Ukázky senzomotorických cvičení formou hry – 5 příkladů pro malé děti
Kryštof TichýStav: Aktivní
Ke cvikům jsem vybral jako pomůcku overball, jelikož mi přijde jako ideální zpestření cviků pro děti - zábavná a nenáročná forma.
Všechny následující cviky jsou tedy prováděny s overballem. Díky tomu jsou cviky náročné i na reflexy co se týče chytání míče, motoriku a obratnost.
Cviky jsou zaměřené především na balanční prvky a koordinaci pohybů házení míče. Některé cviky jsou přímo na stabilitu, kdy se procvičuje jak pozornost, motorika i rovnováha na ráz - v ideálním případě pak cvičící nemyslí na rovnováhu, ale na chytání a házení míče - cvičení 2. stupně sensomotorické stimulace.
Délka provádění jednoho cviku se odvíjí od fyzické úrovně cvičících, měla by se ale pohybovat v rámci pár minut.
Ukázky senzomotorických cvičení formou hry - 5 cviků
1.) První cvik je zaměřen na celkové zahřátí, rozhýbání a prokrvení kloubů horních končetin. Zároveň slouží k seznámení s míčem. Výchozí poloha stoj mírně rozkročný - stabilní poloha. Dvě děti stojí naproti sobě a přehazují si mezi sebou jeden míč. Střídají se techniky hodu: od sebe, přes hlavu, spodem, jednou či oběma rukama atd.
2.) Druhý cvik je velmi podobný předešlému, akorát každý má svůj míč. Jde tedy o větší zaměření na reflexní schopnost reagovat, protože se míče nesmí ve vzduchu střetnout a zároveň se každý musí soustředit jak na hod, tak hned poté na chytání druhého míče.
3.) Výchozí postavení: stoj na jedné noze (nezatížená noha pokrčená v koleni - slouží k vyrovnávání rovnováhy). Princip házení je opět stejný, akorát s přidáním dalšího prvku a to je udržení rovnováhy pouze na jedné noze. Opět se střídá technika hodu. Při tomto cviku jsou více namáhány svaly dolní končetiny a jádra, proto po chvíli vystřídáme nohy.
4.) Základní poloha: Široký stoj rozkročný, v hlubokém předklonu. Paže svěšené k zemi mezi nohy. Míč držíme v rukou tak aby se dotýkal země, ovšem neopíráme se o něj. Cvik začíná energickým švihem, při kterém se postupně narovnáme v zádech a s nataženýma rukama vyhazujeme míč před sebe. Chytající dítě čeká také s nataženýma rukama na letící míč. Při chytání se zase vracíme zpět do předklonu a míčem se dotkneme země Tento cvik je primárně zaměřen na zádové svaly, může být poměrně namáhavý, zároveň při hlubokém předklonu protahujeme zadní stranu stehen a bedra.
5.) Jako závěrečný cvik je soutěž v libovolné ze čtyř předcházejících pozic. Děti jednoduše mezi sebou soutěží o to, kdo si mezi sebou nejvícekrát přehodí míč, aniž by jim spadl na zem. Dá se kombinovat například s balanční pěnovou podložkou pro zvýšení náročnosti na rovnováhu, nebo třeba chytat jen jednou rukou. Na konci cvičení je vhodné protáhnout svaly, jelikož prováděné cviky jsou takhle za sebou po chvíli celkem náročné a celkově se tedy svaly i posilují.
Přiložený odkaz není čistě senzomotorické cvičení, ale cviky z něj se dají použít jako zahřívací, na rozproudění a přípravu. Také pomůže k seznámení s míčem.