Tisk

Metoda Dynamická neuromuskulární stabilizace (=DNS dle Koláře)

Veronika Řehořová Stav: Zkontrolováno

Terapie

Volba terapie vyplývá z cíle, kterého se snažíme dosáhnout.

Hlavní cíle metody:

- volní kontrola automatické posturální funkce svalů

- souhra stabilizačních svalů, kdy se je snažíme zařadit do každodenních běžných činností



Obecné principy nácvikových a terapeutických technik

1. Pří cíleném ovlivňování stabilizační funkce užíváme obecných principů zrajících během POSTURÁLNÍ ONTOGENEZE


2. Cvičení začíná ovlivněním HLUBOKÉHO STABILIZAČNÍHO SYSTÉMU PÁTEŘE, tzv. trupové stabilizace, která je podmínkou pro správné fungování končetin.


3. Svaly cvičíme ve vývojových POSTURÁLNĚ LOKOMOČNÍCH ŘADÁCH. Začleňujeme svaly do centrálních biomechanických programů, což nám definuje automatické zapojení svalu jeho v posturální funkci.

 * posturální funkce= dynamický proces, který zaručuje svalové držení jednotlivých částí těla proti působení gravitační síly a zevních sil


4. Při vhodné volbě cvičení pro ovlivnění stabilizace musíme respektovat: zpevnění segmentu NIKDY NENÍ VÁZÁNO POUZE na svaly příslušného úseku, ale vždy je zapojeno do globální svalové souhry, která vychází z opory.


5. Zpevňovací (posturální) síla musí odpovídat síle svalů, které provádějí pohyb. To znamená, že síla, která provádí pohyb, NESMÍ být větší, než síla stabilizujících svalů. Pokud by tak nebylo, pohyb by vycházel z tzv. „náhradního řešení“- byl by prováděn nahrazujícími silnějšími svaly.

 

Facilitační  prvky nácvikových technik

Odpor proti plánované hybnosti

Využíváme odporu proti plánované hybnosti v rámci lokomoční hybnosti, př. nákrok, opora. Dolní končetiny, nákročné a opěrné, mají u posturálně lokomočních vzorů přesně definovanou funkci v rámci globálního vzoru. 


Stimulace spoušťových zón

Podle prof. doktora Vojty. Je přesně určená poloha, která vylepšuje globální pohybový vzor. U stimulace je nutné, aby byla prováděna pod tlakem, který má přesně stanovený vektor. Tlak v zóně NESMÍ vyvolávat bolest.


Centrace opory

V určité poloze se zaměřujeme na udržení a zajištění centrované opory (žádná část těla není vysunutá vpřed ani stažená vzad- všechno je v jedné rovině), tlaku do kloubů opěrných končetin a aproximaci kloubu. Tímto dosahujeme mnohem výraznější aktivace fyziologického stabilizačního vzoru.

Opora je místo, které tvoří základ celé stabilizační souhry. Z opěrných míst vychází cílený pohyb a vzpřímený postoj. Pokud není zabezpečena správná opora, nedosáhneme svalové rovnováhy při stabilizaci, nemůže být zajištěno napřímení páteře, správný dechový stereotyp, atd. 


Centrace kloubu

Postavení jednotlivých segmentů, kde jsou všechny síly, které působí na kloub, rovnoměrně rozloženy na styčných plochách. Kloubní pouzdro se nachází v minimálním napětí a kloubní vazy jsou uvolněné ? tzv. neutrální poloha= umožňuje kloubu rovnoměrné zatížení


Tlak do kloubu, tzv. aproximaci do kloubu

Tlak do kloubu musí být v centrovaném postavení. V opačném případě to vyvolá svalovou nerovnováhu.



Cvičení proti odporu

Využívá odporů proti fyzické hybnosti (tendence proti ochabování), př. theraband, medicinbal, činka, atd. Používají se ve fázi, kdy je dosaženo potřebné stabilizace funkce.

Cíle:      - ovlivnit posturální funkci svalu v opěrné funkci 

              - ovlivnit posturální funkci svalu v nákročné funkci

                                                                                   

Zdroje

DNS | DNS. Domů | DNS [online]. Dostupné z: https://www.dns-cz.com/o-dns

- Dynamická neuromuskulární stabilizace (DNS). FYZIOklinika – fyzioterapie a rehabilitace – Praha 4, Chodov [online]. Copyright © 2011 [cit. 27.01.2018]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/dynamicka-neuromuskularni-stabilizace-dns


Zdroj obrázků

- https://cdn-images-1.medium.com/max/1600/1*cFkD4BhcTsaSE0J6UhGSQQ.jpeg


Zdroj videa

 https://www.youtube.com/watch?v=wYYoJVifvjQ&feature=youtu.be


2. ČÁST