Tisk

Zvětšená bederní lordóza

Tereza Honzáková Stav: Odevzdáno

Bederní část páteře má spolu s krční páteří největší rozsah pohybu. Proto kladou velké nároky na správnou funkci svalů.

Zvětšené bederní prohnutí je častým typem vadného držení těla. Vyplývá z nadměrného sklonu pánve v rovině předozadní. Takzvané vysazení pánve. K hyperlordóze přispívají zkrácené zádové svaly, zkrácené ohybače kyčelního kloubu a ochablé břišní a hýžďové svaly. Hlava bývá předkloněna. Bederní prohnutí je zvětšené, hýžďová oblast je výrazně vystrčena a ochablá břišní stěna vystupuje vpřed. Tělo si prostřednictvím hyperlordózy kompenzuje jiný problém těla. Mezi nejčastější takové příčiny patří např.. obezita, hrudní kyfóza nebo gravidita.

Děti mají páteř relativně pružnou. Ta se začíná zpevňovat a získávat svůj stálý tvar kolem dvanáctého roku života. Pokud má dítě již v tomto věku pozkracované svaly a nesprávné držení těla, může to mít postupně negativní dopad na jeho zdraví. Dochází k zafixování nesprávné polohy obratlů, což může postupně vést ke zdravotním problémům. V dospělosti na nesprávné držení těla často navazuje sedavé zaměstnání a zanedbávání cvičení a pohybu obecně. Svaly tak postupně tuhnou a ochabují.

Jak se oblouk - úhel v bederní části páteře zvětšuje a klesá její pružnost, narůstá i tlak na meziobratlové ploténky. Pokud je oblouk již opravdu velký a problém dlouhodobě neřešený, může nastat situace, že obratle začnou měnit svůj tvar. Na místech, kde je obratel utlačovaný a nemá potřebné místo, se začne zmenšovat - obrušovat. 

        1. Charakteristika

·         zvětšené bederní zakřivení

·         vysazená pánev, úhel větší než 30°

·         břišní stěna před kolmicí (kterou spouštíme od konce hrudní kosti)

·         svalová dysbalance v oblasti pánve a dolní části trupu

  • zkrácené svaly: flexory kyčelních a kolenních kloubů, vzpřimovač trupu v oblasti bedrokřížové, čtyřhranný sval bederní,
  • oslabené svaly: svaly hyžďové a břišní


        2. Jak laickým okem poznat hyperlordózu

Pokud si člověk lehne na záda s nataženýma nohama, bederní část zad vytvoří „most“ a odlepí se daleko od podložky.

        3. Léčba 

Léčba je v tomto případě komplikovaná a není zcela jasné zda povede k úplnému uzdravení. Čím déle trpíte hyperlordózou, tím méně pravděpodobné je, že se zcela vyléčíte.

Nepomáhá jen cvičení zad, je třeba posílit břišní stěnu a zpevnit bederní svalstvo. Za pozornost stojí i posilování stehenních svalů a hýždě, které mají úzkou spojitost se zády.

U obézních lidí je třeba odstranit primární příčinu hyperlordózy, která vzniká až druhotně, jako kompenzace nadváhy - velké břicho nutí jeho majitele nezdravě prohýbat záda. Podobný problém mají i nastávající maminky, ale  u nich primární příčina po porodu zmizí.

 

        Zdroje:

http://www.naseinfo.cz/clanky/cviceni-a-sport/nemoci-a-sport/lordoza-a-hyperlordoza

http://www.symptomy.cz/nemoc/lordoza

http://www.sportuj.com/view.php?cisloclanku=2013110046

https://www.e-regena.cz/hyperkyfoza-a-hyperlordoza-patere/

http://www.rodina.cz/clanek5858.htm

http://kulturistika.ronnie.cz/c-14698-zdravotni-aspekty-posilovani-krivky-patere-ii-dolni-zkrizeny-syndrom.html