Tisk

MUDr. František Škvára, Dr. Vojmír Srdečný - 1. část

Ivana Bauerová Stav: Zkontrolováno

MUDr. František Škvára 

... učitel, tělocvikář a průkopník zdravotní tělovýchovy


MUDr. František Škvára se narodil v roce 1907 a je uznávaný zakladatel zdravotní tělesné výchovy. V roce 1934 vedl první oddíl nápravnéno tělocviku, který vznikl na státní reálné škole v Kostelci nad Orlicí.



„Zvláštní tělesná výchova" byla zavedena na školách všech stupňů až v roce 1950 výnosem ministerstva školství. Tento předmět byl určen především pro děti s ortopedickým oslabením (se skoliotickým nebo kyfotickým držením nebo s plochýma nohama). Vývoj byl ale pomalý, teprve v roce 1982 byla tato forma oficiálně začleněna jako tělesná výchova zdravotně oslabených, která později dostala název „Zdravotní TV”. To vše se však stalo až po smrti Františka Škváry.


Doktor Škvára navazoval především na myšlenky J. A. Komenského nebo M. Tyrše, který se angažoval při vzniku tělocvičného spolku Sokol. Byli taktéž přesvědčeni, že pohyb je důležitý pro zdravý rozvoj dítěte a neměl by se upozaďovat, ale podporovat, ovšem za dozoru a pod vedením pedagoga.



Ze Škvárových děl zabývajících se všeobecnými otázkami zdravotní tělesné výchovy můžeme zmínit například Zvláštní tělesná výchova (1961) - tuto knihu autor napsal hlavně pro cvičitele zvláštní tělesné výchovy; nebo Úvod do metodiky zvláštní tělesné výchovy (1980), (Hošková, Matoušová, 2007) - v první části autor pojednává o spolupráci učitele s lékařem, o výběru cvičení, o organizaci a metodických zásadách cvičební hodiny, o přípravě, plánování práce apod. V druhé části je probírána metodika cvičení pro některé druhy oslabení těla (hrudní a dorzolumbální kyfóza, odstávající lopatky, kulatá a plochá záda, ploché nohy, odchylky kolen,...).


Františka Škváru a jeho kolegy zmiňuje doktor Vojmír Srdečný ve své knize Tělesná výchova zdravotně oslabených. Zajímavě popisuje jejich průkopnickou úlohu a nesnáze, které je tato činnost doprovázela, a to hlavně díky neexistenci zákonných předpisů a norem o zdravotní tělesné výchově.



Dnes je zdravotní tělesná výchova začleněna do učebních plánů na fakultách tělesné výchovy a pedagogických fakultách, kde se s tímto oborem seznamují budoucí učitelé. Podle článku Dr. Vojmíra Srdečného má existence zdravotní tělesné výchovy dobrý základ: 393 oddílů zdravotní tělesné výchovy, 75 regionálních vedoucí, 669 cvičitelů a 12.616 cvičenců zdravotní tělesné výchovy. Všechny tyto předpoklady přispívají k dalšímu, pozitivnímu rozvoji zdravotní TV u nás.



Více zajímavostí o doktorovi Srdečným se dozvíte v druhé části této seminární práce od mé kolegyně Aničky Czinegové.
Zdroj: