Tisk

Vadné držení těla - děti 8-10let

Marek Šlajcher Stav: Zkontrolováno

FAKULTA BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ, ČVUT

 

SEMINÁRNÍ PRÁCE

ZDRAVOTNÍ TĚLESNÁ VÝCHOVA II. (I. FZT)

Vadné držení těla u dětí 8-10 let

 

Vypracovali: Julie Porubčanová, Patrik Salvet, Eva Streiblová, Marek Šlajcher,

                                          Anežka Šimůnková, Adéla Šteinerová

 

Kladno 2021

ÚVOD

Tato seminární práce pojednává o problematice vadného držení těla u dětí v raném věku. Vadné držení těla doprovází většinu dnešní populace a objevuje se čím dál častěji nejen u starších osob a lidí středního věku, ale i u mladých lidí a dětí, což je alarmující.

Páteř jako nosný osový orgán těla má přirozeně dvojité zakřivení „S“, v němž se objevuje krční a bederní lordóza a hrudní a křížová kyfóza. Její anatomie je uzpůsobena různým pohybovým schopnostem a díky tomuto tvaru umožňuje vzpřímený stoj a pohyb a udržuje rovnováhu těla.

Při vadném držení těla dochází k odchylkám v tomto fyziologickém zakřivení. Může se jednat o hyperlordózu, hyperkyfózu, kyfolordotické držení, skoliotické držení a plochá záda. Může se týkat i dolních končetin, kde sledujeme hlavně jejich postavení a stavbu klenby (tzv. plochá noha).

Vadné držení těla je funkční poruchou posturální (statické) funkce, vzácně může přejít v poruchu strukturální. Často je dáno kombinací nedostatku pohybu a oslabených fázických svalů a zkrácených svalů posturálních. Svalová nerovnováha je dána pohybovými stereotypy a nedostatečným či nesprávným zapojováním svalového systému. S vadným držením těla jde většinou ruku v ruce hypokinetický styl života. V souvislosti s ním dochází ke snižování proprioreceptivního a exteroreceptivního dráždění, kdy do centrální nervové soustavy nepřichází dostatek informací a podnětů, což zesiluje svalovou nerovnováhu a další chybné pohybové stereotypy.

Vadné držení těla lze kompenzovat aktivním volním způsobem. Optimalizace je závislá na svalové rovnováze, pestré pohybové činnosti a pohybovém stereotypu.

Nejvhodnějším způsobem prevence je pravidelný pohyb, pokud možno všestranně zaměřen a tvořen kombinací různých pohybových aktivit. Pro úplnost může být doplněn o kompenzační nebo zdravotní cvičení. Cílem cvičení je dosáhnout fixace fyziologického postavení pánve, hlavy a páteře, posílit a uvolnit patřičné segmenty a podpořit přirozené zakřivení páteře.

Dítě musí cvičit soustavně a dlouhodobě. V jeho denním režimu by cvičení mělo mít vyhrazenou pevnou dobu. Dítě by nemělo cvičit samo, je třeba, aby byl poblíž zákonný zástupce či dospělá osoba, která by na dítě dohlížela. Cvičí se na zemi, v klidné a vyvětrané místnosti, v minimálním oblečení a na pevné podložce (nejlépe karimatka). Necvičte brzy po jídle, ani tehdy, když je dítě unavené. Dbejte na to, aby dítě během cvičení pravidelně dýchalo a nezadržovalo dech.

Součástí prevence a kompenzace vadného držení těla jsou i rovnovážná cvičení, jejichž příklady zde uvádíme.


ÚVODNÍ ČÁST

Rozehřátí

Varianta A) skupinové hry
Varianta B) Hlava, ramena, kolena, palce

Draci (První)

-Potřebný materiál k této hře jsou fáborky.

Varianta č.1
-Každé dítě dostane cca 30 cm dlouhý fáborek, který si musí zastrčit za kalhoty. Následně se snaží mezi sebou vzít fáborky a ukořistit jich co nejvíce, avšak musí si ten svůj ochránit (žádné násilí není povoleno!). Jakmile Vám někdo Váš fáborek vezme, hra pro Vás končí a jdete na určené místo, kde musíte počkat, až se hra dohraje.
-Cílem hry je zůstat poslední s fáborkem.

Varianta č. 2
- Každé dítě dostane cca 30 cm dlouhý fáborek, který si musí zastrčit za kalhoty. Poté se vzájemně snaží vzít fáborky. Jakmile se Vám podaří vzít někomu fáborek, tak se ono dítě řadí před Vás a snažíte se takto získat, co největší počet dětí, abyste vytvořili nejdelšího „draka“. Pokud Vám (např. 6 členné skupince) někdo vezme fáborek, celý Váš „DRAK“ je nyní jeho, a tak se řadíte před něho.
-Cílem hry je získat nejdelšího draka = nejvíce početnou skupinu dětí/lidí.

Čára (třetí hra)

- Již vytvořené skupiny ze hry Draci využijeme k další skupinové hře (kdyby se utvořil větší počet dětí v jedné skupině, tak ji rozdělíme na menší skupinky, aby byl vyrovnaný počet dětí).
-Potřebný materiál kužele
-Kužele rozmístíme 3-4 m, 6-8 m a 10 m přesně za sebou do jedné lajny.
-Děti běží (sprint) po jednom nejprve k prvnímu kužely, kterého se musí dotknout a následně zpět ke své skupince, tam se otáčí a běží ke druhému kuželi, kterého se musí dotknout a opět běžet ke své skupince a obdobně si počínají i se třetím kuželem. Jakmile doběhnou od třetího kužele ke své skupině, tak vybíhá další dítě.
-Cílem hry je, aby celá skupina jako první dokončila čáru. Jakmile se tak stane – celý tým musí zvednout ruce. Možnost několika opakování.

Změna směru (čtvrtá hra)

-Necháme stejné skupiny z předešlých her
-Potřebný materiál kužele
-Rozmístíme každé skupině 5-6 kuželů po 2 m od sebe do jedné lajny.
-Děti vybíhají po jednom (sprint). Běží k prvnímu kužely, kde musí co nejrychleji udělat úkrok do jedné strany (pravá/levá) a následně se opět vrátit do středu kuželu, poté pokračovat ke druhému kuželu, kde musí provést úkrok k opačné straně, než kterou si zvolilo u prvního kužele (pravá/levá) a stejným principem pokračovat až k poslednímu kužely. Poté se vrací rovnou ke své skupince a vybíhá další dítě.
- Cílem hry je, aby celá skupina jako první dokončila změnu směru. Jakmile se tak stane – celý tým musí zvednout ruce. Možnost několika opakovaní.

Barvy (druhá hra)

- Necháme stejné skupiny z předešlých her
- Potřebný materiál kužele a vícebarevné fáborky
- Rozmístíme každé skupině 5-6 kuželů po 2 m od sebe do jedné lajny. Ke každému kuželu položíme fáborek jedné barvy, takže musíme mít 5-6 různých barev podle počtu kuželů.
-Fyzioterapeut (vedoucí cvičení) stojí uprostřed, aby na něho všechny skupiny viděly a má u sebe všechny barvy fáborků. Hru startuje fyzioterapeut tím, že zvedne určitou barvu a první z každé skupiny musí, co nejrychleji běžet ke kuželu, který má totožnou barvu. Následně se vrací ke své skupině a startuje další dítě na znamení fyzioterapeuta.
-Cílem hry je zaznamenávat, která skupina byla dříve u kuželu s onou barvou a přiřazovat body (stupnice 1. = 3b, 2. = 2b, 3. = 1b -> dle skupin). Skupina s nejvyšším počtem bodů vyhrává.

Poslední se pouští písnička „Hlava, ramena, kolena, palce“ a začínáme s úvodním cvičením = cviky. 

Obrázky kreslila Julie Porubčanová

1.cvik (Cviky 1-7 vypracovala Adéla Šteinerová)

Výchozí poloha: VNZ, ruce podél těla, dlaně dolů, nohy mírně od sebe, kolena pokrčená, chodidla opřená o zem, nádech do břicha. S prodlouženým výdechem stáhneme hýždě a břicho a současně nadzvedáváme pánev nad podložku. Pomalu vracíme zpět do výchozí polohy a poté povolíme hýždě a břicho.

Provedení cviku: nádech do břicha. S prodlouženým výdechem stáhneme hýždě a břicho a současně nadzvedáváme pánev nad podložku. Pomalu vracíme zpět do výchozí polohy a poté povolíme hýždě a břicho. V průběhu cviku držíme kolena mírně od sebe.

Chyby: prohnutá nebo prověšená bederní páteř.

Účinek: posílení hýžďového svalstva



2.cvik

Výchozí poloha: VNZ, ruce podél těla, kolena pokrčená, mírně od sebe, chodidla rovnoběžně opřená o zem.

Provedení cviku: Zvedneme pravou paži a opřeme ji dlaní o koleno levé nohy, která je přibližně v 90stupňovém postavení v kyčelním, kolenním a hlezenním kloubu. Nyní zatlačíme dlaní proti kolenu a kolenem proti dlani. Vydržíme 7 vteřin, pak povolíme a vrátíme do výchozí polohy. Totéž provedeme i na opačnou stranu.

Chyby: Koleno příliš přitažené k trupu, vtažení kolene dovnitř, zvedání ramene od podložky.

Účinek: zapojení břišního svalstva



3.cvik

Výchozí poloha: VNZ, paže v upažení, dlaně opřené o podložku, kolena pokrčená.

Provedení cviku: se současným, pomalým pokládáním kolen vpravo otáčíme hlavu vlevo. Při návratu zpět do výchozí polohy začínáme pohybem trupu, pak teprve následují pokrčené nohy a hlava. Cvik provedeme i na druhou stranu. V průběhu cviku zachováme podélnou osu těla.

Chyby: nadzvedávání lopatky a paže od podložky, prohýbání v bederní páteři.

Účinek: protažení trupu

 

 

4.cvik

Výchozí poloha: VNZ, paže ve vzpažení, nohy natažené.

Provedení cviku: Nyní s nádechem protáhneme paže a nohy do dálky a s maximálním výdechem přitiskneme bederní páteř k podložce, nohy a ruce necháme v protažení. Povolíme a prodýcháme se.

Chyby: nadzvedávání končetin nad podložku a přílišné prohýbání v bederní páteři při maximálním protažení.

Účinek: protažení končetin


5.cvik

Výchozí poloha: VNB, hlava opřená o čelo, paže v upažení, dlaně na zemi, nohy natažené.

Provedení cviku: Provedeme hluboký nádech a při výdechu stáhneme břišní a hýžďové svaly. Nyní zvedáme paže 2 cm nad podložku a dlaně přetáčíme dopředu, hlava zůstává opřená čelem o podložku. Vrátíme se zpět do výchozí polohy. Nepřitahujte lopatky k sobě.

Chyby: nedostatečné upažení a protažení paží, záklon hlavy, nadzvedávání nohou.

Účinek: procvičení lopatkového svalstva


6.cvik

Výchozí poloha: VNB, hlava opřená o čelo, paže podél těla, dlaně otočené vzhůru, nohy natažené.

Provedení cviku: Provedeme hluboký nádech a při výdechu stáhneme břišní a hýžďové svaly. Nyní zvedáme trup nad podložku, hlava je v prodloužení trupu, zapažíme a otáčíme dlaně dolů. Vrátíme se zpět do výchozí polohy. Nestahujte lopatky k sobě, držte zpevněné břicho.

Chyby: záklon hlavy, velké prohnutí v bederní páteři.

Účinek: posílení zádového svalstva


7.cvik

Výchozí poloha: VNZ, ruce podél těla, nohy pokrčené v kolenním kloubu. Chodidla opřená o podložku

Provedení cviku: přecházíme do „kulatého“ sedu s pokrčenými dolními končetinami (ruce se postupně chytají za pokrčené nohy -> holeně) a následně se vracíme do výchozí polohy, tj. zpět „kulatě“ pomalým tahem do lehu.

Chyby: pohyb provádíme plynule, bez škubání. Zachováme pokrčená kolena.

Účinek: posílení břišního svalstva.


Část vyrovnávací

8.cvik (Cviky 8-13 vypracovala Eva Streiblová)

„Zvoneček“

Výchozí poloha: Stoj spojný, chodidly stojíme pevně na zemi. Paže v upažení. Díváme se před sebe.

Provedení cviku: Ruce spojíme nad hlavou, dlaněmi k sobě. Zvedneme jednu nohu a pokrčíme ji. Chodidlem se zapřeme o koleno natažené nohy. Vydržíme 5 až 10 s.

Chyby: Propínání kolene natažené nohy.

Účinek: Nácvik rovnováhy a stability.


9.cvik

„Kutálení míčku“

Výchozí pozice: Stoj na jedné noze. Chodidlo druhé nohy položíme na míč a lehce zatlačíme. Koleno vytočíme zevně – ven.

Provedení cviku: Chodidlem pomalu, koordinovaně koulíme míček dopředu a zpátky. Poté do stan a nakonec kroužíme. Hlídáme míček, aby nám neutíkal. Důležité je udržet vzpřímené držení těla. Nohy vystřídáme. Cvičíme naboso.

Chyby: Nestabilní stoj, zdvih ramen, prohnutí v bedrech, vtáčení kolene dovnitř.

Účinek: Korekce vadného držení těla.


10.cvik

„Žirafa“

Výchozí pozice: Stoj spojný. Předpažíme ruce a propleteme prsty.

Provedení cviku: Vytáhneme ruce do výšky a zpevníme bříško. Postavíme se na špičky. Chvíli vydržíme. Poté se projdeme jako žirafa. Držíme protaženou páteř do délky.

Chyby: Prohnutí v bedrech, nezpevněné tělo.

Účinek: Protažení svalu celého těla, korekce plochých nohou.


11.cvik

„Půlměsíc“

Výchozí pozice: Stoj s chodidly mírně od sebe. Vzpažíme ruce a spojíme dlaně nad hlavou. Nádech.

Provedení cviku: S výdechem se ukláníme na jednu stranu. Tělo i ruce vytahujeme šikmo vzhůru. Důležité je držet váhu rovnoměrně na obou chodidlech. S nádechem se vracíme do VP. Poté vystřídáme stany. Cvik opakujeme 3x na každou stanu.

Chyby: Zdvih chodidel z podložky, nerovnoměrné rozložení váhy.

Účinek: Protažení šikmých břišních svalů, zlepšení rovnováhy, korekce skoliózy. 

 

12.cvik

„Větrný mlýn“

Výchozí pozice: Široký stoj rozkročný, ruce v upažení.

Provedení cviku: S nádechem jdeme do rovného předklonu. S výdechem se ukláníme doleva. Levá ruka směřujeme kolmo k zemi mezi naše kolena. S nádechem se vracíme zpět do předklonu s upaženýma rukama. S výdechem se přetočíme na druhou stranu. Cvik opakujeme 3x na každou stranu.

Chyby: Zdvih chodidel, nestabilita nohou.

Účinek: Protažení stran trupu, aktivace horní poloviny těla, korekce skoliózy. 


13.cvik

„Trpaslík“

Výchozí pozice: Turecký sed. Dlaně položená na kolena. Díváme se před sebe.

Provedení cviku: Pomalu se rovnáme záda. Ramena jemně stahujeme od uší a vytahujeme hlavu – trpaslík chce vyrůst.

Chyby: Zdvih ramen, předsunutí hlavy.

Účinek: Nácvik správného sedu.


Část kondiční

14.cvik (Cviky 14-18 vypracoval Patrik Salvet)

Výchozí poloha: VNZ, ruce a nohy ve vzpažení, overball ve vzpažených rukou

Provedení cviku:přes bok se převraťte na břicho a poté na záda. V případě, že nemáme místo lze se přetočit na břicho a zpět na záda. Lze provést i formou závodů, ale dejte pozor na správné provedení.

Důležité je zachovat v průběhu cviku zpevněné celé tělo. Důležité je zachovat v průběhu cviku zpevněné celé tělo

Chyby: krčení nohou a prohýbání v zádech.

Účinek: Posílení stabilizačního systému


15.cvik

Výchozí poloha: VNB nohy a ruce natažené a overball opět ve vzpažených rukou. Ve skupině lze děti umístit do kruhu nohama k sobě.

Provedení cvikuPředání overballu posunem hrudníku nad zemí do strany. Při posunu do strany výdech a při návratu do výchozí polohy nádech. Zachovejte zpevněný střed těla.

Chyby: nesmíme provádět trhaný pohyb. A ramena musíme udržet od uší.

Účinek: posílení břišních svalů


16.cvik

Výchozí poloha: VNB, overball přesuneme mezi kotníky a ruce si složíme pod čelo.

Provedení cvikuS výdechem nadzvedněte nohy mírně nad zem, prodýchat a s nádechem se vraťte do výchozí pozice.

Chyby: anteverze pánve – mírným vypodložením břicha můžeme zamezit kompenzačním souhybům.

Účinek: posílení bederní páteře


17.cvik

Výchozí poloha: VNB, overball ve vzpažených rukou. Ve skupině můžeme vytvořit dvojice, v případě, že cvičíme sami můžeme si házet například o stěnu

Provedení cvikuS výdechem nadzvedněte hrudník a míč hoďte buďto druhému do rukou, nebo o stěnu. Opakujte i v druhém směru. Po hození – tedy s nádechem položte tělo, prodýchejte a opakujte.

Chyby: nejčastěji elevace ramen. Opakujeme tedy cvičícím, aby ramena drželi co nejdále od uší

Účinek: posílení břišních svalů


18.cvik

Výchozí poloha: VNB ruce a nohy natažené.

Provedení cvikuS nádechem posuňte ruce obloukem lehce nad zemí k tělu do připažení. Zopakujte v druhém směru. Pokud cvičení zvládáme lze si ho ztížit nadzvednutím nohou.

Chyby: pozor na jednostrannou kompenzaci – nutno provádět pohyby symetricky

Účinek: posílení mezilopatkových svalů


19.cvik (Cviky 19-22 vypracovala Anežka Šimůnková)

Výchozí poloha: VNZ, dolní končetiny jsou pokrčené, horní končetiny drží míč

Provedení cviku: z lehu se plynule zvedáme do sedu a během pohybu přehodíme míč dvojici proti sobě. Každý z dvojice opakuje 10x.

Chyby: prohnutá záda, zvedání dolních končetin

Účinek: posílení flexorů trupu


20.cvik

Výchozí poloha: VNZ, dolní končetiny jsou pokrčené, horní končetiny drží míč

Provedení cviku: z lehu se zvedáme do sedu, kde si podáváme po straně míč se dvojicí. Každý z dvojice opakuje 10x.

Chyby: zvedání dolních končetin, prohnutá záda

Účinek: posílení šikmých břišních svalů


21.cvik

Výchozí poloha: sed s pokrčenými dolními končetinami

Provedení cviku: s narovnanými zády přehazujeme míč ve dvojici, během cvičení dbáme na pravidelné dýchání, stažená ramena a narovnaná záda. Každý z dvojice opakuje 10x.

Chyby: vytažená ramena, nahrbená záda

Účinek: Posílení svalů horních končetin

 

22.cvik

Výchozí poloha: leh na břiše, dolní končetiny jsou natažené, horní končetiny jsou za zády a drží míč

Provedení cviku: s nádechem se lehce hrudníkem nadzvedneme od podložky a ruce s míčem vzpažíme, míč předáme dvojici a s výdechem se vracíme do VP. 10x každý z dvojice

Chyby: pozor dáváme na symetrii pohybu

Účinek: posílení zádového svalstva


23.cvik (Cviky 23-29 vypracoval Marek Šlajcher)

Výchozí poloha: VNB paže natažené nad hlavou, dk volně v mírné abdukci pro stabilizaci, čelo opřené o podložku

Provedení cvikuza stálého dýchání zvedáme paže nad podložku, lopatky stahuje ze široka dolů („směrem do kapes od kalhot“). V elevaci setrváme 30 sekund, po pauze opakujeme celkem 3x.

Chyby: elevace ramen k uším

Účinek: posílení spodního trapézu a mezilopatkových svalů

 

 

Část závěrečná

24.cvik

Výchozí poloha: Klek na 4, kolena od sebe, hk opřené o lokty. Hlava v prodloužení páteře

Provedení cviku: S výdechem za zachování rovné bederní páteře posouváme trup směrem dozadu jakoby do podřepu. S nádechem zpět do VP. Opakujeme celkem 5x.

Chyby: nahrbení bederní páteře, hlava volně visící

Účinek: protažení adduktorů kyčelního kloubu


25.cvik

Výchozí poloha: Klek na 4, dlaně opřené pod rameny, dk volně natažené v mírně abdukci

Provedení cviku: zatlačením dlaní do podložky zvedáme trup, pánev, pokud možno zůstává co nejblíže k podložce, zároveň se vytahujeme z ramen co možná nejvýše. Poloho prodýcháváme.

Chyby: propadlý hrudník a ramena přilepena k uším

Účinek: protažení trupu


26.cvik

Výchozí poloha: Klek na 4, nohy opřené o kolena, ruce o dlaně pod rameny.

Provedení cviku: natáhneme jednu nohu a trup rotujeme opačným směrem, natažená noha je opřena o podložku až po kyčel a leží na podložce, druhá dk ve flexi stabilizuje. Cvik provádíme na obě strany.

Chyby: elevace pánve od podložky

Účinek: protažení QL a TFL


27.cvik

Výchozí poloha: VNZ, ruce podél těla a dk volně nataženy

Provedení cviku: levou rukou chytíme podkolenní jamku pokrčené pravé nohy z vnější strany. Ramena necháváme na podložce a s výdechem rotujeme spodek těla za táhnoucí rukou do leva. Cvik opakujeme na obě strany pro zachování symetrie.   

Chyby: odlepení ramen od podložky

Účinek: rotace hrudní páteře


28.cvik

Výchozí poloha: VNBo, noha na podložce ve flexi v kolenním kloubu, druhá noha ve flexi v kyčli i koleni.

Provedení cviku: rukou, která je výše uchopíme nohu na podložce za kotník. Druhou rukou chytneme podkolenní jamku nohy ležící na podložce a položíme lopatky na podložku.

Chyby: přehnaná rotace v bederní páteři

Účinek: protažení šikmých břišních svalů a mobilizace hrudní páteře


29.cvik

Výchozí poloha: stoj rozkročný, ruce volně podél těla

Provedení cviku: S výdechem provádíme plynulý předklon, načež se střídavě dotýkáme rukou opačné nohy lehkým houpavým pohybe m

Chyby: pokrčení kolen

Účinek: protažení extenzorů bederní páteře a hamstringů

 


Korekce stoje
Výchozí poloha: stoj rozkročný, ruce volně podél těla
Provedení cviku: Držte hlavu rovně a v souladu s rameny, dívejte se před sebe. Bradu máte zastrčenou. Držte ramena uvolněná, dole a mírně vzadu. Pánev je v nulovém postavení, zpevněte Vaše hýždě. Držte kolena mírně ohnutá, stoj rozkročný v souladu s rameny a váhu celého těla rozdělte rovnoměrně mezi DK.
Po celou dobu pravidelně dýchat.
Chyby: Hlava vepředu, či k jednomu z ramen. Brada v předsunu. Ramena v protrakci/retrakci. Pánev je v retroverzi/anteverzi. Působení váhou celého těla pouze na jednu stranu (nohu).
Účinek: Uvědomění si správné vzpřímené pozice těla