Vzhledem k tomu, že Tai-chi svými lehkými pohyby připomíná tanec, není úplně nejjednodušší se ho naučit. Každý z pohybů má vlastní dynamičnost.
Volil jsem proto pět prvků ze cvičení pro začátečníky. Důležité je, se při jednotlivých cvicích, zaměřit na vnímání svého těla. Pohyby v Tai-chi jsou pomalé, jemné a velice harmonické, sám si myslím, že se jedná o tzv. meditaci v pohybu.
Cvičením se samozřejmě uvolňuje svalstvo, ale především psychické napětí. Posiluje vnitřního ducha a zvyšuje odolnost vůči stresu. Také se dá říct, že slouží jako prevence proti onemocněním (dýchacím, kardiovaskulárním).
Před každým cvičením doporučuji provést nejdříve nějaké dýchací cvičení, potom bych volil spíše cvičení venku (dostatek čistého vzduchu, vyvětrané místnosti) a lze přidat nějakou klidnou meditační hudbu, která se vám líbí.
Během cvičení nezapomínáme pravidelně dýchat a mistři, kteří si osvojí pohyby a naučí se správně dýchat, mohou k tomu přidat zavřené oči.
5 prvků z 18ti formací shi ba shi Tai-chi
1) Výchozí poloha ve stoje, postavení nohou na šíři pánve, nakročení nohy v bok, paže u těla, zvedáme paže směrem nad hlavu, jemné pokrčení v kolenou při pohybu paží, pažemi jdeme dolů, provedeme 5x nahoru a dolů a potom zvedneme ruce na šíři ramen s ohnutými lokty do devadesáti stupňů, paže opět dolů, opakujeme 5x, vrátíme se do výchozí polohy.
2) Stejná výchozí poloha jako v předešlém cviku, kolena pokrčená pohyby paží do stran a zas zpět, opakujeme 10x, vrátíme se do výchozí polohy, jednou rukou jdeme do strany nad hlavou druhou jdeme do strany normálně, opakujeme 5x, vrátíme se do výchozí polohy
3) Výchozí poloha ve stoje, paže nad hlavou, kolena mírně pokrčená, krouživými pohyby jdeme pažemi směrem dolů, na hrudníku překřížíme a jdeme opět nahoru, tento cvik opakujeme 10x, končíme s rukami na břiše.
4)Výchozí poloha ve stoje s mírně pokrčenými koleny, postavení nohou na šíři pánve, ruce předpažené, jedna noha mírně nakročená ve směru pohybu paže, jednou paží jdeme v předpažení směrem dozádu, jakmile se paže dostane na úroveň boku těla, následuje jí hlava a stejný pohyb zase zpět do výchozí polohy, vyměníme ruce a provedeme to samé na druhou stranu, opakujeme 10x
5) Výchozí poloha ve stoje s mírně pokrčenými koleny, postavení nohou na šíři pánve, jedna paže je stočená u těla dlaň jakoby držela kouli u břicha, druhá paže jakoby v předpažení, ale jen volně natažená jakoby odtahovala stěnu před sebou, natažená paže se vrací k tělu směrem na hrudník, vzápětí provedeme rotaci v trupu a rukou u těla odtahujeme neviditelnou stěnu, vždy vykročíme jednou nohou trochu do strany pohybu, vrátíme se zpět a vyměníme ruce, cvik opakujeme 10x, skončíme s dlaněmi na břiše.
shrnutí: vzhledem k tomu, že je Tai-chi spíše složeno z lehkých tanečních pohybu, je těžké přesně popsat provedení pohybu písemně, či obrázkově, proto je nejlepší pozorovat mistra, důležité je nezapomenout dýchat a snažit se dýchat rytmicky v pohybech těla.