Tisk

Cvičení loketního kloubu a jeho okolí pro úlevu a prevenci entezopatie = bolestí úponů lokte (tzv.oštěpařský a tenisový loket)

Vojtěch Špet Stav: Zkontrolováno



Cvičení loketního kloubu pro úlevu a prevenci entezopatie

Prevence

Jak již bylo zmíněno v mé předchozí práci, entezopatie vznikají většinou z nadměrného přetěžování dané svalové partie. Ať už se jedná o flexory (oštěpařský loket), nebo extensory (tenisový loket), prevence tohoto onemocnění je víceméně stejná.

Mezi nejdůležitější způsoby prevence vzniku entezopatie patří samozřejmě omezení činnosti, která entezopatii předchází, a to nadměrné přetěžování svalů. Pokud člověk cítí bolest v oblasti loketního kloubu, měl by se zamyslet, kterou činností může být tato bolest způsobena a snažit se ji omezit a dovolit svalům/úponům regeneraci a odpočinek. Pokud se tak nestane, budou bolesti dále progradovat a dříve či později je entezopatie na světě.

Další doporučení v rámci prevence je samozřejmě pravidelné posilování svalů, které jsou více zatěžovány a samozřejmě před a po každé činnosti se snažit svaly protáhnout a zahřát, připravit na zátěž. Jako další prvky můžeme zmínit například různé zdravotnické pomůcky typu epikondylární pásky, které zmírňují zatěžování úponových šlach, nebo kineziotejpy, které zlepšují prokrvení a regeneraci tkáně.

Úleva

Pokud se entezopatie již rozvine v plném rozsahu, její léčba a vymizení je obvykle dlouhodobá záležitost, trvající měsíce, někdy až roky. Je proto dobré nepodcenit prevenci. Při plném rozvinutí nezbývá nic, než dát léčbě čas a trpělivost. Jelikož entezopatie je činnost vznikající z přetěžování svalu, jakékoliv další cvičení těchto svalů způsobující bolest je naprosto nevhodné. Entezopatie může však mít příčinu i v dysbalanci v poměru sil různých svalů, tyto bolestí nepostižené svaly tedy posilovat můžeme. Pro příklad si můžeme uvést 5 cviků na ukázku uvolnění/protažení svalů v oblasti lokte pro úlevu od bolesti a zklidnění svalů


  1.  Protažení a posilování flexorů/extenzorů zápěstí (m. extensor/flexor carpi radialis/ulnaris)
  2.  Protažení a posilování dvojhlavého svalu pažního (m. biceps brachii)
  3.  Protažení a posilování trojhlavého svalu pažního (m. triceps brachii)
  4.  Protažení a posilování deltového svalu (m. deltoideus)





Cvičení na posilování svalů předloktí: viz. Youtube link, více videí na daném kanálu