Tisk

Skolióza -adolescenti

VeronikaBradlerová Bradlerová Stav: Zkontrolováno

Skolióza

Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů ve frontální (stranové zakřivení), sagitální (změny fyziologické lordózy a kyfózy) a transverzální (rotace páteřního sloupce) rovině. U idiopatické skoliózy zpočátku nejsou strukturální změny obratlů. U skoliózy jsou nejvíce dislokována těla obratlů, jejich oblouky a výběžky méně. V bederní skoliotické páteři jsou při rotaci dorzálně vychýleny (rotovány) příčné výběžky, které na straně vychýlení vytlačují svalovou hmotu, vyčnívají a tvoří bederní hrb. Obvykle patrný je typický hrb při rotaci páteře v hrudní části, kde příčné výběžky jsou následovány žebry a vytváří se tak tzv. paravertebrální prominence. Nejvíce patrná je deformita při Adamsově testu – v předklonu.

Při skolióze je nejvhodnější kombinovat cviky cílené pro napřímení trupu, zvýšení mobility páteře a žeber, cviky pro vyrovnávání svalových dysbalancí a k posílení hlubokého stabilizačního systému. Naopak nevhodné jsou dlouhé běhy, tvrdé dopady a doskoky nebo jednostranné zatížení. 


ÚVODNÍ ČÁST (5–8 minut) 

V rámci této části by měli být pacienti seznámeni s náplní hodiny. Hlavním cílem úvodní části je připravit organismus na zvýšenou tělesnou zátěž. Mělo by dojít k aktivaci organismu a prokrvení svalstva. My do této části zahrnujeme chůzi v tělocvičně, či lehké cviky v bazénu. Snažíme se vyvarovat větší dynamické zátěži. 


1.CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – Stoj spojný, ruce volně podél těla, vzpřímená páteř.

PROVEDENÍ CVIKU – Chůze po tělocvičně. Noha by měla dopadat vždy na patu, následně se dostává do kontaktu ploska s prsty a nakonec se noha odráží od špičky. Páteř zůstává napřímená, což umožňuje rovnoměrné rozložení nárazů z došlapu. Hlava je v prodloužení páteře, nesmí docházet k protrakci/retrakci. 

CHYBY – Nášlap přes špičky, hrbení, brada vystrčená vpřed, dupání.

2. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – Stoj spojný, vzpřímená páteř, ruce upaženy.

PROVEDENÍ CVIKU – Cvičenec provádí chůzi po tělocvičně a zároveň přidává krouživý pohyb v obou zápěstí, vždy na opačnou stranu. Obě strany pravidelně střídáme. Hlava musí zůstat v prodloužení páteře. 

CHYBY – Ruce nejsou v upažení, retrakce/protrakce hlavy, nášlap přes špičky, hrbení, brada vystrčená vpřed, dupání.


3. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – Stoj na špičkách,vzpřímená páteř, ruce vzpaženy směrem vzhůru a zpevněný střed těla.

PROVEDENÍ CVIKU – Při chůzi po špičkách se cvičenec snaží vytahovat za rukou na straně vykračující nohy. Tah by měl vycházet už z trupu a protahovat tak celou horní část těla. Snažíme se klást důraz na tah horní končetiny s výdechem.

CHYBY – Prohnutí v bederní páteři, povolené břicho, tah horních končetin vzhůru při nádechu.

HLAVNÍ ČÁST – VYROVNÁVACÍ (10-15 minut)

Cílem je zlepšit funkční parametry – kloubní pohyblivost, napětí, sílu a souhru svalů. Snažíme se odstranit návyk špatného držení těla, zkrácení či oslabení svalu a ztuhnutí kloubu. Dáváme si pozor, aby cviky byly prováděny pomalu, protože jedině tak docílíme přesného pohybu či následné korekce. 


4. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – klek sedmo, ruce v týl.

PROVEDENÍ CVIKU – V sedu na patách s rukama v týl provedeme nádech. Poté se s výdechem otočíme vpravo/vlevo. Během otáčení upažujeme dlaněmi vzhůru. Návrat zpět je spojený s nádechem. Opakujeme 5x pro každou stranu. 

CHYBY – příliš velká rotace zad a hlavy.

5. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – klek sedmo.

PROVEDENÍ CVIKU – Ze sedu suneme obě HKK po zemi před sebe, až se hrudník dotkne stehen. V této pozici provádíme nádech. S výdechem suneme pravou ruku po zemi přes upažení do připažení, až se dotkne kotníku. Poté vracíme zpět a totéž cvičíme i na druhou stranu. Opakujeme 5x. 

CHYBY – vybočení pánve z osy, prohnutí v zádech.







6. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – klek sedmo, uvolněný hrudník ležící na stehnech.

PROVEDENÍ CVIKU – Z výchozí polohy se s výdechem pomalu otáčíme pokrčenou paží směrem ke stropu, současně přidáváme i pohyb hlavy za rukou. Snažíme se dívat na strop pod loktem horní paže. Při návratu do původní pozice provedeme nádech a vystřídáme strany. Opakujeme 5x na každou stranu. 

CHYBY – příliš velký záklon hlavy.

7. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – vzpor klečmo, kolena více od sebe.

PROVEDENÍ CVIKU Ze vzporu klečmo se snažíme dosáhnout levou rukou mezi nohama na pravou patu. Provádíme s výdechem. Návrat zpět do původní pozice doprovází nádech. Totéž cvičíme i na druhou stranu. Opakujeme 5x na každou stranu.


8.CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – turecký sed, ruce v týl.

PROVEDENÍ CVIKU – Sedíme vzpřímeně v tureckém sedu. S výdechem provedeme úklon na jednu stranu. Poté se s nádechem vracíme zpět do výchozí polohy. Opakujeme na obě strany 3x. 

CHYBY – ohnutá záda, protrakce/retrakce hlavy.

9. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčená kolena, ruce volně podél těla.

PROVEDENÍ CVIKU – Položíme kolena doprava na zem vedle těla a současně vytočíme hlavu vlevo. Paže zůstávají v upažení. Strany pravidelně střídáme. Ve výchozí poloze provádíme nádech, ve vytočení výdech. Opakujeme 5x na každou stranu.

CHYBY odlepení ramen a lopatek od země. 








10. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, rukama si přidržujeme kolena.

PROVEDENÍ CVIKU – Vleže na zádech provedeme nádech. S výdechem přitahujeme kolena k hrudníku, poté uvolníme. Opakujeme 6x. 

CHYBY – kulatá záda.

11. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčená kolena, HKK podél těla.

PROVEDENÍ CVIKU – Střídavě přitlačujeme protilehlou ruku a nohu k zemi. V této pozici vydržíme 5s a poté vyměníme strany. Opakujeme 6x.

CHYBY povolené břišní svaly, odlepená bedra, vysazená ramena.

12. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčená kolena, nohy v širším postavení, HKK do polohy svícnu. 

PROVEDENÍ CVIKU – Pokládáme koleno PDK k levé patě a opačně. HKK máme stále v pozici ve svícnu. Bedra musí být celou dobu přilepená na podložce. 

CHYBY – odlepená bedra od podložky.

13. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčená kolena, HKK podél těla.

PROVEDENÍ CVIKU – Zatneme hýždě a zvedneme je z podložky. Přidáme zvednutí jedné DK a vydržíme 3s. Poté se pomalu vracíme do výchozí polohy a při dalším zvednutí hýždí vystřídáme nohy. 

CHYBY – prohýbání zad, zvedání nohy příliš vysoko, což vede ke špatnému držení stability. 


14. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčená kolena, HKK ve vzpažení.

PROVEDENÍ CVIKU – Velmi pomalým pohybem zvedáme HKK před sebe, poté odlepíme hlavu, krk, kulatě záda obratel po obratli, až se dostaneme do sedu. Stejně pomalu se vracíme zpátky, nejprve kulatě pokládáme záda, krk, hlavu a nakonec HKK. 

CHYBY pohyb švihem, hlava v předsunu.








15. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – vzpor klečmo na kolenou a dlaních, ruce pod rameny, hlava v prodloužení, KYK i KOK 90°.

PROVEDENÍ CVIKU – Levou nohou zanožíme a zároveň pravou rukou předpažíme, snažíme se co nejvíce vytáhnout do délky. V této pozici vydržíme 3s, poté uvolníme a vyměníme končetiny. Nádech se provádí při uvolnění, výdech při předpažení a zanožení.

CHYBY – prohnutá záda, protrakce/retrakce hlavy.

16. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, nohy pokrčené, ruce podél těla.

PROVEDENÍ CVIKU – S nádechem pomalu odlepíme hýždě a páteř až do maximální polohy. V této pozici vydržíme 3s, vydechneme a poté se velmi pomalu vracíme zpět na podložku. Cvik opakujeme 5x. 

CHYBY – prohnutí v bedrech.

17. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, dlaně položené na spodní části břicha.

PROVEDENÍ CVIKU – Nohy zvedneme, aby KYK i KOK byl 90°. Při nádechu nosem se snažíme co nejvíce roztáhnout břicho směrem nahoru a do stran. Kvůli tomu máme dlaně přiložené na břiše a cítíme, jestli se zvedají. Při výdechu ústy břicho klesá do původní polohy. Celou dobu se snažíme mít přilepená bedra na podložce. Opakujeme 5x. 


CHYBY – nádech vytahovaný hrudníkem, odlepení beder od podložky

.




18. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na břiše, čelo opřené o zem, ruce ve svícnu.

PROVEDENÍ CVIKU – Ruce zvedneme a držíme nad zemí. Tahem se snažíme dostat lokty co nejblíže k tělu, předloktí držíme vodorovně nad zemí. Držíme 3s, vrátíme ruce do svícnu a povolíme. Opakujeme 5x. 

CHYBY stah dolních končetin, záklon hlavy.




HLAVNÍ ČÁST – KONDIČNÍ (10-15 minut)

V této části se zaměřujeme na celkový fyzický stav organismu. Rozvíjíme zejména sílu, obratnost a rychlost. V našem případě zařazujeme lehké hry. Cílem je zvýšení tepové frekvence pacienta.


19. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA – Skupiny stojí v řadách čelem k předcvičujícímu. Stoj je stabilní, uvolněný s důrazem na vzpřímenou páteř a rovnoměrným rozložením váhy těla do obou dolních končetin.

PROVEDENÍ CVIKU – Na start si členové skupiny podávají míč bokem. Provádějí rotaci páteře na jednu stranu. Když míček dorazí k poslednímu členu řady, provádí celá skupina rotaci trupu na druhou stranu a míč posílá zpět k prvnímu v řadě. Skupiny mezi sebou mohou soutěžit.

CHYBY – Většinou žádné

20. CVIK

VÝCHOZÍ POLOHA –  Skupiny stojí za sebou, čelem k vedoucímu cvičební jednotky. Stoj je stabilní, uvolněný s důrazem na vzpřímenou páteř a rovnoměrným zatížením dolních končetin

PROVEDENÍ CVIKU – Na start si skupiny podávají míč v přímé linii nad hlavou. Snaží se při cviku zapojit páteř. Horní končetiny se snaží napřáhnout vzad s nejmenší mírou elevace ramen (k uším), Rozsah pohybu doplňuje retroflexe páteře. Páteř vzpřímená.
Když se míč dostane k poslednímu hráči, podběhne celou řadu vpřed mezi rozkročenýma nohama jeho týmu. Proces opakují, dokud se začínající člen neobjeví znovu v čele skupiny

CHYBY – Přílišné zaklánění hlavy, elevace ramen, rotace trupu na jednu stranu (snaha o koordinovaný záklon). Ztráta cvičební pomůcky.

21. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – Týmy stojí v řadě za sebou, bokem ve směru běhu.

PROVEDENÍ CVIKU – Po jednom přebíhají plochu na druhou stranu a zpět, kde předají štafetu dalšímu z týmu a ten znovu vyráží na konec místnosti. Člen, který doběhl se zařadí na konec skupiny. Toto se opakuje, dokud se člen týmu, který vybíhal nedostane zpět na první místo řady.
Dolní končetiny střídají během do strany končetiny se kříží (stylem „vánočka“). Skupiny mezi sebou soutěží v čase.

CHYBY – Neudržení se ve skupině. Nekoordinovanost pohybu až pád.

ZÁVĚREČNÁ ČÁST (5-10 minut)

Na závěr je vhodné zařadit dechová cvičení s následnou relaxací. Dochází zde k tělesnému i psychickému uvolnění pacienta. Pacient se zklidní a fyziologické funkce se vrátí na klidovou úroveň. Cvičitel v této části může zhodnotit výkony pacientů a motivovat je tak pro další cvičení.  


22. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčené dolní končetiny, chodidla opřená o podložku

PROVEDENÍ CVIKU – Nádechem břicho lehce vyklene, s výdechem stáhnout bříško.

CHYBY nesmíme odlepovat páteř od země

23. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech

PROVEDENÍ CVIKU – ohneme jednu dolní končetinu v koleni a položíme chodidlo na podložku. Druhou, nataženou nohu, zdvihneme směrem ke stropu a chytneme si ji za zadní část stehna. Nataženou nohu se snažíme přitáhnout k břichu, tuto pozici držíme asi 30 vteřin, volně a zhluboka dýcháme , poté vyměníme nohy a cvik opakujeme.

CHYBY odlepování hlavy a páteře od podložky

24. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – sed zkřižný

PROVEDENÍ CVIKU – ruce se dotýkají ramen a provádíme kroužky oběma směry. Břicho je zatažené. Páteř máme napřímenou a volně dýcháme.

CHYBY shrbená páteř, předsazená ramena

25. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – ležíme na zádech, ruce máme zvednuté nad hlavou nohy pokrčené 

PROVEDENÍ CVIKU – Nádech ve výchozí poloze. s výdechem zvedneme ruce a trup, ruce zůstávají natažené. Přitahujeme je ke kolenům. Bedra musejí zůstat na podložce. S nádechem se vracíme do původní polohy.
Opakujeme 5x

CHYBY prohýbání se v bedrech, pomáhání si švihem


26. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – V lehu na zádech, pokrčené dolní končetiny, chodidla položená na zemi. Břicho a zadek stažené – záda v dotyku s podložkou

PROVEDENÍ CVIKU – Střídavě přitahujeme levé i pravé koleno k břichu a pomáháme si rukama.

CHYBY zvedání hlavy, zvedání chodidel, prohnutí v bedrech


27. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – V lehu na zádech, pokrčené dolní končetiny, chodidla na zemi, paže podél těla dlaněmi ke stropu. Bedra jsou přitisklá k podložce.

PROVEDENÍ CVIKU – Pomalým tahem dáváme ruce až do vzpažení.
Opakujeme 5x

CHYBY prohýbání se v bedrech, vytažení ramen na úroveň uší


28. CVIK 

VÝCHOZÍ POLOHA – leh na zádech, pokrčené nohy.

PROVEDENÍ CVIKU – Ohneme dolní končetiny v kyčelních kloubech a kolena se snažíme přiblížit k hrudníku. Nohy překřížíme v oblasti kotníku a kolena máme na šíři ramen. Uchopíme nohy za stehna z vnitřní strany a táhneme k hrudníku.

CHYBY špatné podsazení pánve (při soustředění na podsazenou pánev cvičenec oddaluje lopatky od podložky a ramena stahuje kraniálně)



Veronika Bradlerová - cvik 1-3

Nicole Franeta - cvik 4-7

Adéla Englová - cvik 8-10

Eliška Hlaváčková - cvik 11-14

Kristýna Hájková - cvik 15-18

Alžběta Černá - cvik 19-21

David Čejda - cvik 22-24

Andrej Dudla - cvik 25-28