Tisk

Bobathův koncept

Katka Brázdová Stav: Zkontrolováno

Základem této terapeutické metody je koncept manželů Berty a Karla Bobathových, kteří mimo jiné založili Bobath centrum v Londýně, kde se ročně léčí stovky pacientů z celého světa.


Bobath koncept se používá u pacientů stižených dětskou mozkovou obrnou (DMO) či neurologickými problémy (v dospělosti se často jedná o mozkovou příhodu). Bobathovi na DMO pohlížejí jako na neprogresivní onemocnění vznikající na základě poškození dětského mozku. Toto poškození způsobuje abnormální vývoj jedince v různých aspektech života, často je dotčena koordinace pohybů a svalový tonus. Při sestavování konceptu vycházeli ze znalosti, že tělo funguje jako celek.


Bobath koncept je příkladem týmové spolupráce. Ve středu týmu je vždy dítě a jeho rodina. Všichni terapeuti (logoped, fyzioterapeut, ergoterapeut…), kteří jsou do procesu zapojeni, by měli na problém dítěte pohlížet stejnýma očima a měli by být schopni volit a používat správné léčebné techniky.


Při prvotním vyšetření se terapeut zaměřuje na to, co dítě dovede bez dopomoci, s dopomocí, co nedovede vůbec, určuje kvalitu tonu a pohybu a na tomto základě vystaví terapeutický plán a cíl.


Na základě kvality svalového tonu je DMO klasifikována do skupin, které slouží především pro snadnější komunikaci mezi terapeuty a pro zvolení správných léčebných metod.


Terapeut používá různých technik v rámci tzv. handlingu. Tyto metody jsou navrženy k tomu, aby stimulovaly tonus pacienta, usnadnily pacientovi provést jednotlivé pohyby co nejsnadněji a správně. Tyto metody poté využívají rodiče dítěte v každodenním životě, učí se, jak mají dítě krmit, nosit, oblékat a podobně, aby podpořili jeho správný vývoj.


Důležité je poskytnout pacientovi sensomotorickou zkušenost a tím posunout jeho vývoj vpřed. Často se k tomuto účelu používají cvičební pomůcky, jako například různé míče, válce, lavičky či pohyblivé plochy.


Při cévní mozkové příhodě se Bobath koncept dá využít také. Cíleným cvičením je možné napomoci zapojení pacienta do běžných denních činností.


Problémem často není chybějící svalová síla, ale neschopnost pohybovat se podle pohybových stereotypů. Chybné stereotypy, které vznikly vlivem poškození nervové soustavy, je třeba nahradit korektními. Cvičení je zaměřeno na stabilizaci trupu, zlepšení kvality úchopu, zkvalitnění chůze…


Podle požadovaného výsledku se cviky dělí na cviky v tzv. mostku, kdy se plně zapojuje trup. Dále cviky v pozici vsedě ve vzporu o dlaně s přetočením trupu, kdy se zlepšuje koordinace trupu a horních končetin. Poté cviky chůze, zaměřené na koordinaci při chůzi.


Zdroje:


Bobath koncept. Fyzioklinika [online]. [cit. 2017-12-16]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/bobath-koncept


Víc o Bobath konceptu. Česká asociace dětských Bobath terapeutů [online]. [cit. 2017-12-16]. Dostupné z: http://www.cadbt.cz/bobath-koncept/vic-o-bobath-konceptu


Handling v pojetí Bobath konceptu. Roskol [online]. [cit. 2017-12-16]. Dostupné z: http://www.rehabilitace-roskol.cz/rehabilitace/handling-v-pojeti-bobath-konceptu