Drobné pohybové hry – pět příkladů pro úvodní část hodiny pro děti
Drobné pohybové hry patří k velice důležitým prostředkům, pakliže vybereme pohybové hry vhodně, dosáhneme rozvíjení pohybových schopností a dovedností, zlepšíme tak fyzickou i psychickou odolnost organismu a můžeme docílit i motivačního a výchovného významu, zvláště pak u dětí.
Výborným časem pro zapojení drobných pohybových her do cvičebního programu je právě úvodní část hodiny. Tyto hry by měly rozproudit krev, zrychlit metabolismus a zahřát tělo, a k tomu se nejlépe využívají různé druhy honiček. V případě, že jsou naší cvičící skupinou děti, měly by být tyto hry obzvláště zábavné a soutěživé.
Příklady:
· Had s předáváním míče
o Pomůcky:
§ Míč
§ Mety na vyznačení trati
o Popis:
§ Vymezí se začátek a konec trati, děti se rozdělí na 2 družstva. Každé družstvo si stoupne do zástupu, jedinec, který stojí jako první drží míč. Po odstartování si děti předávají míč nad hlavami, až do okamžiku, kdy se balon dostane k poslednímu hráči. Ten pak následně přebíhá před prvního hráče, čímž se had posouvá. Skupiny mezi sebou soutěží, vyhrává ta, která dokáže jako první překonat zvolenou trať.
o Obměny:
§ Změna postoje (zády, bokem, vleže)
§ Změna předávání míče (bokem, mezi nohama, kombinací pohybů)
§ Stanovení času – měří se, které družstvo se dostane dál
· Běh stonožek
o Pomůcky:
§ Mety na vyznačení trati
o Popis:
§ Hráči se rozdělí na dvě družstva, stanoví se vzdálenost mety, kterou budou hráči obíhat. Každé družstvo se musí stát stonožkou – vytvoří zástup, kdy každý člen (kromě prvního) chytne levicí pravici předchozího, prostrčenou mezi jeho nohama. Vyhrává družstvo, které se jako první po oběhnutí mety stihne vrátit zpět.
o Obměny:
§ Změna v propojení stonožky (držení opačně, jako mašinka, držení jedné nohy)
§ Změna běhu (skákání po jedné z noh, snožmo)
· Běhání o závod
o Pomůcky:
§ Podle obměny
o Popis:
§ Hráči se rozdělí na dvě družstva (o stejném počtu hráčů, jeli lichý počet hráčů, u družstva kde jeden hráč chybí, jde jeden ze členů dvakrát) a stojí v zástupu. Ve skupinách musí všichni hráči vykonat stejné úkoly, například běh, k vyznačené metě a zase zpět. Dokud nesplní úkol jeden hráč, nemůže začít druhý (vybíhá na tlesknutí/předání předmětu). Vítězí družstvo, jehož všichni členové dokončili úkol a stojí ve výchozím postavení dříve, nebo družstvo, které získalo více bodů (při počítání jednotlivých vítězství na body).
o Obměny:
· Baba s overballem mezi zády
o Pomůcky:
§ Overbally (stejný počet jako je počet dvojic)
§ Mety na vyznačení herního prostoru
o Popis:
§ Hráči se rozdělí do dvojic, postaví se k sobě zády a tisknou mezi nimi overball. Určí se jedna dvojice, která má babu a ta se ji snaží předat dvojici jiné. Při hře nesmí nikomu overball vypadnout.
o Obměna:
§ Způsob držení overballu (mezi čely, hýžděmi,...)
· Na jelena
o Pomůcky:
§ Míč
o Popis:
§ Hráči se rozestaví po obvodu kruhu. Jeden hráč je zvolen jako „jelen“ a může se volně pohybovat po prostoru kruhu. Hráči po obvodu kruhu se snaží míčem „sestřelit“ jelena (zasáhnout ho), střílet můžou jen po nahrávce spoluhráče, když mají „nabito“. Jelen se střelám uhýbá, míče se nesmí dotknout. Hráč, který jelena zasáhne si s ním vymění místo i pozici.
o Obměna:
§ Použití dvou míčů a určení dvou jelenů
Výše je sice uvedeno jen pět příkladů drobných pohybových her, ovšem možností je samozřejmě mnohem více (myslím, že za zmínku stojí ještě alespoň rybičky rybáři jedou, hra na obyčejnou babu, mrazík, nebo například molekuly), a jsou to sice hry určené primárně pro děti, ale věřím, že se při nich nebudou nudit ani dospělí.
Zdroje:
· Pohyb je život. Pohyb je život: Časopis pro všechny příznivce aktivního sportu. 2014, 18.(4), 36.
· Běhací hry. Běhací hry [online]. [cit. 2017-05-05]. Dostupné z: http://drobek.mysteria.cz/deti/hry/behaci.html
· HRA.CZ: ENCYKLOPEDIE HER. NA JELENA [online]. Jince: Jan Hrkal, 2016 [cit. 2017-05-05]. Dostupné z: https://www.hra.cz/hra/na-jelena