Tisk

Ukázky a rozbor pěti jogínských ásán

Michal Hanzelka Stav: Aktivní

JÓGA

Slovo Jóga má v sanskrtu více významů, spojení, splynutí, sloučení, sjednocení. Jóga je tradiční filozofický systém, který teoreticky i prakticky vznikl před mnoha tisíciletími v Indii na základě přímých zkušeností předávaných až do naší doby.

 

 

 V tomto dokumentu uvádím pět základních, velice prospěšných cviků (ÁSAN), které můžete cvičit bez delší jógové praxe.


Pádahastásana

PÁDA (znamená noha) a HASTA (ruka), ásana je taky známá jako „pozice čápa

Technika Výchozí poloha pro provádění této ásany je vestoje, chodidla jsou rovnoběžná, vzdálená od sebe na šířku 5 – 10cm. Předkloníme se, paže i hlavu necháme volně viset a co nejvíce ohneme trup. Nejdříve se lehce zvedáme a znovu předkláníme a snažíme se rukama dosáhnout co nejníže. Po chvíli se snažíme vydržet v předklonu.

Blahodárné účinky Ásana posiluje ramena, zeštíhluje pas a rozšiřuje hrud. Posiluje též orgány v břišní dutině.

Nejčastější chyby Důležité je, aby nohy zůstaly během cvičení propnuté.



Pasčimotanásana

Pasčima znamená v sanskrtu záda/západ, Utána napínání, proto ásana je známa jako poloha napnutých zad, lidově se jí říká také kleště.

Technika Podobně jako u Pádahastásany samotnému cvičení předchází dynamická fáze. Důležité je, aby obě nohy byly propnuté na zemi, aniž by se dotýkaly. Ruce uchopí palce u nohou a hlava se složí mezi kolena.

Blahodárné účinky Usnadňuje dobrý krevní oběh v celém těle, prospívá především pánevní oblasti páteře. Posiluje taky stehna a podkolenní svaly, šlachy a odstraňuje bolesti zad.


 

 

Bhudžangásana

Bhudžanga znamená v sanskrtu kobra

Technika Položíme se na zem obličejem dolů. Nohy jsou natažené blízko sebe, prsty v prodloužení, takže chodidla směřují vzhůru. Dlaně umístíme symetricky přibližně pod ramena tak, aby se ve chvíli, kdy začneme cvičit, pevně opírali o zem, lokty jsou u těla. Obličej je obrácen dolů. Za využití síly paží zakláníme postupně trup a zvedáme hlavu.

Blahodárné účinky Ásana dává pružnost horní části páteře. Poloha odstraňuje sklon k hrbení, bolesti zad a zádového svalstva.




Sarvángásana

Sarva znamená v sanskrtu celý, Anga znamená tělo, jedná se tedy o ásanu celého těla

Technika Lehneme si na záda na dostatečně silnou deku. Pomaličku zvedáme nohy, pánev a trup od země, až se tělo postupně dostane do obrácené svislé polohy. S pomocí rukou pevně podepřeme trup, přičemž lokty jakožto opěrné body spočívají na zemi.

Blahodárné účinky. Dobře působí na štítnou žlázu, má významné účinky na páteř, udržuje páteř pružnou a posiluje záda.




Vadžrásana

Její název doslova znamená poloha hromu/poloha diamantu.

Technika Na začátku provádění této polohy stojíme v kleku tak, aby se naše kolena dotýkala. Dříve než se posadíme, oddálíme co nejvíce paty a necháme mezi palci u nohou mezeru cca 5 cm, dbáme přitom na to, aby se prsty nedotýkaly.

Blahodárné účinky Významný vliv na zažívací trubici. Vyrovnává stabilitu páteře, ulehčuje bederní oblast zad a regeneruje ji.

Chyby Pokud je při provádění této ásany páteř co nejrovněji, žádné chyby nejsou možné. Důležité je ať nesedíme na patách.

 

 



 

Jako třešničku na dortu přidávám video s jógovou sestavou Pozdrav slunci ::))).