Tisk

Bruggerúv koncept

Kamila Šebestová Stav: Zkontrolováno

Dr. Alois Brugger byl švýcarský neurolog, který se narodil v roce 1920. Zabýval se teorií funkčních poruch pohybového systému. Vytvořil vlastní diagnostickou a terapeutickou koncepci.

Působením rušivých faktorů dochází ke vzniku reflektorických ochranných mechanismů, které vyvolávají v těle ochranné reakce díky, kterým může docházet k přetížení jiných struktur. Cílem jeho konceptu je na základě určení rušivých faktorů působící jevy eliminovat a dosáhnout vzpřímeného držení těla.

Diagnostika

Základem diagnostiky je určení rušivých faktorů, které se rozdělují na vnější (oblečení, obuv, nábytek, vynucené pracovní polohy, únava, společenské nebo pohybové zvyklosti) a vnitřní (orgánová onemocnění zranění, jizvy, otoky, psychická onemocnění).

Postup diagnostiky:

1. anamnéza - mimo běžné anamnestické údaje se klade důraz na aktivity, které pacient vykonává

2. inspekční vyšetření - hodnotí se rušivé faktory

3. funkční vyšetření - nejdříve se hodnotí návykové držení těla (vyšetření sedu, chůze, stoje), při kterém se sledují odchylky od pomyslné normy, poté se hodnotí korigované držení těla, při kterém se opět sledují odchylky od normy.

Terapie

Cílem je odstranění rušivých faktorů. Má několik fází. Nejdříve je pacient instruován o správném držení těla. Podle Bruggera je hlavní klopení pánve vpřed, zdvihání hrudníku a protažení šíje. Poté dochází k terapii vleže, kdy se pomocí polohovacích technik snaží pacient přiblížit ke správnému držení těla. Aplikují se také tepelné obklady (na hrudní kost, šíji a pánevní kost). Účinek je spíše relaxační.

Následují pasivní a aktivní terapeutické postupy a aktivní cviky. U pasivních postupů se hlavně uplatňuje aplikace tzv. horké role, která dobře působí na lymfatický systém (viz. video). Aktivní terapeutické postupy jsou například: Agisticko - excentrické kontrakční postupy, cvičení s Thera - Bandem a ADL (activities of daily living). Cílem Agisticko - excentrických cvičení je zvýšit schopnost excentrické kontrakce svalů, díky které dojde ke zlepšení tzv. funkčního svalového systému synergismu agonistických a antagonistických svalových skupin. Pružný pás Thera - Band umožňuje cvičení, při kterém se střídá excentrická a koncentrická kontrakce daných svalových skupin. Toto cvičení vede k udržení správného postavení páteře a optimální fyziologické vzdálenosti mezi kostí hrudní a kostí stydkou. U ADL jde o nácvik všedních činností, které musejí být prováděny ve vzpřímeném držení těla. K zafixování návyků se používá nácvik chůze podle Bruggera ať už s použitím Thera - Bandu nebo bez.

Tato metoda se využívá u funkčních poruch pohybového systému, u neurologických onemocněních (Parkinsonova choroba), u skolióz, u pooperačních stavů břicha nebo  například u sportovců jako kompenzace zátěže.