Tisk

Hluboký stabilizační systém (CORE) principy

Jana Štaffová Stav: Zkontrolováno


Hluboký stabilizační systém-1.část

Hluboký stabilizační systém páteře (HSSP) představuje svalovou souhru, která zabezpečuje stabilizaci páteře během všech našich pohybů. Aktivace svalů HSSP je zahájena i při jakémkoli statickém zatížení (stoji, sedu) a každém cíleném pohybu horních či dolních končetin. Zapojení svalů do stabilizace páteře je automatické, mimovolní a děje se již při pouhé představě pohybu. Tyto svaly jsou uloženy hlouběji pod povrchovými svaly a jsou zpravidla malé. A právě z těchto dvou důvodů je jejich posilování mnohdy zanedbáváno. Nejčastějším problémem je nedostatečnost přední stabilizace páteře (insuficience funkčních břišních svalů a pánevního dna) oproti převažujícím povrchovým extenzorům páteře se zvýšeným svalovým napětím, které pak musí přebírat práci za nefunkční hluboké svaly. Vzniká jakýsi začarovaný kruh, protože čím více pracují povrchové svaly, tím více hluboké svaly ochabuj

Střed těla = jádro (CORE) představuje oblast celého trupu, včetně vnitřních orgánů, svalů HSSP, povrchových svalů břicha a spodní části zad. 

Mezi povrchové svaly patří:

  • Přímý sval břišní
  • Vnější a vnitřní šikmé břišní svaly
  • Vzpřimovač páteře
  • Čtyřhranný sval bederní
  • Bedrokyčlostehenní sval


Svaly HSSP se nacházejí na trupu, a to především v oblasti břicha a spodní části zad.

Příčný sval břišní

Tento sval je uložen pod vnitřním šikmým svalem břišním a představuje nejhlubší vrstvu břišních svalů. Funguje také jako pomocný dýchací sval.

Multifidus

 Název pro velmi krátké svaly, které vyplňují prostor mezi trnovými výběžky obratlů od krční páteře až po kost křížovou.  Tyto svaly snižují tlak působící na páteř tím, že ho rozkládají podélně do jejího okolí. Jsou důležité především při předklonu či úklonu. Pokud jsou oslabené, tlak na páteř se výrazně zvyšuje a snáze tak může dojít k jejímu poranění.

Svaly pánevního dna

Svaly, které částečně vyplňují vnitřní prostor pánve. Slouží jako podpěra pro některé orgány (např. střeva či močový měchýř) a také umožňují vylučování. Navíc jsou velmi důležité při těhotenství a jejich posílení dokonce zajišťuje lepší sexuální prožitek.

Bránice

Bránice je především dýchacím svalem.

 Proč je výhodné HSSP posilovat?

  1. Zlepšení stability a lepší kontrola veškerých pohybů.
  2. Zlepšení fyzičky, obratnosti a tím pádem i sportovních výkonů.
  3. Ulevení páteři a snížení rizika jejího poranění.
  4. Zpevnění a vytvarování břicha.

Zdroje:

 http://fityou.cz/hluboky-stabilizacni-system-patere-stred-tela-core/

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/hluboky-stabilizacni-system http://medicina.ronnie.cz/c-3866-senzomotorika-i-uvod-hluboke-stabilizacni-  svaly.html

http://kulturistika.ronnie.cz/c-25051-borici-mytu-hluboky-stabilizacni-system-patere.html

https://www.supertrenink.cz/prace-hlubokeho-stabilizacniho-systemu-patere/