Tisk

Attention Deficit Hyperaktivity Disorders: definice, příčiny, příznaky

Veronika Paurová Stav: Odevzdáno

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disroders)

 

Příčiny

              Jde o poruchy, vznikající během utváření nervové soustavy v období raného vývoje dítěte. Jsou to poruchy jednak vrozené a poruchy částečně získané.

Konkrétní příčina ADHD není. Nejčastěji je ovšem spojována s drobným difúzním poškozením mozkové tkáně zapříčiněné nedostatečným přívodem kyslíku, nebo drobným krvácením. K tomuto poškození dochází již v období prenatálním, perinatálním a postnatálním a to působením negativních vlivů. K těm patří například zdraví matky, užívání některých léků nebo návykových látek matkou během těhotenství. K tomuto poškození může vést i komplikovaný porod, během kterého má dítě omezen přívod kyslíku nebo je zapotřebí použití kleští, kdy může dojít k poranění hlavičky.

            Další, často zmiňovaný, původ této choroby je dědičný přenos. Řada výzkumů říká, že genetické dispozice pro poruchu ADHD se vyskytuje až u poloviny dětí, která jsou jím postihnuta. Dále tyto výzkumy uvádí, že se často jedná o kombinaci dědičných vlivů a negativních vlivů z raného období vývoje dítěte. Také se z nich dá vyčíst, že častější přenos choroby je po mužské linii.

           Jako další faktory vzniku ADHD, jsou uváděny např. abnormality ve struktuře mozku nebo odlišná produkce některých neurotransmiterů. U jedinců s tímto syndromem byla potvrzena odlišnost mozkových struktur a to v oblastech mozku, které jsou zodpovědné za udržení pozornosti, plánování činnosti a dalších. Odlišná produkce neurotransmiterů v těchto případech ovlivňuje proces spánku a bdění, paměť a učení nebo např. pozornost.

 

ADHD/ADD

            Pokud mluvíme o problematice poruch pozornosti, je nutné poukázat na rozdíly mezi ADHD a ADD.

 Dítě trpící ADD není schopné koncentrovat se na delší dobu. Má problém při plnění zadaného úkolu a jeho dokončení v určitém časovém limitu. Nutný přístup k takovému dítěti je vymezení činností v krátkém časovém intervalu.

Na rozdíl od dítěte trpícím ADD, dítě postižené ADHD je hyperaktivní. Typickými příznaky jsou neschopnost podřízení se autoritě, útočnost a problémy navazování vztahů se svými vrstevníky.

 

Přístup k lidem postiženým ADHD

Způsoby chování k lidem postiženým ADHD se musí volit pečlivě. Snažíme se eliminovat nedostatky pozornosti a sebekontroly. Mezi přístupy může patřit:

-          pravidelnost a režim dne – důležité kvůli vytváření podmíněného reflexu (připravenost mozku na práci)

-          uložení úkolů (jejich specifikace) a důsledné sledování plnění -  důležité pro motivaci k další snaze, upevňuje se sebevědomí, vede se k sebekázni a uznávání autorit

-          variabilita činností – po námaze nutné odreagování, jinak může nastat rušení ostatních (komíhaní končetin)

-          spolupráce s odborníkem – doporučení nejvhodnějších metod léčby

Nedostatečná či nevhodná výchova v rodině by mohla průběh projevů těchto syndromů výrazně zhoršit. Nezbytným přístupem je zcela určitě nekonfliktní prostředí a motivace.

 

Citace

CojeADHD/ADD. Home [online].Dostupnéz: http://www.nepozornidospeli.cz/index.php/2013-11-13-18-17-04/co-je-adhd-add

ADHD – Wikipedie. [online]. [cit. 29.01.2017]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/ADHD

Příčiny vzniku ADHD - Alfabet - informační portál pro rodiče dětí se zdravotním postižením. Domů - Alfabet - informační portál pro rodiče dětí se zdravotním postižením [online]. Copyright ©2000 [cit. 29.01.2017]. Dostupné z: https://www.alfabet.cz/informace-o-typech-zdravotniho-postizeni/diagnozy/354-jak-vznikne-adhd