Tisk

Epilepsie -definice, dělení, projevy

Lenka Iblová Stav: Odevzdáno

4. Dělení a projevy:


Podle etiologie (hledání a výkladu příčiny)

  • ideopatické

Takové, u kterých je neprokazatelná mozková léze, způsobené genetickou predispozicí. Manifestují se v dětství a dospívání. 

  • symptomatické:

Epilepsie jsou projevem jiného základního onemocnění (vývojové anomálie, cévní mozkové příhody a arterovenózní malformace, traumata, nádory především benigní, neurodegenerativní onemocnění, intoxikace, poruchy metabolismu a alkohol, záněty, hypoxie, anoxie) 

  • kryptonické

Předpokládaná organická léze není prokazatelná současnými vyšetřovacími metodami 


Podle klinického obrazu a EEG nálezu

  • ložiskové:

jednoduché - Nedochází ke ztrátě vědomí, projevuje se záškuby, poruchy senzomotorické, motorické, vegetativní, přechodná obrna, mravenčení, záblesky, halucinace (sluchové, vizuální..)

komplexní - Dochází ke ztrátě vědomí, trvá několik sekund i minut, pacient má na tento stav amnézii - nepamatuje si ho 


  • generalizované:

Většinou poškození obou hemisfér. Dochází k poruše vědomí, dotyčný si záchvat nepamatuje. Motorické projevy mohou být oboustranné, symetrické. EEG výboje jsou generalizované.

Absence – zahledění (dříve \"petit mal\")

Projevy jsou: náhlé přestání v činnosti, výpadek vědomí, nepřítomný výraz, areaktivita

Myoklonické záchvaty

Projevy jsou: krátké svalové záškuby horní končetiny, pády, pokles hlavy. Objevuje se při neurodegenerativních onemocněních.

Klonické křeče

Jsou provázené prudkými záškuby svalstva celého těla.

Tonické křeče

Začínají jako velký záchvat, ale nenásledují žádné záškuby, dochází pouze ke zvýšenému svalovému napětí až křečím.

Tonicko – klonické křeče (\"grand mal\")

Začíná tzv. aurou - nervozita, podrážděnost, změny nálad. Poté záchvat - ztratí vědomí, změní se postavení očních bulbů, padne do křeče - narovná končetiny a prohne záda a hlavu - opsitotonus - tento stav můžete vidět na obrázku č. 1. Často dochází k silnému výdechu, někdy doprovázen i křikem, následné zástavě dechu, zmodrání a křeči. Dochází ke křečím žvýkacích svalů, takže hrozí nebezpečí poranění dutiny ústní. Dochází k záškubům, jejichž intenzita s časem narůstá, ale frekvence se snižuje. Může dojít k pomočení a pokálení vlivem povolení svalů. Následuje hluboký spánek a po něm často silná bolest hlavy.

Atonické záchvaty

Dochází při nich k náhlé ztrátě svalového napětí s následným pádem k zemi


Nejčastější projevy

Ztráta vědomí, záškuby, křeče, pomočení, pokálení, zhoršený zrak a sluch, porucha zorného pole, nervozita, mravenčení, halucinace a další