Tisk

Ukázka uvolnění kloubů pro pacienty s dnou, artritidou

Jakub Katolický Stav: Aktivní

Cviky pro uvolnění hrudní páteře, bederní páteře a kloubů dolní končetiny.


Rotace hrudní páteře vstoje

Výchozí poloha je vstoje, ruce podél těla nebo křížem přes hrudník.

Provedení - s výdechem se provede rotace (popřípadě s mírným předklonem) v hrudní části páteře na stranu, s nádechem zpět do výchozí polohy. Pokračuje se s výdechem na druhou stranu.

Výraznější chyby jsou pouze v provedení, pokud pacient provádí rotaci i v bederní části.



Přitažení kolen s podsazením pánve vleže na zádech

Výchozí poloha vleže na zádech.

Provedení - s výdechem se přitáhnou obě kolena oběma rukama najednou k hrudníku s nadzdvižením pánve a částečně bederní oblasti, aby se uvolnilo SI zkloubení a protáhla se bederní oblast.



Pokládání kolen s rotací bederní páteře vleže na zádech

Výchozí poloha je vleže na zádech, ruce rozpažené, dolní končetiny pokrčené v kolenou, chodidla na podložce a bedra jsou také přitlačená k podložce.

Provedení - s výdechem se položí obě kolena na jednu stranu s mírným zdvižením protilehlé pánve, aby byla provedena i rotace v bederní oblasti (popřípadě se může přidat rotace hlavy na opačnou stranu). S nádechem se vrací do výchozí polohy. Pokračuje se s výdechem na druhou stranu.

Největší chybou je nedokonalá výchozí poloha, kdy pacient nemá úplně uvolněná bedra, takže jsou mírně nadzdvižená nad zemí. To lze vyloučit nácvikem podsazení pánve.



Přitažení kolene s následným kroužením vleže na zádech

Výchozí poloha je vleže na zádech, ruce podél těla, nohy natažené, bedra přitlačená k podložce. 

Provedení - s výdechem se přitáhne koleno rukou na stejné straně k hrudníku a následně s pravidelným dýcháním se vedeně krouží v kyčli (cca 5 kroužků) s přitaženou nohou. 

Upozornění se týka pacientů s uvolněným kyčelním kloubem nebo TEP kyčelního kloubu, kdy může dojít k luxaci hlavice stehenní kosti při nadměrné addukci nebo flexi nad 90°.



Přitažení bérce vleže na břiše

Výchozí poloha je vleže na břiše, ruce podél těla a nohy natažené. 

Provedení - uchopení kotníku zespoda a přitažení paty k hýždím. Břicho a pánev musí zůstat po celou dobu v kontaktu s podložkou, aby došlo k protažení celého quadricepsu včetně m. rectus femoris. Je možné protáhnout quadriceps třemi způsoby. Zaprvé nohu přitáhneme v ose stehenní kosti, zadruhé patu přitáhneme k laterální části hýždí, zatřetí patu přitáhneme k intergluteální čáře.

Chybou je snaha o maximální přitažení se souhybem v bederní oblasti a následným “vyšpulením” hýždí.



Kroužení v kotnících

Výchozí poloha je vleže na zádech, ruce podél těla a nohy natažené. 

Provedení - kroužení v kotnících na jednu i druhou stranu. Pacient by měl mít bedra stále v kontaktu s podložkou.