Tisk

Vyšetření svalové síly (svalový test) část 2.

Michaela Růžičková Stav: Zkontrolováno

Svalová síla
Svalová síla narůstá během prvních 20 let našeho života, poté v takové úrovni zůstává 5 až 10 let a následně se stářím klesá.
Pro její testování se v zahraniční často využívá testování svalové síly dle Kendalla a kol.
V České republice se nejčastěji provádí funkční svalový test dle Jandy. Ten hodnotí svalovou sílu podle kvality provedení do šesti stupňů (0 - 5). Stupnice z roku 1946 tedy rozeznává tyto stupně: 

Stupeň 5

N (normal) – sval s normální funkcí. Sval je schopen překonat i větší vnější odpor a provést pohyb v plném rozsahu. (odpor, který je proti svalu konaný ze strany terapeuta závisí na věku pacienta, jeho postižení, pohlaví a především testované části)

Stupeň 4

G (good) – dobrý, vyjadřuje asi 75 % síly normálního svalu. Sval může vykonat pohyb v plném rozsahu a překoná i středně silný vnější odpor.

Stupeň 3

F (fair) – slabý, při zachování asi 50 % síly ve svalu. Sval dokáže vykonat pohyb v celém rozsahu a překonat odpor gravitace. Už ale nedokáže překonat vnější odpor.

Stupeň 2

P (poor) – velmi slabý, vyjadřuje asi 25 % síly normálního svalu. Sval může vykonat pohyb v plném rozsahu, ale jeho síla je příliš malá i pro překonání malého odporu v podobě hmotnosti testované části.

Stupeň 1

T (trace) – pouze záškuby, při zachování asi 10 % síly svalu. Při pokusu o pohyb se sval sice smrští, ale jeho síla je pro vykonání pohybu nedostatečná.

Stupeň 0

Sval nejeví žádné známky stahu.

 
Zjednodušeně zobrazené provedení svalového testu
                                                         

Místo kam položí terapeut                                   Místo kam položí terapeut ruku, která bude klást 
druhou ruku (netlačit)         Testované svaly          odpor vůči ruce pacienta po dobu testování                                                                             
Související obrázek

 

Mimické svalstvo se hodnotí taktéž na stupnici 0 – 5, která se liší v tom, že neposuzujeme sílu svalů proti odporu, nýbrž rozsah pohybu a kvalitu stahu v porovnání se zdravou stranou obličeje.

Zdroje

1. JANDA, Vladimír a kolektiv. Svalové funkční testy. Praha : Grada Publishing, a. s., 2004. 978-80-247-0722-8.

2. JUŘICOVÁ, Lenka. Svalový test: historie až současnost. Fakulta zdravotnických věd, Univerzita Palackého v Olomouci. Olomouc : autor neznámý, 2012. Bakalářská práce.
3. https://theloveofanimals.com/tag/muscle-testing-for-animals/

V níže uloženém videu můžete najít provedení Svalového testu dle Jandy.