Při cukrovce dochází k častým zdravotním komplikacím. K těm akutním se řadí i nemoci ohrožující zdraví pacienta s diabetem mellitem. Některé onemocnění se rozvíjejí opravdu pomalu, tudíž u takových to onemocnění dochází ke komplikacím, které jsou často zléčitelné.
Některými chorobami jsou:
HYPERGLYKEMICKÉ HYPEROSMOLÁRNÍ KÓMA se nejčastěji objevuje u starších diabetiků II. typu, u kterých dojde ke zhoršení onemocnění například v důsledku infekce. V krvi významně vzroste hladina krevního cukru a dojde k velkým ztrátám tekutin, tedy k těžké dehydrataci. Stav může vyústit až ve ztrátu vědomí.
KETOACIDOTICKÉ KÓMA je závažnou komplikací především diabetu I. typu. Nastává u lidí, kteří o svém onemocnění zatím nevědí nebo zapomenou či nemůžou užít inzulin. V organismu se hromadí ketolátky, které ho nebezpečně okyselují. Zároveň dochází k těžké dehydrataci a hromadění glukózy v krvi. Ketoacidóza se projeví nevolností a zvracením, slabostí, bolestí břicha, zrychleným dýcháním a poruchou až ztrátou vědomí.
LAKTACIDOTICKÉ KÓMA vzniká v situaci, kdy si organismus neumí poradit s velkým množstvím laktátu. U diabetiků se vyskytuje vzácně ve spojení s některým typem užívaných léků a další přidruženou poruchou, zejména funkce ledvin či srdce.
GYPOGLIKEMICKÉ KÓMA představuje stav, kdy dojde k významnému poklesu krevního cukru s doprovodným pocením, třesem, pocitem neklidu, nervozity, hladu a následnou zmateností, křečemi a poruchou vědomí. Příčinou bývá předávkování inzulinem či jinými léky proti cukrovce nebo nadměrná fyzická zátěž či hladovění a současné nesnížení dávky podaného inzulinu.
DOPADY CUKROVKY BĚHEM LET:
Dochází k onemocnění ledvin.
Postihuje i oči, a to onemocněním například jako je zelený a šedý zákal, poškození sítnice a může docházet až k úplné slepotě.
Vzniká syndrom diabetické nohy (infekce, postižení nervů a cév dolních končetin, které vedou k tvorbě obtížně se hojících vředů a destrukci tkání nohy, nezřídka s nutností amputace).
Jsou častější infekčníonemocnění, především kůže, genitálu a močových cest.
Urychluje se ateroskleroticképoškození velkých cév.
Postiženy jsou i nervy (brnění, bolesti končetin).
Muži trpí poruchami erekce.
Zpomaleně se hojí rány.
PŘÍČINY:
Nejčastější příčinou je nepřiměřená dávka inzulinu nebo PAD, nadměrná tělesná námaha nebo úbytek potravy
PAD = perorální antidiabetika,
mechanismus jejich účinku je závislý na produkci endogenního inzulinu, a proto je nelze použít u pacientů s diabetem 1. typu.
Podle místa působení lze PAD rozdělit do tří skupin:
inzulinové senzitizátory – zvyšují citlivost buněk k inzulinu (biguanidy, glitazony)