Tisk

Mc Kenzie metoda (mechanická diagnostika a terapie) 1. část

Lukáš Mikulík Stav: Zkontrolováno

McKenzie metoda

McKenzie metoda, známá také pod zkratkou MDT (Mechanická Diagnostika a Terapie), je postup využívaný k léčbě vertebrogenních obtíží. Jedná se o mechanickou terapii vycházející ze zařazení bolesti zad do třech různých syndromů; posturální syndrom, dysfunkční syndrom a derangement syndrom. Po diagnostikování daného syndromu dochází k léčbě pomocí procedur, které jsou s daným syndromem spjaty. McKenzie metoda je koncipována především jako autoterapie. To platí u posturálního i dysfunkčního syndromu a přibližně u 75 % případů derangement syndromem. U zbylých pacientů je třeba dopomoci dalšími technikami, které představují mobilizace a manipulace. Cílem je vyvolat fenomén centralizace. To je takový jev, kdy příznaky bolesti mizí z distálních částí těla a postupují proximálním směrem. Takže například bolest vyzařující do dolní končetiny bude ustupovat směrem do hýždě, nebo až do páteře. Při opakovaných pohybech nebo trvalém držení pak bolest ustupuje i z oblasti páteře a pacient je vyléčen.

Jednotlivé syndromy jsou rozeznávány pomocí opakovaných pohybů do maximálního rozsahu pohybu, kde se pozoruje odezva symptomů na tento pohyb. Na základě subjektivních příznaků a objektivního vyšetření vyplyne, o jaký syndrom se jedná.

Dysfunkční syndrom

Jedná se o poruchy ve stavbě tkáně svalů, ligament a kloubních pouzder. Tyto struktury mohou být poškozeny následkem vlivu traumatu, nebo kvůli zánětlivému, či degenerativnímu procesu. Bolesti nastávají při zatížení těchto tkáních a pacient je omezen provádět flexi, extenzi či rotaci v těchto svalech. Po uvolnění svalů bolest okamžitě mizí. Terapie dysfunkčního syndromu spočívá v napravení tvaru poškozené tkáně a prodloužení pomocí opakovaných pohybů ve směru omezeného rozsahu – strečink.

Posturální syndrom

Posturální syndrom je charakteristický bolestmi podmíněnými setrváváním v nehybné poloze s ochablým držením těla. Na rozdíl od dysfunkčního syndromu je tkáň zdravá, ale tlak na ní působící je vyšší než obvykle. Bolest ustupuje při pohybu, kdy tlak působící na tkáň není tak vysoký. V tomto případě nepomáhá protažení tkáně, nýbrž edukace pacienta o správném držení těla. Pokud pacient vykoná vzpřímený sed místo ochablého, tlak je rozložen a bolest ustupuje.

Poruchový syndrom (Derangement syndrom)

Derangement syndrom je zapříčiněn anatomickým poškozením. Nejčastěji se jedná o poruchu disku mezi obratli. Podle bolesti a omezení pohybu se lokalizuje místo, kde se porušený disk nachází. Každá změna ve struktuře páteře může představovat jiné omezení. Obecně však platí, že jeden směr příznaky zhoršuje a jeho opačný je naopak snižuje. Lokace anatomické změny se zjišťuje pomocí pohybů jako; prostý leh na břiše, flexe ve stoji, udržovaná extenze, extenze vleže na břiše s fixačním pásem aj.

        (posuny nucleus pulposus)                                                  

                                                                                                                                                                                     zpracoval: Lukáš Mikulík