Menstruační bolesti:
Silné a nepříjemné menstruační bolesti doprovázejí téměř každou menstruaci. U některých žen jsou boelsti natolik silné, že je mohou na pár dní vyřadit z denního rytmu. Pocit bolesti je subjektivní a každá žena má jiný práh bolesti. Bolest se při menstruaci objevuje u zhruba 75% žen. Přichází většinou 2 až 3 dny před začátkem menstruačního cyklu a u každé ženy je její intenzita odlišná. Bolest se objevuje v hlavě, podbřišku, zádech nebo končetinách. K bolesti dochází nedokrvováním děložní sliznice díky sevřeným kapilárám.
Příčiny bolestívé menstruace:
Vhodná je konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnného pečiva a mít dostatek tekutin (nejlépe neperlivá voda). Vhodný je také dostatek pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu (procházky, kolo, kolečkové brusle, běh apod.). Čím více má žena nafouklé břicho, tím větší se může dostavit menstruační bolest. Důležité je se před bolestí neschovávat schoulená v posteli, ale rozdýchat a rozhýbat ji.
Jiné příčiny bolesti:
Bolest při menstruaci může znamenat také vyskytující se gynekologický zánět, endometriózu, výskyt cyst nebo myomů, obrácenou polohu placenty, předčasný potrat nebo jiné závažnější gynekologické onemocnění, např. karcinom dělohy nebo děložního čípku. Zvýšené krvácení doprovázené bolestí může být příčinou nějaké choroby, např. chlamydie, mimoděložní tělotenství, děložní polypy nebo rakovina děložního čípku.
Zmírnění menstruačních bolestí:
Bolestivou menstruci lze zmírnit užíváním hormonální antikoncepce. Další možností je zavedení hormonálního nitrodděložního tělíska. Zavedením hormonální léčby se zpomaluje růst děložní sliznice a zabraňuje se tak silné a bolestivé menstruaci.
Zmírnit bolestivou menstruaci lze také nehormonální léčbou a sice užíváním ibuprofenu nebo vhodných bylinek - např. pupalka dvouletá nebo drmek obecný nebo mastodynon. Také izometrické cvičení zaměřené na prokrvování děložní sliznice napomáhá od bolestivé menstruace. Vhodná je např. jóga, pilates nebo kalanetika.
Bylinky samotné zmírnění menstruačních bolestí nezařídí. Žena musí navíc změnit svou životosprávu vč. jídelníčků, začít se hýbat a více a kvalitněji spát.
Zánět dělohy:
Zánětlivý proces děložního těla může postihnout děložní sliznici (endometritida), může přejít na děložní svalovinu (endomyometritida) nebo pronikne až na pobřišnici na povrchu dělohy a vznikne perimetritida. Zánět dělohy se vyskytuje často v souvislosti v potratem nebo porodem, nebo s instrumentálním nitroděložním výkonem. Záněty související se nazývají puerperální. Při vzácných nepuerperálních zánětlivých procesech děložní sliznice bývají často postiženy i děložní přívěsky. Infekce při akutní endometritidě proniká do děložní dutiny z pochvy a děložního hrdla při menstruaci, popřípadě mízní nebo krevní cestou.
Zánět dělohy je obvykle vyvolán smíšenou bakteriální flórou (Neisseria gonorrhoeae, Actinomyces spp., Streptococccus pyogenes, Streptococccus agalactiae). Nelze vyloučit ani tuberkulózní původ zánětu.
Příznaky a průběh nemoci:
A) V akutní fázi se rozvíjí zánětlivé změny ve sliznici dělohy; slizniční žlázky produkují více hlenu, na povrchu sliznice se tvoří hnisavý povlak. Uzavře-li zduřelá sliznice kanál děložního hrdla, hromadí se v děložní dutině zánětlivý výpotek a výměšky slizničních žláz, které mohou nabýt až charakteru hnisu; tak vzniká tzv. pyometra. Příznaky nejsou charakteristické: tupá bolest v podbřišku a v kříži, nevolnost, teplota, hlenovitý až hnisavý výtok, někdy nepravidelné menší krvácení mimo cyklus. Děloha je prosáklá, zvětšená, bolestivá při pohmatu.
B) Chronická endometritida je obvykle spojena se zánětem děložní svaloviny (endomyometritida). Samostatný zánět děložní svaloviny se nevyskytuje. Chronický děložní zánět je obvyklý u žen s podslizničními myomy (nezhoubné nádory z děložní svaloviny), velkými polypy (výrůstky) děložní sliznice nebo při zavedeném nitroděložním tělísku (IUD). Příznaky obvykle bývají nevýrazné, např. nepravidelnosti menstruačního krvácení. Při pohmatovém vyšetření je jen nevelká citlivost dělohy.
Léčba:
Prvním krokem úspěšné léčby děložního zánětu je vyprázdnění hnisavého obsahu z děložní dutiny, šetrným rozšířením děložního hrdla. Onemocnění vyžaduje okamžité nasazení antibiotické léčby. Osvědčují se buď tzv. inhibitory beta-laktamáz (antibiotika amoxycilin/kyselina klavulánová), nebo kombinace gentamicin + cefoxitin. Součástí léčby je nespecifická protizánětlivá léčba. Při těžších formách onemocnění je nutná hospitalizace.
Internetové odkazy:
Menstruační bolesti. [online]. 29.12.2016 [cit. 2016-12-29]. Dostupné z: https://www.modrykonik.cz/menstruacni-bolesti/
Zánět dělohy. [online]. 29.12.2016 [cit. 2016-12-29]. Dostupné z: http://www.anamneza.cz/nemoc/Zanet-delohy-205 |