Tisk

Frederick Matthias Alexander

Kateřina Vacátková Stav: Zkontrolováno

Frederick Matthias Alexander 



Kdo byl F. M. Alexander?

F. M. Alexander se narodil 20. ledna 1869 v Tasmánii, v Austrálii. V devadesátých letech 19. století se stal shakespearovským hercem v Melbourne. Avšak jeho počínající kariéra byla záhy ohrožena častými problémy hrtanu, které způsobovaly dočasnou ztrátu hlasu. Lékaři mu nebyli schopni pomoci, a proto se rozhodl svůj problém vyřešit sám. 


Alexandrova metoda sebepozorování

Protože jeho hlasové problémy vznikaly při recitaci, rozhodl se sám sebe pozorovat ve třech zrcadlech s cílem zjistit, co je příčinou jeho potíží. Pečlivým pozorováním držení svého těla časem objevil, že když mluví nahlas, zatíná krční a šíjové svaly, zaklání hlavu dolů a dozadu a při tomto záklonu vdechuje vzduch hlubokým nádechem, přičemž tah hlavy dozadu stlačuje hrtan.

Dalším pozorováním zjistil, že se stejným svalovým napětím používá nejen svůj hlas, ale i celé tělo. Tento způsob byl obsažen ve všem, co dělal a zahrnoval poruchy držení rovnováhy těla, hlavy, krku a páteře. Alexander si uvědomil, že změna způsobu, kterým užíval tyto části těla, je klíčem ke zlepšení celkového používání jeho těla. 

Následně se snažil usměrňovat nervový systém tím, že svému tělu neustále zadával nové pokyny, a vyvolal tak změny ve svém svalstvu. Těmito prostředky se vžitá návyková reakce na staré podněty stávala čím dál méně dominantní a Alexander si udržel nové, lepší používání svého těla po delší čas. Důrazně se zaměřoval na způsob, jakým činnosti vykonává. Díky svému pozorování a experimentům si též uvědomil, že objevil velmi pozoruhodnou věc o fungování lidského organismu, totiž jak je možné přejít od pudové, návykové reakce k reakci uvědomělé, ovládané a usměrněné.

Postupně tímto způsobem změnil své původní návyky, zbavil se hlasových problémů, potíží s dýcháním i nadměrného napětí. Jeho herecká reputace rostla a stal slavným pro svoji sebepozorování, brzy začala pomáhat i jeho kolegům. 


Alexandrova technika

Jedná se o metodiku, která učí jak držet tělo, snaží se o zlepšování rovnováhy a koordinace, i o změny nezdravých návyků a napětí v těle i mysli. Prezentuje se jako jednoduchá a praktická metoda, která může každému pomoci pohybovat se, dýchat či mluvit efektivněji a snadněji.

Alexander začal svou techniku učit v Melbourne a Sydney. V roce 1904 přijel na pozvání G. B. Shawa do Londýna, kde si brzy vybudoval klientelu. Později se stal známý léčbou tzv. "ztracených případů", mezi které patřili lidé s obrnou, vrozenými vadami a jinými patologickými stavy.


Založení školy a první výuka 

Alexander  vytvořil  školu pro děti založenou na principech jeho techniky. V roce 1930 otevřel první kurzy pro vzdělávání učitelů Alexanderovy techniky. Mezi jeho žáky se řadili slavní interpreti a vážení lidé.

V 79 letech utrpěl infarkt a ochrnul na celou levou polovinu těla. S použitím své techniky získal opět vládu nad svým tělem a vrátil se k učitelské činnosti.

Zemřel v roce 1955, ve věku 86 let, přičemž ještě týden před svou smrtí stále učil.


Zdroje 

http://www.helenavesela.cz/kdo-byl-f-m-alexander/
http://www.alexandrovatechnika.cz/fma.html
http://prevence13.blog.cz/1311/f-m-alexander
http://vyvojovakineziologie.blog.cz/1306/f-m-alexander