Tisk

Koncept Spiraldynamik

Ivana Šimíčková Stav: Zkontrolováno

1.     Část

Spiraldynamik je anatomicko-funkční, pohybový a terapeutický koncept založený na principech spirály v přírodě. Cílem konceptu Spiraldynamik je dosáhnout anatomicky správného pohybu. Jedná se vlastně o takový 3D návod k správnému použití těla.

HISTORIE

Koncept Spiraldynamik vznikl začátkem 80. let dvacátého století a stále se vyvíjí. Za jeho zakladatele je považována francouzská fyzioterapeutka Yolande Deswarte a basilejský lékař Christian Larsen.

V České republice se v tomto konceptu vzdělávají fyzioterapeuté, ergoterapeuté a lékaři již od roku 1996. V současné době jsou kurzy pod vedením učitelky Spiraldynamik Lenky Kazmarové ve spolupráci s týmem učitelů a expertů Spiraldynamik.

Centrum pro vzdělávání je Akademie Spiraldynamik AG v Zürichu.

SPIRÁLA

Spirála, také nazývaná jako helix, je základním stavebním kamenem univerza. Dokazují to například větrné a vodní víry, spirální galaxie, rostlinný růst, ale také vzhled mušle a paroží. Zkrátka všude, kam naše oko dohlédne, jsou samé spirály.

Není proto divu, že spirála je i základním principem v lidské anatomii: svalová vlákna, vazivová tkáň, kůže – vše se skládá z jednoduchých nebo komplexních spirálních struktur.

Spirálovité uspořádání se vine lidskou pohybovou soustavou jako červená nit. Dolní končetina a noha jsou jednoduché a usměrněné spirální struktury s jasně definovanými směry otáčení: stehno rotuje ven, holeň dovnitř, pata ven a přední část chodidla znovu dovnitř. Trup je naproti tomu dvojitá spirála, kde je levé i pravé otáčení rovnocenné.

EVOLUCE

Dějiny evoluce lidské chůze charakterizují dva kroky: napřímení ze čtyřnožce na dvojnožce a rotace páteře doleva a doprava. Člověk chodí „křížem“: vykročíme-li pravou nohou dopředu, kmitá s ní dopředu levá paže a obráceně. Toto zkřížené pohybové chování paží a nohou se odráží v páteři: pánev se otáčí jedním směrem, horní část těla druhým. Podstatou věci je, že páteř se otáčí ve střídavém rytmu pohybu vpřed stejnou měrou doleva a doprava. Rotace je pro pohyb vpřed rozhodující. Ve statické poloze to vypadá jinak: například vsedě nebo vestoje má vzpřímená páteř mírně ohnutý esovitý tvar bez rotace.

V dějinách evoluce se uplatnily určité životní, pohybové a strukturální principy. Příroda umí mistrovsky sladit vzorec pohybu páteře a pohybu vpřed. Například ryby pohybují svou páteří doprava a doleva a za pomoci svých ocasních ploutví vytvářejí potřebný posun vpřed. Když koně klušou, ohýbají a natahují svůj hřbet. Lidoopové kráčejí v mimochodu, a my, lidé, si v sobě neseme průkopnickou inovaci, schopnost trojrozměrného spirálního otáčení. To se skládá ze tří směrů pohybu: ohnutí a natažení, bočního úklonu doleva a doprava, a především pravolevého otáčení.

ZDROJE

LARSEN, Christian a Karin ROSMANN-REIF. Skolióza - jak pomáhá pohyb: nejlepší cviky konceptu Spiraldynamik pro nové vnímání těla. Olomouc: Poznání, 2012. ISBN 978-80-87419-20-5.

LARSEN, Christian, Christiane WOLFF a Eva HAGER-FORSTENLECHNER. Medical yoga: anatomicky správné cvičení. Olomouc: Poznání, 2013. ISBN 978-80-87419-33-5.

SPIRALDYNAMIK [online]. [cit. 2018-01-29]. Dostupné z: http://www.spiraldynamik.cz/

SDYNAMIK [online]. [cit. 2018-01-29]. Dostupné z: http://www.sdynamic.cz/spiraldynamik/