Dr. med. Alois Brügger se narodil 14. 2. 1920 ve švýcarském městě Churu. Zemřel 6. 12. 2001 v Curychu.
Klinickou praxi získal v oblastech psychiatrie, neurologie, patoneuroanatomie, neurochirurgie, revmatologie, fyzikální medicíny v rehabilitačních 36 centrech v New Yorku a paraplegie v Národním středisku pro poranění páteře v Aylesbury Anglii u sira Ludwiga Gutmana.
Brügger byl švýcarský neurolog a psychiatr, který pracoval na neurochirurgické klinice prof. Krayenbühla. Od roku 1955 se zabýval problémy lidského muskuloskeletálního systému. Hledal diagnostiku a terapii pro léčbu dysfunkcí nervového a motorického systému. Od roku 1960 vedl odbornou praxi v oboru neurologie a psychiatrie, kdy založil a vedl samostatný institut pro interdisciplinární výzkum kybernetiky lidského těla. Poté založil mezinárodní pracovní skupinu pro studium funkčních onemocnění pohybového systému a školící středisko pro lékaře a fyzioterapeuty. Dále založil Akademii lékařských funkčních poruch.
Při klinických pozorováních zjistil degenerativní změny lidského těla bez doprovodných bolestí, ale také bolesti bez prokazatelného postižení kloubů a obratlů. Objevil, že bolest v pohybovém aparátu může být funkčně podmíněna. Brügger byl průkopníkem komplexního pohledu na pacienta, poněvadž považoval za důležité nejen klasické nálezy ortopedické či neurologické, ale také podmínky psychologické, sociální a působení vnějších vlivů z okolí termických, klimatických, světelných, akustických. Zavedl pojem „funkční onemocnění“, což je bolestivé onemocnění pohybového aparátu, u něhož jsou pro pochopení nemoci důležitější funkční odchylky při pohybu či v držení těla, než tkáňové poškození (degenerativní změny zjištěné zobrazovacími metodami).
Roku 1977 publikoval knihu Interdisciplinárního manuálu funkčních onemocnění pohybového aparátu a jeho nervového systému a roku 2000 v dubnu byla vydána Učebnice funkčních poruch pohybového aparátu. V roce 1982 bylo v Curychu otevřeno výzkumné a výukové centrum Dr. Aloise Brüggera.
Jeho metoda vychází z následujících biologických principů:
1. Funkce formuje orgán
2. Organismus potřebuje ke svému vývoji přiměřené podněty ("formativní")
3. Příčiny funkčních onemocnění
4. Následky chybného zatěžování
5. Diagnóza, nález a terapie