Tisk

Doc. MUDr. František Véle, CSc.

Petra Šnajberková Stav: Zkontrolováno

Rehabilitace v České republice  -  Doc. MUDR. FRANTIŠEK VÉLE


Mezi zakladatele Pražské rehabilitační školy tzv. „Prager Schule“ a manuální medicíny v České republice patří především profesoři Vladimír Janda, Karel Lewit, Václav Vojta a docent MUDr. František Véle. 

V padesátých letech 20. století v Československu v rehabilitaci převládá pojetí léčebné – preventivní, čímž se liší od jiných zemí, kde rehabilitace spíše usiluje o začlenění osob se zdravotním postižením do společnosti. Jedná se o nové moderní smýšlení na pacienty z funkčního hlediska. Toto smýšlení je krásně vyjádřeno citátem profesora Karla Lewita:

„Neléčíme rentgenové snímky, ale léčíme pacienty“


Neopominutelnou osobností této doby je docent MUDr. FRANTIŠEK VÉLE, CSc., narozen r. 1921. Docent Véle promoval na lékařské fakultě v roce 1949. Po studiích začal pracovat na psychiatrické klinice v Plzni, ale protože nesouhlasil s tehdejším režimem, byl dva roky vězněn a po propuštění byl zaměstnán v továrně jako dělník.  Od roku 1953 působil v rehabilitačním ústavu v Jánských Lázních, kde se později stal primářem. Hospitoval na neurologické klinice v Hradci Králové a v Praze. Od roku 1961 pracoval v Institutu pro doškolování lékařů a farmaceutů, kde se věnoval výuce elektrodiagnostických metod (elektromyografie) v neurologii a rehabilitaci.  

Pan docent Véle se i po svém odchodu do důchodu věnoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze na katedře fyzioterapie, kde byl 3 roky jejím vedoucím výzkumu motoriky. Stál u zrodu magisterského studia a byl garantem specializace fyzioterapie funkčních poruch hybného systému. Hlavně se zabýval terapií funkčních poruch páteře a manipulační terapie. Spolupracoval s doktorem Brüggerem ve Švýcarsku na problému funkčních poruch nervové soustavy. Navštívil také Vietnam, kde se seznámil s orientální medicínou a její aplikací na pohybové ústrojí. Dále se docent Véle zabýval vlivem dechových pohybů na posturální funkci a spolu s kolegou Mgr. Čumpelíkem se zasadil o zavedení preventivních spinálních cvičení do rehabilitace. Také pracoval na problému zavedení preventivních cvičení do škol, aby se tím předcházelo vzrůstajícímu množství funkčních poruch páteře.

Inicioval založení Kineziologické společnosti a snažil se, aby se kineziologie stala oborem potřebným k výchově odborníků pro pohyb v rehabilitaci i ve sportu a tělovýchově. Za svou publikační činnost a svoji práci v oboru rehabilitace byl oceněn několika významnými oceněními a medailemi. František Véle zemřel v roce 2016 ve svých 95 letech.


V Praze dne 21. 1. 18 Vypracovala: Šnajberková Petra