Pohmat (palpace)
Hodnotí se konzistence, napětí a bolestivost palpované oblasti. Pátráme po přítomnosti nezvyklých tuhých oblastí (tzv. rezistencí).
Výsledek plyne z vlastních vjemů ošetřujícího (např. tuhost ve vyšetřovaných krajinách), tak i z reakcí nebo odpovědí pacienta. Reakci získáme jak vmáčknutím, tak i uvolněním místa. Mačkáme pomalu nebo rychle. Sledujeme jak stisknutí tak uvolnění místa, protože záleží na problému, který pacient má.
Pohmatem můžeme zhodnotit vlastnosti jak povrchu těla (kůže: teplota, vlhkost, barvu), tak i umístění vnitřních orgánů a tkání (játra, ledviny a patologické rezistence). Hlavním principem vyšetření je rozdílnost fyzikálních vlastností jednotlivých tkání (tuhost, pohyblivost, teplota, povrch…).
Základem pro palpaci je mít suché a teplé ruce nejlépe s krátce ostříhanými nehty pro lepší citlivost.
Techniky palpace:
1. palpace jednou rukou – používáme při povrchové palpaci. Ruka vytváří tlak na povrch těla. například : vyšetření břicha jednou rukou
2. obouručná palpace – velmi citlivá, bříška prstů vyšetřují vyšetřující ruky jsou volně položené na vyšetřovaném. Hloubku palpace určuje ruka druhá, která vytváří tlak v daném místě. Chybou je pokud vytváříme tlak stejnou rukou kterou hmatáme to snižuje citlivost hmatových vjemů. například- palpace obouma rukama
pravidla palpace: