Forsírované dýchání se využívá při léčbě onemocnění, která způsobují zhoršení průchodnosti dýchacích cest nebo při neschopnosti pacienta odhlenit se. Řadíme sem dechové cvičení s lidmi, kteří jsou po operaci v hrudní oblasti, cvičení pro lidi trpící chronickou bronchitidou nebo pro nemocné astmatem. Součástí této léčebné metody je také dýchání proti odporu, kdy napomáháme posílení a vytrénování výdechových svalů (mm. intercostales interni, mm. intercostales intimi, břišní svaly, m.quadratus lumborum, m. serratus posterior inferior.)
1. Dýchání do vody
Provedení: Turecký sed, ruce drží kalíšek s vodou, brčko v puse. Nejprve nádech nosem do břicha, poté pomalý dlouhý výdech brčkem do vody. Cvik opakujeme alespoň 10x
Účinek: Počáteční rozdýchání pacienta, zapojení výdechových svalů. (Mimo jiné můžeme zjistit jak dlouhého výdechu je pacient schopný)
Chyby: Dávat pozor na to, aby se pacient nenadechl brčkem vody. Dá se ohlídat tím, že na nádech nebude mít brčko v puse. Dále hlídat, zda pacient nezvedá ramena.
2. Prodloužený výdech
Provedení: Turecký sed, ruce na kolenou, rovná záda. Nádech nosem do celého hrudníku, krátká pauza, pomalý dlouhý výdech mezírkou mezi rty (brnění). Cvik opakujeme alespoň 10x.
Účinek: Sběr hlenů v dýchacích cestách, posilování výdechových svalů.
Chyby: Pozor, aby pacient nezapomínal na pauzu, aby vydechl opravdu do maximálního výdechu. Hlídat, zda sedí rovně a nezvedá ramena.
3. Otevřený výdech
Provedení: Turecký sed, ruce na kolenou, rovná záda. Nádech nosem do břicha, krátká pauza, následuje výdech otevřenou pusou. U výdechu si můžeme představit, že chceme zamlžit imaginární sklo před námi. Vydechujeme pomalu. Cvik opakujeme alespoň 10x.
Účinek: Sběr hlenů v dýchacích cestách. Posílení výdechových svalů.
Chyby: Pacient zapomene na pauzu mezi nádechem a výdechem. Výdech není maximální, nebo není pomalý. Ramena jsou nahoře a tělo není rovné.
4. Huffing = „štěknutí“
Provedení: Turecký sed, ruce na kolenou, rovná záda. Nádech nosem do celého hrudníku, následuje krátký, ale prudký výdech při kterém je pusa otevřená jako u předchozího cviku. Cvik opakujeme 5x.
Účinek: Odhlenění pacienta.
Chyby: Výdech není prudký. Není veden do maxima, pouze částečný. Hlídat, aby se nezvedala ramena.
5. Výdech s písmenkem ššššššššš
Provedení: Stoj o normální bázi. Při nádechu zvedneme ruce před tělo, při výdechu vyslouvujeme písmeno š a ruce přesuneme za tělo. Cvik opakujeme alespoň 10x.
Účinek: Vydýchání nakonec cvičební jednotky. Posílení výdechových svalů.
Chyby: Pozor na velké předklony a zálkony pacienta.
ZDROJE:
http://fyzioterapie.zacho.cz/Clanky/POOPERACNI%20FYZIOTERAPIE.pdf
http://anatomie-v-kostce.blogspot.cz/2011/06/dychaci-svaly-mechanika-plic.html
http://www.solen.sk/pdf/Zdarilova.pdf