GONARTRÓZA
Jedná se o nezánětlivé degenerativní onemocnění, kdy dochází k přílišnému opotřebovávání kloubní chrupavky, vzniká subchondrální skleróza, tvoří se osteofyty a mění se synovie vazů i svalů.
Toto onemocnění je spojováno se stárnutím a degenerací organismu. Příčinou je úbytek kloubní tekutiny, což způsobí změny v kolenním kloubu a jeho tvarovou přeměnu. Zmenší se kloubní štěrbina, ubývá kloubní chrupavčité tkáně, ale také může dojít k poškození menisků. Artróza kolene může vzniknout také po úrazu kvůli nesouměrnému zatěžování končetiny.
Hlavními příznaky jsou stupňující se bolest na začátku pohybu, která je často ovlivněná počasím. Tato bolest se projevuje hlavně při zátěži a při chůzi nerovným terénem. V pozdějších stádiích onemocnění se bolest objevuje i v klidu a v noci. Pacient se často cítí nestabilní a podlamuje se mu postižená končetina. Dalším příznakem je sklon kloubu k tuhnutí a otok, což způsobuje snížený rozsah kloubu.
Dochází ke zvýšení tonu svalů na vnitřní straně stehna a flexorů kyčelního kloubu.
Gonartoróza vede k mnoha dalším problémům, než je pouze bolest kolene. Kvůli bolesti pacienti mění svůj stereotyp chůze i stoje, což způsobuje změny na pánvi i páteři. Hlezenní i kolenní kloub bývají v důsledku tohoto onemocnění často ve varózním postavení.
Toto onemocnění můžeme řešit operativně nebo konzervativní terapií.
Pro konzervativní léčbu můžeme využít fyzikálních terapií (vodoléčbu, léčba chladem nebo teplem, magnetoterapie, léčba ultrazvukem, Priessnitzovy obklady a mnoho dalších), léčbu pomocí medikamentů, u kterých se využívá především analgetik pro snížení bolesti. Dále se aplikuje v počátečních fázích onemocnění kloubní preparáty, které obsahují výživu.
Nejúčinnějším řešením onemocnění je ale především každodenní cvičení, zdravý životní styl, v některých případech úbytek váhy a dieta.
Operativní léčbu využijeme až při velmi vážných a pokročilých stádiích onemocnění.
Pacient by se měl vyvarovat příliš velké zátěži kloubu a v případě příliš velké bolesti daný pohyb omezit.
Při cvičení si dáváme pozor na souhyby pánve a na správné postavení hlezenního kloubu.
Teorie
Úvodní část se vždy zaměřuje na určitý kloub nebo pohybový segment. Umožňuje lepší prokrvení struktur, které jsou slabě prokrveny (kloubní vazy) nebo jsou zcela neprokrveny, a tudíž vyživovány synoviální tekutinou (všechny chrupavky – meziobratlové ploténky, disky, menisky, chrupavčité povlaky na kloubních plochách). Zlepšené prokrvení znamená i prohřátí, což má obecně pozitivní vliv na mechanické vlastnosti pojiv. Pružnost chrupavek i vazivových struktur se zvyšuje, jejich odolnost vůči tlaku a tahu je také vyšší.
Zásady: pohyb je pomalý, pozvolný, ne křečovitý. Je nutné vyvarovat se prudkým švihovým pohybům. Pohyb provádět zpočátku v menším rozsahu a rozsah postupně zvyšovat do krajní polohy. Je vhodné při pohybu prociťovat mírné napětí, nikoliv však bolest. Cvičit v staticky méně náročných polohách (sed, leh, stoj s oporou), aby se omezilo napětí svalů při udržování rovnováhy.
Cviky
Na úplný začátek provedeme krátké dechové cvičení. Dýcháme nejprve do břicha, pak od spodní části hrudníku a nakonec do horní. Do každé pozice se nadechneme třikrát a nádech držíme 5 vteřin. Můžeme si cílení nádechu usnadnit položením rukou do dané oblasti. Pak tyto tři cviky spojíme v dechovou vlnu a prodýcháme.
1. “Lyže” (kroužení koleny)
Stoj na šířku ramen s koleny v mírné flexi, koleny provádíme půlkruhový pohyb jako při carvingovém sjezdu. Pohyb vychází od kyčlí ke kolenům, trup by měl být víceméně v klidu. Opakujeme 10x
Časté chyby: chodidla by se měla po celou dobu dotýkat celou plochou země a záda nesmí být kulatá
2. Úklon tělem
Mírný stoj rozkročmý. Provedeme úklon k jedné straně, HK na kontralaterální straně v elevaci v prodloužení těla. HK na homolaterální straně buď opřená v bok rukou nebo předloktím, podle rozsahu. 4x na každou stranu
Časté chyby: flexe nebo extenze trupu - trup musí zůstat v ose, rotace v pánvi
3. Psaní číslic ve vzduchu
Výchozí pozice je v sedě na židli, nohy musí být v 90? flexi. Princip – jedna noha se nadzvedne, ale palec se pořád dotýká země a poté pomocí palce píšeme číslice. Snažíme se psát číslice co největší, aby byl rozsah pohybu co největší. Opakujeme 10x
Časté chyby: Palec musí být stale na zemi (nesmí se zvedat)
4. Kroužení v koleni
Výchozí poloha je v sedu na zemi. Pravá noha je zvednutá nad podložkou a rukama ji objímáme po kolenem. Princip – kroužení zvednuté nohy v koleni. Opakujeme 10x
Časté chyby: ohnutá záda
5. Uvolnění kolenního kloubu
Základní pozice v sedu + mírně opřená záda o stěnu, koleno mírně podložené např. ručníkem->tím se zajistí relaxace stehenních svalů, rukou pohybujeme s čéškou nahoru a dolu v rozmezí cca 1-2 cm. Opakování 20x na každém koleni.
Časté chyby: Záda zůstávají rovná, proto je dobré se mírně opřít o stěnu.
VYROVNÁVACÍ A KONDIČNÍ ČÁST: 30 minut
Teorie: Hlavní část slouží k posílení cílových svalových skupin a zvýšení ROM daného kloubu.
6. Kondiční chůze
Chodíme po celé tělocvičně, klidným tempem alespoň 3 minuty. Můžeme zkusit i chůzi pozpátku, pokud je pacient stabilní.
Časté chyby: špatný stereotyp chůze.
7. Pomalá flexe kolene se sunutím
Výchozí pozice je v leže na zádech s nataženými dolními končetinami. Ruce jsou podél těla. Pohyb začíná přesunutím jedné DK do semiflexe (koleno flexuje), ale pata je stále na zemi. Následuje plynulý posun paty po zemi až k hýždím (koleno se pomalu pokrčuje)
Časté chyby: rotace pánve
8. “Jízda na kole”
Leh na zádech, přednožíme pokrčmo jednu DK a omotáme jí nad kolenem ručníkem a jeho konce držíme v rukách. Pohyb DK, jako při jízdě na kole a ručníkem si dopomáháme pohybu, opakujeme 10x po dobu 15 sec.
Časté chyby: Klademe důraz na to, aby bedra byla po celou dobu pohybu stále na zemi.
9. Andělíčci s terrabandem
Leh na zádech, nohy natažené, ruce v mírném upažení. V rukou držíme konce terrabandu, který máme zaháknutý za chodidla. Ruce zvedáme přes upažení až do elevace za hlavou, lokty celou dobu napjaté - posilujeme proti tahu terrabandu. Pokud nezvládnem ruce zvednout výš, můžeme mírně pokrčit DK. Vzhůru nádech, dolů výdech. Opakujeme 5x až 10x
Časté chyby: lordotizace bederní páteře, zadržování dechu
10. Zapírání patou
Leh na zádech, ruce jsou mírně upažené s dlaněmi nahoru, mírně pokrčíme jednu DK a patou pokrčené DK lehce tlačíme do podložky na 15 sek., poté napětí uvolníme, opakujeme 10x.
Časté chyby: Natočení pánve
11. Vykopávání v leže
Leh na zádech a koleno je podložené např.: stočeným ručníkem nebo prostěradlem, ruce jsou podél těla a 2. DK v mírné abdukci. Natáhneme bérec (propneme koleno) a vydržíme 5 sek., pomalu povolujeme až do klidové pozice a opakujeme 15x. DK se po celou dobu pohybu opírá podkolenní jamkou o podložený předmět.
Časté chyby: Nadzvedávání beder.
12. Koordinace pohybu
Výchozí pozice je v lehu na břiše s rukama pod hlavou. Kolena jsou lehce pokrčená a mezi kotníky vložíme overball. Pomalým a plynulým pohybem přitahujeme overball k hýždím. Cvik opakujeme 20x nebo podle schopnosti pacienta.
Časté chyby: Overball mezi kotníky příliš nemačkáme, pouze ho přidržujeme, aby nespadnul.
13. Posílení gluteálních svalů hamstringů
Leh na břiše, obličej na zemi. Provedeme mírnou flexi v KOK a zvedáme ji pomalu nahoru (15-30cm). Poté ji pomalu položíme na zem. Tento cvik provedeme 3x na každou končetinu.
Časté chyby : souhyb v KYK nebo pohyb neprovede v ose (dojde k abdukci či addukci).
14. Kolébka
Výchozí postavení je v sedě na zemi, nohy jsou pokrčené a ruce máme položené vedle těla (prsty směřují dopředu). Pohyb je provedený tak, že se opřeme o ruce a nohy a mírně zvedneme hýždě. Následně hýbeme s hýžděmi dopředu a dozadu. Nesmíme jít do bolesti. Opakujeme 10x (pro usnadnění může být pod hýžděmi overball).
15. Posílení kolenních svalů
Sed na podlaze, kdy DK natáhneme a pod koleno dáme srolovaný ručník. Poté se snažíme napnout svaly bez pohybu KOK a v této pozici vydržíme 30s. Cvik opakujeme 25x.
Časté chyby : Pacient nedokáže zatnout svaly bez pohybu v KOK ( bude provádět extenzi).
16. Přitahování kolene
Sed na zemi, zády se opřeme o stěnu a DK natáhneme před sebe a HK dáme v bok. Jednu DK ohneme, vydržíme 5 s, poté DK napneme a vydržíme 5 s. Poté vystřídáme DK. Tento cvik uděláme 5x na každou končetinu.
Časté chyby : Pacient neudrží rovná záda, DK nebudou v ose nebo cvik provede příliš rychle.
17. Dřepy na čtyřech
Výchozí pozice je lehce pokrčená “střecha”. Nohy i ruce jsou na šíři ramen. Dlaně jsou v ideálním případě pod rameny, ale čím vzdáleněji jsou dlaně od špiček, tím je cvik snazší. Pomalým pohybem pokrčíme nohy v kolenou a dáme je pod sebe, ale nepokládáme je na zem. Cvik opakujeme 15x. (Evča)
Časté chyby: Ramena nesmí být propadlá, ale naopak je odtlačujeme od sebe. Lokty nejsou uzamčené, ale lehce pokrčené, aby byla celá HK aktivně zapojena.
18. Předkopávání
Výchozí pozice je v sedu na židli s rukama položenýma na stehnech. Nemocnou nohu zvedáme do propnutí kolene. Stehno se stále dotýká židle. Pohyb provádíme pomalu a plynule. Cvik opakujeme 15x.
Časté chyby: Sed je vzpřímený a hlídáme si, aby nedošlo k přílišnému prohnutí v oblasti bederní páteře- je zapotřebí mít aktivní spodní břicho.
19. Posílení podkolenních svalů
V sedu na lehátku, záda můžeme lehce podepřít. Koleno podložíme ručníkem a zatínáme stehenní svaly, tlačíme kolenem do ručníku. Opakujeme 10x pro každou DK.
Časté chyby: Hrbení v zádech-proto je výhodné mírné opření o zeď, můžeme zajistit stabilitu pomocí horních končetin lehce zapřenými o zem.
20. Mačkání overballu
Sed na židli a mezi stehny máme overball. Snažíme se co nejvíce míč stlačit a následně pomalu uvolnit, opakujeme 20sec., 10x.
Časté chyby: Špatné držení těla.
21. Posílení stehenních svalů a zvyšování pohyblivosti KOK
Stoj s oporou (žebřiny, žebřík,..), DK rozkročíme na šířku boků, špičky směřují vpřed. HK zajišťují stabilitu a odlehčení pohybu. Pánev dáváme pomalu vzad, jako kdybychom si chtěli sednout. Poté jdeme pomalu zpátky. Tento pohyb nesmí být bolestivý. Ze začátku tento cvik provádíme 5x.
Časté chyby : KOK přes špičky, ramena přesáhnou přes KOK, prohnutí v zádech a stažená šíje.
22. Stoj na špičkách s oporou
Stoj s oporou, zvedneme se na špičky a držíme 2-3 vteřiny, klesneme zpátky na paty. Pohyb by měl být pomalý a plynulý. Opakujeme 10-15x
Časté chyby: špatné držení těla
23. Stabilizace BOSU
Stojíme před BOSU s nohami paralelně a rozkročenými na šířku ramen, první DK provede slabý výpad na BOSU a skončí s kolenem ve flexi cca 80°, může i méně v případě nestability. Noha směřuje rovně, koleno se nesmí vychýlit z osy, boky taktéž směřují rovně (trup se nenatáčí). Zadní DK vždy zůstává propnutá po celou dobu vykonávání cviku. V průběhu střídáme DKK, celkově 10x na každou stranu.
Časté chyby: Kolena musí zůstat při výpadu směrem dopředu a nesmíme se otáčet v trupu. Nohy jsou rozkročeny na šířku ramen, tím se zajistí stabilita.
24. kroužky KOK
Výchozí pozice je v stoji s lehce pokrčenými koleny. Nohy máme na šíři ramen a dlaně máme položené na kolenou. Provádíme plynulé kroužky oběma koleny zároveň. Pohyb provádíme odstředivě i dostředivě. Cvik opakujeme 10x na každou stranu.
Časté chyby: Tělo je po celou dobu pohybu zpevněné a pohyb vychází pouze z kolen a kotníků.
25: Sed -Stoj
Dřepy za pomoci stoličky, začínáme v sedě s nohama na šířku ramen, ruce v předpažení. Pomalu se postavíme a pak se zas pomalu posadíme. Záda držíme rovná. Pohyb provádíme plynule, nikoliv švihem, záda držíme rovná a paty se celou dobu dotýkají země. Pozor na abdukci. 10-15x
Časté chyby: švihový pohyb, shrbená záda, pata se zvedá ze země
PROTAŽENÍ: 15 minut
26. Protažení přední strany stehna
Výchozí pozice je ve stoje. Postavíme se na jednu nohu a druhou ohneme v koleni. Rukou na stejné straně uchopíme kotník a aktivně jej s výdechem přitáhneme k tělu. V krajní pozici vydržíme a pět vteřin dýcháme. S výdechem nohu pustíme a vrátíme se do stoje spojného. Postup opakujeme i pro druhou končetinu.
27. Ohýbání kolene
Sed na stabilní židli a ohýbá DK pod sebe, snaha o co největší možné ohnutí bérce pod židli, v ohnuté poloze vydržet 5 sek., a poté se vrátit do počáteční polohy, opakujeme 15x.
Časté chyby: Zvedání hýždí ze židle.
28. Posuv patou
Základní pozice je v leže na zádech, kdy je hrudní část podložená. Klidová noha je pokrčená. Začínáme s napjatou nohou a s hleznem v mírné flexi. Posouváme patu po zemi směrem k hýždím, jak nejdál to jde - maximální flexe. Takto držíme 3-5 vteřin. Pokud dělá větší flexe problém, zkusíme několikrát přitáhnout špičku k tělu. Hlídáme si osu dolní končetiny aby nedocházelo k rotacím v kyčli. 10x
Časté chyby: rotace v kyčli
29. Přitažení DK
VNZ, hlavu můžeme mírně podložit. Procvičovanou končetinu natáhneme ke stropu (KYK FL 90°) a za špičku nohy zahákneme prostěradlo. Pomocí prostěradla přitahujeme špičky po dobu alespoň 1 minuty, poté vyměníme končetinu.
Časté chyby: Nesmí nastat bolest při přitahování špiček, jdeme pouze v rozmezí, které nám naše tělo dovolí. Podsazování pánve.
30. Protažení stehenních svalů:
Lehneme si na břicho. Jednou HK si dáme pod čelo. Poté provedeme flexi v KOK a druhou HK chytneme DK za nárt a snažíme se podsadit pánev. Vydržíme 30 s a poté vyměníme končetinu.
Časté chyby : nebude ležet rovně, hlava nebude v prodloužení páteře, neprovedení pohybu v ose (udělá abdukci či addukci v KOK) nebo prohnutí v bedrech.
Na úplný závěr provedeme krátké dechové cvičení tak jako na začátku. Dýcháme nejprve do břicha, pak od spodní části hrudníku a nakonec do horní. Do každé pozice se nadechneme třikrát. Pak je spojíme v dechovou vlnu a prodýcháme.
Informace o postižení: Eva Hlavová
Cviky 1, 2, 22, 25, 28 - Magdalena Dvořáková
Cviky 3, 4, 7, 14, 26 - Vojtěch Jedlička
Cviky 5, 9, 19, 23, 29 - Marie Krejzová
Cviky 6, 12, 17, 18, 24 - Eva Hlavová
Cviky 8, 10, 11, 20, 27 - Tomáš Hauk
Cviky 13, 15, 16, 21, 30 - Kristýna Janglová
Grafický souhrn cviků: Magdalena Dvořáková