zdroje


Knihy:

VOTAVA, Jiří. Jóga očima lékařů. Praha: Avicenum, zdravotnické nakladatelství, 1988. ISBN 08-052-88.  

Webové stránky:

Wikipedia: the free encyclopedia [online]. Wikimedia Foundation, 2016 [cit. 2017-01-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jóga

Jóga dnes [online]. 2016 [cit. 2017-01-25]. Dostupné z: http://www.jogadnes.cz

Jóga online [online]. 2016 [cit. 2017-01-25]. Dostupné z: http://www.joga-online.cz