Tisk

Skolióza: definice a dělení skoliózy (druhy)

Kryštof Kinl Stav: Odevzdáno

Definice skoliózy

Na rozdíl od fyziologických zakřivení páteře v sagitální rovině (lordózy a kyfózy) nevykazuje zdravá páteř ve frontální rovině zakřivení větší jak 10 stupňů. Skolióza představuje patologické zakřivení ve frontální rovině nad 10 stupňů, je většinou spojená s rotací obratlových těl a pravidelně doprovázená porušením fyziologických zakřivení v sagitální rovině (nejčastěji hrudní hypo- či hyperkyfóza). Tato komplexní, většinou trojrozměrná deformita páteře vede ke zdravotním, kosmetickým a psychosociálním škodám nositelů.

Dělení skoliózy:

1) nestrukturální skolióza

  • není zafixovaná, nemá strukturální změny na skeletu
  • je pružná, dána vlivem nerovnoměrně zatěžující páteř (zkrácená končetina, kořenové dráždění, nitrobřišní záněty)

2) strukturální skolióza

  • již není napravitelná, má vyjádřené anatomické změny
  • několik typů – idiopatická, kongenitální, neuromuskulární, neurofibrimatózní, při poruchách mezenchymu (Marfanův syndrom) atd.

Idiopatická skolióza - Představuje nejčastější typ těchto deformit, do kterého řadíme více jak 80 % všech dětských skolióz. Výskyt tohoto typu skoliózy je zhruba dvakrát častější u dívek než u chlapců

Kongenitální skolióza - Deformity páteře na podkladě vrozených vývojových vad pohybového aparátu představují druhou nejčastější příčinu vzniku skolióz u dětí.

Neuromuskulární skolióza - Deformity páteře při neuromuskulárních onemocněních jsou velmi častým přidruženým postižením a představují zásadně odlišný a komplikovanější terapeutický problém než postižení páteře tzv. idiopatického charakteru. U těchto deformit je třeba počítat s výraznou progresí deformity, která začíná s počátkem základního onemocnění a pravidelně pokračuje i po skončení kostního růstu. Neuromuskulární deformity páteře vznikají na podkladě poškození horního či dolního motorického neuronu či jako postižení primárně myogenní. 

Neurofibromatózní skolióza - Pacienti s typickými skvrnami na kůži typu \\\"cafe-au-lait\\\" mají vysoký výskyt těžké kyfózy a skoliózy. Deformita se obvykle rychle zhoršuje. Postihuje jen několik málo obratlů, ale může vést k paraparéze až paraplegii. Vyžaduje od začátku intenzivní léčbu, často chirurgickou.