Tisk

Prof. MUDr. Vladimír Janda, DrSc. 1. část

Kateřina Honcáková Stav: Zkontrolováno

                                                                                            

Narodil se 19. dubna roku 1928 v Praze. Studoval na gymnázium v Kolíně, kde také v roce 1947 odmaturoval. Když mu bylo 15., onemocněl dětskou mozkovou obrnou (poliomyelitidou) a na dva roky ochrnul. Po dlouhé léčbě sice mohl znovu chodit, ale rozvinul se u něho post-poliomyelitický syndrom a proto byl nucen po celý svůj život používat chodítko. Nemoc neovlivnila jen jeho zdravotní stav, ale i jeho budoucí kariéru. Rozhodl se studovat medicínu, kterou dokončil roku 1952.




 Již v prvních letech studia medicíny navštěvoval neurologickou kliniku akademika Hennera. V rámci studií se setkal se Sestrou Kenney, se kterou společně roku 1947 představili v Československu novou metodu léčby dětské obrny. Sestra Kenney se stala jednou z jeho prvotních inspirací. Po úspěšném ukončení studia začal pracovat na neurologické klinice na Vinohradech v Praze. Zde pracoval pod vedením profesora Macka. Od 24 let, také pracoval v rehabilitačním centru pro pacienty s post-poliomyelitickým syndromem. Jako doktor se ze začátku zaměřil hlavně na ně. Na svých spolužácích studoval svalovou činnost v oblasti kyčelního kloubu, pomocí EMG (elektromyografie). Na základě těchto zkušeností přišel s revoluční myšlenkou. Zjistil, že je důležitější testovat funkci svalů než sílu svalů, jak to do té doby bylo. A také zjistil, že je důležité nahlížet na svaly globálně, a ne pouze lokálně. Tím se zabývá jeho kniha “Svalové funkční testy”.









Byl jedním z prvních doktorů, kteří spojovali farmakoterapii s manuální medicínou, a stal se také jedním z těch, kteří i nás začali uplatňovat fyzikální medicínu a rehabilitaci. Později se mu podařilo vybudovat v rámci Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady nezávislou Rehabilitační kliniku, kde byl jejím dlouholetým přednostou. Soustředil se hlavně na oblast svalového systému a bolestivé onemocnění páteře a hybné soustavy, konkrétně se zajímal především na léčbu bolestivých syndromů pohybového aparátu. Tomuto tématu zasvětil celý svůj profesní život.