Tisk

Prof. MUDr. Jan Pfeiffer, DrSc.

Michaela Týlová Stav: Zkontrolováno


Profesor Jan Pfeiffer patří k významným českým neurologům a je považován za zakladatele moderní rehabilitace v ČR.


Narodil se 17. dubna 1928 v Praze. Dětství a mládí prožil v Lomnici nad Lužnicí v Jižních Čechách. Po ukončení gymnázia v roce 1947 se přihlásil na studium medicíny.  Při výběru oboru byl zřejmě ovlivněn rodinou. Jeho otec pracoval jako lékař a ordinaci měl zařízenou v domě, kde celá rodina žila. Matka byla v domácnosti a v ordinaci pomáhala. Jan vystudoval lékařskou fakultu UK v Praze se specializací neurologie.

Již během studia pracoval jako pomocný medik na Hennerově neurologické klinice, nejprve u prof. Jirouta a později u prof. Lewita. Začal také docházet do Jedličkova ústavu, kde pracuje dodnes a sám tvrdí, že to byla nejlepší škola v oblasti rehabilitace.

Po promoci pracoval na infekčním oddělení v Teplicích. V té době zrovna začala epidemie dětské poliomyelitidy. Poté nastoupil na dva roky na vojnu. V Praze později založil a vedl poliomyelitickou poradnu na poliklinice na Karlově náměstí. Po ukončení vojenské

služby byl přijat na neurologickou kliniku. V rehabilitaci spolupracoval s doc. MUDr. Karlem Obrdou, CSc, který zde založil první rehabilitační pracoviště v České republice.

V 60. letech dostal francouzské stipendium u prof. G. Tardieu ve Francii, který mu dal velký impuls k pojetí moderní rehabilitace. Nový pohled na rehabilitaci získal také v Německu – v Kolíně nad Rýnem u profesora Kurta Jochheima. Podporoval vznik rehabilitačních center, se kterými úzce spolupracoval. Pravidelným pracujícím hostem se stal v rehabilitačním ústavu Kladruby.

V roce 1972 se stal přednostou rehabilitačního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice a krajským odborníkem rehabilitace pro Prahu. V 80. letech dostal budovu na Albertově č. 7., kde vybudoval Kliniku rehabilitačního lékařství. Vytvořil zde pracoviště pro komplexní ergodiagnostiku, ergoterapii a pracovní rehabilitaci. Klinika rehabilitačního lékařství dnes poskytuje rehabilitaci pacientům po postižení mozku a jiných neurologických onemocněních, po úrazech a operacích pohybového aparátu atd.

Ve spolupráci s WHO se podílel na vytvoření "Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví," kterou následně přeložil do češtiny. V roce 1998 přeložil druhou verzi a vydání bylo zajištěno Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Celoživotním dílem prof. Pfeiffera je navrhnout koncepci systému rehabilitace v České republice a připravit zákon o ucelené rehabilitaci. Je členem komise zabývající se přípravou tohoto zákona.

Pan profesor neustále publikuje, vydal již mnoho knih. První publikací byla Rehabilitace s využitím techniky (1984), dále Bolesti zad ve vyšším věku (2000), Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka (2005), Vybrané kapitoly z uceleného systému rehabilitace (2005), Neurologie v rehabilitaci: pro studium a praxi (2006), Rehabilitace motoriky člověka: Fyziologie a léčebné postupy (2017). Prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví ČR vydal v roce 1997 příručku Činnost center rehabilitace.

Zasloužil se o rozvoj výuky fyzioterapie, ergoterapie a rehabilitačního lékařství v ČR. Dodnes se věnuje pedagogické činnosti, přednáší neurologii a ergoterapii. Vychovává novou generaci mediků, které obohacuje smyslem pro humor. Nejenom s nimi, ale i při práci s pacienty vychází z filozofie a praxe skautingu. Hlavní filozofií je láska k přírodě a pěstování odolné a samostatně jednající osobnosti. První družinu založil s kamarádem ve svém rodném městě ještě během protektorátu. Další skautský oddíl provozovali se spolužáky na gymnáziu.

A závěrem slova dlouholeté kolegyně. „Prof. Jan Pfeiffer je otec moderní rehabilitace v ČR. Je mi velkou ctí i radostí s ním stále spolupracovat.“ říká doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK.


 


Zdroje:

[online]. [cit. 2018-01-07]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/jan-pfeiffer-8525

[online]. [cit. 2018-01-07]. Dostupné z: http://www.vfn.cz/casopis-krizovatka/archiv-casopis-nemocnice/

[online]. [cit. 2018-01-07]. Dostupné z: http://somatopedie.blog.cz/1502/prof-mudr-jan-pfeiffer-drsc

[online]. [cit. 2018-01-07]. Dostupné z: http://www.pametnaroda.cz/story/pfeiffer-jan-1928-1765

[online]. [cit. 2018-01-07]. Dostupné z: http://www.jus.cz/lecebna-rehabilitace?p=3