Tisk

Terapeutický koncept R. Brunkoff a ACT (akrální koaktivační terapie)

Ondřej Kubáč Stav: Zkontrolováno

Terapeutický koncept R. Brunkow

Roswitha Brunkow (1916-1975) byla německá fyzioterapeutka, která vypracovala vlastní terapeutický koncept pro cílenou aktivaci svalstva. Podnětem byl úraz, po kterém byla na delší dobu upoutána na invalidní vozík.

Podstatou konceptu jsou napínací, respektive vzpěrná cvičení, jejichž základem je maximální dorzální flexe rukou a nohou. Vzpírání se provádí směrem od středu těla proti pomyslnému odporu nebo pevné ploše. Správným nastavením horních a dolních končetin a vzepřením se o ně dochází ke vzpřímení trupu a k aktivaci hlubokého stabilizačního systému (bránice, pánevní dno, svaly v nejhlubší vrstvě na páteři). Tato aktivace umožňuje zlepšování funkce oslabeného svalstva a reedukaci správných pohybů.

Indikace:

  • ·         poúrazové stavy
  • ·         funkční poruchy pohybového aparátu
  • ·         artrózy
  • ·         poruchy držení těla, prevence vadného držení těla
  • ·         skoliózy
  • ·         poruchy periferního nebo centrálního nervového systému
  • ·         dysfunkce v oblasti pánevního dna (inkontinence, funkční sterilita)

Kontraindikace:

  • ·         kardiovaskulární nedostatečnost s výrazně omezenou tolerancí fyzické zátěže
  • ·         arteriální hypertenze
  • ·         plicní choroby s přetížením pravého srdce
  • ·         nedostatečně stabilizované zlomeniny

https://www.youtube.com/watch?v=ztZn9r3NBIo

 

ACT (akrální koaktivační terapie)

Zakladatelkou této terapie je PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. Základním cílem ACT je napravit špatné pohybové návyky pomocí motorického učení. Motorické učení je vědomý proces, který si však lze četným opakování (některé studie uvádějí okolo 2 000 opakování) osvojit.

Motorický vývoj dítěte
Sestavy cvičení metody ACT využívají poloh raného motorického vývoje. Během dospívání se rozpětí a rozmanitost našich pohybových dovedností přizpůsobují našemu prostředí a jeho požadavkům – ať už negativně nebo positivně. Metoda ACT je tedy terapeutický nástroj, který zároveň obohacuje motorické schopnosti o zapomenuté vzory.

Vzpěr o Akra
Během cvičení ACT jsou využívány vzpěry o akrální části končetin (akra). Definujeme primárně dva typy aker: horní končetina (ruka od zápěstí po konečky prstů) a dolní končetina (noha od paty až po prsty nohou)



https://www.youtube.com/watch?v=2qw_1NQjkUM

 

Zdroje: 

Akrální koaktivační terapie – ACT. Acral Coactivation Therapy [online]. [cit. 2018-01-15]. Dostupné z: http://www.act-method.com/index.html

 

METODA ROSWITHY BRUNKOW. FYZIOklinika: centrum fyzioterapeutické péče [online]. [cit. 2018-01-15]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/metoda-roswithy-brunkow

 

Koncept dle Roswithy Brunkow. LEVITAS [online]. [cit. 2018-01-15]. Dostupné z: http://www.levitas.cz/koncept-dle-roswithy-brunkow/