Zdravotní tělesná výchova - cvičební jednotka: Diabetes mellitus - dospělí
Diabetes mellitus je metabolické onemocnění, pro které je typická porucha metabolismu sacharidů. Ta je způsobena nedostatečnou tvorbou inzulínu nebo sníženou citlivostí buněk na tento hormon. Inzulín je polypeptid vylučovaný beta buňkami Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní a je významný především pro normální využití glukózy v organismu. U osob trpících touto chorobou je schopnost buněk organismu využívat glukózu snížena, což vede ke zvýšení koncentrace krevního cukru – hyperglykémii (>11,1 mmol/l).
Rozeznáváme 2 formy onemocnění:
1. Diabetes mellitus I. typu, pro který je charakteristický deficit inzulínu, se projevuje náhle těžkou hyperglykémií a rychle se vyvíjející diabetickou acidózou. Příčinou vzniku onemocnění je autoimunitní destrukce beta buněk. Jedná se o chorobu s náhlým začátkem výrazných subjektivních potíží, jako je velká žízeň, polyurie, hubnutí a únava. Tato forma diabetu nejčastěji postihuje děti, dospívající a mladistvé do cca 35 let.
2. Diabetes mellitus II. typu je nejčastější metabolickou poruchou, která vede k nedostatečnému využití glukózy v organismu. Onemocnění má progradující charakter. Příčinou této choroby je inzulínová rezistence, nebo porucha sekrece inzulinu. To znamená, že nedostatek inzulínu je relativní, jeho koncentrace v organismu je normální, často zvýšená. Tento typ bývá dědičný a vyskytuje se u více než 80% diabetiků. Většinou vzniká po 40. roce života a oproti diabetes mellitus I typu bývá často spojen s obezitou. Jedná se tedy kombinaci genetických predispozic a vlivu zevních faktorů, které lze ovšem snížit fyzickou aktivitou.
Význam pohybové aktivity u pacientů s diabetes mellitus:
Pravidelný pohyb se řadí mezi základní režimová opatření v léčbě pacientů s diabetes mellitus. Zatímco u diabetiků 1. typu vede především ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti, u pacientů s diabetem 2. typu má pohyb komplexní terapeutický efekt. Velká část klientů s diabetem 2. typu trpí i dalšími chorobami (abnormální obezitou, hypertenzí,..). Pohybová aktivita snižuje hladinu glykemie, pozitivně ovlivňuje sérové lipidy, snižuje arteriální hypertenzi a samozřejmě snižuje abnormální obezitu.
Tělesná zátěž je pro organismus krátkodobým oxidačním stresem, který aktivuje řadu buněčných procesů zlepšujících ochranu před trvalým oxidačním stresem, jež diabetes mellitus provází. Pohyb tedy vede ke snížení rizika výskytu klinických kardiovaskulárních příhod, které jsou hlavní příčinou předčasného úmrtí a invalidizace klientů s diabetem.
Zásady ZTV při diabetu:
A. Zahřátí
Pro zahřátí organismu střídáme svižnou chůzí a mírný klus kolem dokola tělocvičny - alespoň 3 až 4 kolečka. Neustále připomínáme pacientům, aby pravidelně dýchali, nezadržovali dech a především, aby se řídili subjektivními pocity, co se týče fyzické zdatnosti a v případě potřeby zpomalili. Dále můžeme do chůze přidat souhyb paží s prohloubeným dýcháním nebo kombinovat chůzi a poskočný krok, abychom cvičební jednotku udělali pestřejší. Ale rozhodně se vyvarujeme nepřehlednosti a “skokům” z jednoho cviku na druhý - vše by mělo být plynulé a příjemně navazující.
Autor: Kristýna Wittlerová
B. Dechová cvičení pro aktivaci organismu
1. Dýchání vleže na zádech
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, máte natažené nohy, ruce podél těla.
Provedení cviku: S nádechem předpažíte skrčmo, prsty položíte na ramena, a s výdechem připažíte, provedete 12x.
2. Dýchání s přednožováním DK
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, máte natažené nohy, ruce podél těla.
Provedení cviku: S nádechem přednožíte pravou DK, s výdechem přinožíte, totéž s levou DK, u každé končetiny 6x opakujete.
3. Dýchání s pohybem břišní stěny
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, máte pokrčené nohy, ruce skrčené upažmo poníž, dlaně na břiše.
Provedení cviku: Volně dýcháte, sledujete pohyb břišní stěny a bránice při nádechu i výdechu. Postupně prohlubujete nádechovou fázi a prodlužujete výdechovou,12x opakujete.
4. Dýchání s upažováním HK
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, máte natažené nohy a ruce podél těla.
Provedení cviku: S nádechem upažíte a poté vzpažíte pravou HK, s výdechem a upažením připažíte, totéž provedete s levou HK, opakujete 6x.
Autor: Jiří Beran
C. Cévní
gymnastika
· Všechny cviky opakujete 12x (tzn. 6x na každou stranu)
· Můžete se přidržovat HKK okraje židle
· Výchozí pozice je vždy trojflexe DKK (kyčel, koleno, hlezno)
· Dýcháte přirozeně
Účinky: Pomáhá cirkulovat krev v DKK, předchází TEN, křečovým žilám a otokům. Při cvicích se zapojují flexory a extenzory bérce, které dělají pohyb v hleznu. Nejvíce pracuje m. triceps surae pro cviky na špičce a m. tibialis anterior pro cviky na patě.
1. Procvičení kotníků – cvik č. 1
Výchozí poloha: Začínáte vsedě na židli, HKK jsou volně podél těla.
Provedení cviku: Zvednete LDK na špičku, v kotníku
kroužíte na jednu stranu, po šesti kolečkách na druhou. To samé s PDK.
2. Procvičení kotníků – cvik č. 2
Výchozí poloha: Začínáte vsedě na židli, HKK jsou volně podél těla, DKK na patě.
Provedení cviku: Chodidly pohybujete střídavě na pravou a levou stranu.
3. Procvičení kotníků – cvik č. 3
Výchozí poloha: Začínáte vsedě na židli, HKK jsou volně podél těla.
Provedení cviku: LDK na patě, přecházíte na špičku a
současně PDK přechází ze špičky na patu.
4. Procvičení kotníků pomocí míčku
Výchozí poloha: Začínáte vsedě na židli, HKK se přidržují sedadla.
Provedení cviku: LDK podložíte míčkem ježkem. V koleni provádíte flexi a semiflexi, čímž provedete i plantární a dorzální flexi v hleznu. To samé s PDK.
Možné chyby: U pacientů se může v průběhu cviku objevit retroverze pánve, na kterou si musíte dát pozor, pacient by neměl retroverzi vyvažovat anteverzí.
5. Podřepy
Výchozí poloha: Začínáte vestoje, DKK na šířku pánve, HKK v bok.
Provedení cviku: S nádechem jdete do podřepu, poté zpět do
výchozí pozice s výdechem.
6. Vypínání špiček
Výchozí poloha: Začínáte ve stoje, DKK na šířku pánve, HKK v bok.
Provedení cviku: Nadechnete se, s výdechem se vypnete na špičky a s nádechem do výchozí pozice.
Autor: Nela Marková
D. Kondiční
cvičení s pomůckami
1. Zanožování DK – posilování extensorů kyčle, gluteálního sv. a bederního sv.
Výchozí poloha: Zaujímáte polohu klečmo, dlaně máte opřené o podložku, hlava se nachází v rovině se zády, posilovací guma je umístěna nad vašimi koleny.
Provedení cviku: Střídavě zanožujete DK, tak aby byla končetina napnutá a pohyb na úrovni rovných zad. Při zanožení provádíte výdech, když vracíte končetinu do výchozí polohy, postupně se nadechujete. Na každou nohu provedeme cvik 20x, nohy střídáme po 5ti opakováních.
Možné chyby: Nezvednete nohu do dostatečné výšky, nebo zvedanou končetinu nemáte dostatečně napnutou, prohýbáte záda, špatné umístění posilovací gumy.
2. Unožování DK – posilování abduktorů a adduktorů kyč. kloubu + gluteálního sv.
Výchozí poloha: Zaujímáte polohu klečmo, dlaně jsou opřené o podložku, hlava se nachází v rovině se zády, posilovací guma je umístěna nad vašimi koleny.
Provedení cviku: Střídavě unožujete DK, tak aby nadzvedávaná končetina byla stále pokrčená v koleni. Pří unožení provádíte nádech, když vracíte končetinu do výchozí polohy postupně vydechujete. Na každou nohu provedeme cvik 20x, nohy střídáme po 5ti opakováních, nebo variantu série 2x10 na jednu nohu, po 10ti opakováních pauza.
Možné chyby: Při provádění cviku rotujete pánví, což zapříčiní vadné držení páteře či neudrží hlavu rovně se zády, špatné umístění posilovací gumy.
3. Zvedání DK ve vzporu na boku – posilování abduktorů a adduktorů kyčle + glut. svalů, zlepšení svalové rovnováhy
Výchozí poloha: Zaujímáte polohu na boku, spodní ruka podpírá celý vršek těla, ruka je pokrčena v lokti, druhá končetina je volně podél těla, hlava je v rovině se zády, posilovací guma je umístěna ve středu vašich bérců.
Provedení cviku: Zvedáte svrchní končetinu směrem vzhůru, kam až vám odpor gumy dovolí, poté se přetočíte na druhý bok a vyměníte nohy. Cvik provádíte celkově 20x na každou nohu, po 10ti opakováních se končetiny vymění a může se provést krátká pauza. Při zvedání DK provedete nádech, jakmile se začnete vracet do výchozí polohy, provedete výdech.
Možné chyby: Nezvedáte nohu propnutou, nemáte zafixovanou pánev, což vede k nežádoucím pohybům, neudržíte hlavu v rovině se zády, máte špatně umístěnou cvičící gumu.
4. Přenášení overballu pomocí souhry rukou nohou – posílení břišního sv., m. qudratus lumborum, flexorů kyčle, středu těla, zlepšení svalové souhry
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na podložce, ruce a nohy máte natažené, v rukou držíte overball.
Provedení cviku: Snažíte si předat míč z rukou mezi chodidla, abyste toho docílily, zvednete současně horní a dolní končetiny, DK jsou pokrčené, předávka by vždy měla být z obou rukou mezi chodidla. Při zvedání končetin se vydýcháváte, jakmile proběhne předávka, začnete se s pomalu klesajícími končetinami nadechovat. Uskutečníte 10 předávek, po 5 předávkách si dáte 3 minuty pauzu.
Možné chyby: Nepředáváte overball z obou dvou rukou, a dochází k rotaci v trupu, provádíte pohyb moc rychle, tedy neúčinně.
5. Předávání balónu z ruky do ruky za zády – posilování paží, zádových a prsních sv.
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na břiše na podložce, ruce máte těsně nad podložkou, ramena máte zvednutá do 90°, a paže ohnuté v lokti, hlava a horní část hrudníku jsou také těsně nad povrchem podložky, nesmí docházet k velkému prohnutí v bederní páteři.
Provedení cviku: Držíte overball v jedné ruce, poté končetiny pokrčíte, a za zády si overball předáte, snažíte se, aby ruce, hlava a hrudník byly stále těsně nad zemí, při provádění pohybu nevykonáváte žádné nežádoucí pohyby navíc. Jakmile začnete provádět fázi předání, nadechujete se, po předání, a návratu paží do výchozí polohy pomalu vydechujete. Předáte si míč 5x, odpočinete si 3 minuty, poté znovu míč 5x předáte.
Možné chyby: Při předání si ulevujete opřením HK o míč či záda, nadbytečně se prohýbáte v bederní páteři
Autor: Martin Dyntr
E. Kondiční cvičení bez pomůcek
1. Posilování fixátorů lopatek
Výchozí poloha: Ležíte v poloze na břiše, vzpažíte a stáhnete hýždě, přitom podsadíte pánev.
Provedeni cviku: S nádechem zdvihnete mírně paže od země a s výdechem sunete paže až do skrčení připažmo, lokty sunete co nejblíže k tělu. S nádechem se vracíte zpět do výchozí polohy a vydechnete. Opakujete 5-10x.
Možné chyby: Chybou jsou nestažená ramena vzad a dolů, nebo nepodsazená pánev.
2. Posilování břišního svalstva
Výchozí poloha: Ležíte v poloze pokrčmo, paže jsou podél těla.
Provedení cviku: Vědomě stahujete břišní svalstvo a hýždě. Mírně podsunete pánev a bedra tlačíte k podložce, po 5-10s uvolníte.
3. Posilování M. Gluteus maximus
Výchozí poloha:
A) Ležíte na břiše, paže jsou podél těla, dlaně opřeny o podložku a čelo nebo tvář položené na zemi (hlava nesmí být v záklonu).
B) Druhou možností je podpor klečmo, hlava je podložena na hřbetech rukou. Vyhrbíme páteř, fixujeme pánev.
Provedení cviku:
A) S vědomou aktivací M. Gluteus maximus a výdechem zanožujete pravou a následně levou dolní končetinu. S nádechem se vracíte do původní polohy. Při zanožování nezvedáte pánev od podložky.
B) Vědomou aktivací M. Gluteus maximus zanožujete nejdříve jednu a potom i druhou dolní končetinu.
Možné chyby: Chybou je vysoké zanožení, rotace pánve, zvednutí ramen nebo prohnutí v bedrech. Opakujete 5-10x.
4. Posilování M. Gluteus medius a M. Gluteus minimus
Výchozí poloha: Ležíte na pravém boku, spodní noha je pokrčená v koleni a hlava spočívá na pokrčené pravé paži. Levá paže je opřena před tělem, pánev držíte kolmo k podložce a levou nohu protahujete do dálky.
Provedení cviku: Špičku levé dolní končetiny ohnete, volně svěsíte a opakovaně unožujete levou nohu maximálně do úhlu 30 stupňů.
Možné chyby: Nesmíte přednožovat a vytáčet pánev, tak aby se přitahovala k dolním žebrům. Další chybou je nepodsazená pánev, nedokonalá fixace trupu, zvedání ramen a záklon hlavy. Opakujete 5-10x.
Autor: Jan Straka
F. Uvolňovací cviky po kondičním cvičení
1. Protažení břišních svalů - kobra
Výchozí poloha: Ležíte na břichu, máte natažené dolní končetiny, horní končetiny připravené v kliku.
Provedení cviku: Natáhnete horní končetiny a po dobu 30 vteřin setrváváte v této pozici. Dbáte na pravidelné dýchání. Následuje 30 vteřin odpočinek, po kterém tento cvik provedete znovu.
2. Protažení dolních končetin
Výchozí poloha: Ležíte na břichu, dolní končetiny máte ve flexi v koleni větší než 90°.
Provedení cviku: Provedete podsazení
pánve. V této pozici vydržíte několik nádechů, poté si uděláte několik nádechů
pauzu a pohyb znovu opakujete.
3. Protažení břišních svalů - turecký sed
Výchozí poloha: Sedíte v tureckém sedu, horní končetiny máte spuštěné podél těla, záda máte narovnaná.
Provedení cviku: S výdechem provedete úklon na stranu, poté následuje s nádechem návrat do původní pozice. To samé provedete i na druhou stranu. Na každou stranu provedete 8-10 úklonů
4. Protažení dolních končetin - přední strana stehna
Výchozí poloha: Stojíte na jedné dolní končetině a uchopíte volnou nohu za nárt.
Provedení cviku: Začnete přitahovat patu
k hýždi. Dáváte pozor na zachování pánve v horizontální rovině a na udržení
podsazení pánve. Zároveň pravidelně dýcháte. Poté vyměníte protahovanou
končetinu.
5. Protažení svalů ramene
Výchozí poloha: Stojíte, máte předpaženou horní končetinu na úrovni ramene, zároveň máte 90° flexi v loketním kloubu. Druhou (pomocnou) horní končetinu si přiložíte na loket.
Provedení cviku: Tlačíte s výdechem pomocnou horní končetinu k hrudníku, až do pocitu protažení ramene. Totéž opakujete i s druhou horní končetinou.
Autor: Miroslav Ťupa
G. Relaxační cvičení - uvolnění organismu
po cvičení
1. Prodýchání v sedě na židli
Výchozí pozice: Sedíte na židli s opěradlem.
Provedení cviku: Začínáte v připažené pozici, s nádechem vzpažíte LHK a s výdechem se ukloníte na pravou stranu. Poté se s nádechem narovnáte (můžete použít PHK jako oporu) a LHK s výdechem připažíte. Opakujte alespoň 5x na každou stranu a střídáte strany.
2. Prodýchání v kleku
Výchozí pozice: Nacházíte se v pozici klečmo na čtyřech, hlava i záda jsou ve vodorovné pozici, dáváte si pozor na správné umístění pánve.
Provedení cviku: Při nádechu se začínáte vytahovat z ramen a
prodlužujete záda, které jsou v konečné pozici vyhrbené a poté zpátky do
výchozí pozice, už ale s výdechem. Opakujeme 5-10x.
3. Dýchání do břicha – cvik č. 1
Výchozí poloha: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, máte pokrčené nohy, ruce skrčené upažmo poníž, dlaně na břiše a volně dýcháte.
Provedení cviku: Sledujete pohyb břišní stěny a bránice při vdechu a
výdechu a postupně prohlubujete vdechovou a prodlužuje výdechovou fázi.
Opakujeme 10 -12x.
4. Dýchání do břicha – cvik č. 2
Výchozí pozice: Nacházíte se v poloze vleže na zádech, jednu ruku umístíte na břicho, druhá ruka leží volně podél těla. Nohy jsou mírně roznožené a uvolněné.
Provedení cviku: Provedete hluboký nádech, abyste cítily, jak se břicho při nádechu zvedá a při výdechu klesá. Pomalý hluboký dech přivádí vzduch i do spodních částí plic a procvičuje bránici.
Autor: Marek Jakeš
Autorem kreslené části ZTV jednotky je Kristýna Wittlerová a vedoucím skupiny je Martin Dyntr.