Vliv pohybové aktivity na krevní tlak
V případě mírné, tzv. aerobní aktivity dochází jejím vlivem k mírnému zvýšení systolického krevního tlaku a diastolický krevní tlak po počátečním vzestupu poklesne. Po ukončení cvičení většinou dochází k poklesu obou těchto hodnot. Pokud však krevní tlak reaguje prudkým zvýšením a po ukončení cvičení nejeví tendenci návratu k normě a přetrvávají vysoké hodnoty, je namístě poradit se s lékařem o vhodné pohybové aktivitě.
Nevhodná cvičení a sporty
Pro pacienty s vysokým krevním tlakem nejsou vhodné žádné silové sporty, jako např. zápas, vzpírání či posilování s většími zátěžemi. Při těchto činnostech se totiž zapojují velké svalové skupiny a při jejich stahu dochází k prudkému zvýšení odporu v krevním řečišti, a tím i k velkému vzestupu krevního tlaku, což může být zvláště pro lidi středního a vyššího věku velmi rizikové!!!!!!
Prospívání sportu pro lidi s vysokým krevním tlakem
Při fyzické zátěži dochází k přerozdělení krve mezi orgány našeho těla. Krevní zásobení pracujících svalů musí být několikanásobně větší, protože se v nich zvyšuje spotřeba kyslíku, který je využíván k získávání energie pro svalovou práci. Zatímco v klidu proudí do svalů jen asi 1/4 objemu krve, který přečerpá srdce za minutu (cca 5 litrů), tj. něco málo přes 1 litr, při zátěži je to asi 3/4 celkového minutového objemu krve (cca 20 litrů), tj. asi 15 litrů. Je tedy nepochybné, že tepny ve svalech se musí nutně rozšířit, aby pojaly tak velký objem krve. Rozšíření cév pak do určité míry přetrvává i po skončení fyzické zátěže, a to až 6 i více hodin. Po tréninku je tedy krevní tlak menší, než byl v klidu před tréninkem. Pokud je trénink pravidelný, snižuje se krevní tlak nejen v klidu, ale i při srovnatelné zátěži.
Sportovní aktivita, zejména dynamického a vytrvalostního typu, prováděná třikrát týdně po dobu alespoň 30 minut má příznivý účinek na krevní tlak.
Pro lidi se sedavým zaměstnáním je optimální cvičit 30 minut denně každý den v týdnu. Aerobní cvičení může snížit systolický krevní tlak o tři až pět bodů a diastolický o dva až tři body. Důležité je, abyste zvolili takový typ cvičení, který vám bude vyhovovat a bude vás bavit. Vhodná je chůze, běh, plavání či jízda na kole.
Vhodná je také jóga
Jóga jako terapie zasahující zároveň tělo i mysl má výrazně pozitivní vliv na krevní tlak. Podle mnoha studií dokáže systolický i diastolický tlak snížit na normální hodnotu. Podobné účinky mohou mít také meditace a řízená tvorba představ. Účinky jógy na stav pacienta trpícího vysokým krevním tlakem byly prokázány i v několika vědeckých studiích.
Cviky
Obecně se pro lidi trpící hypertenzí doporučují cviky, které příliš nezatěžují organismus a velké svalové skupiny. Tj. podobně jak doporučujeme stále do kola, abyste cvičili cviky, které jsou komplexní. V tomto případě vám je zakážeme. Zapomeňte tedy na těžké dřepy s činkou, mrtvé tahy, benchpress, tlaky s jednoručkama, shyby a podobně. Neměli byste provádět ani cviky, které příliš zatěžují hrudník a tlačí na něj. Cviky, při kterých jste v pozici hlavou dolů.
Na co byste neměli zapomínat je dýchání. Naprosto zásadní věc při tréninku při vyšším krevním tlakem. V tomto případě znamená zejména stále pravidelně dýchat, protože jakékoliv zadržení dechu vede rychle k rychlému zvýšení krevního tlaku.
Tady přidávám cviky. Procházela jsem různé zdroje a žádné konkrétní cvičební jednotky jsem nenašla, tak jsem tady dala pár cvičení, která bych mohla být vhodná a uvolňovací.
Cviky - obrázky
1) Leh na zádech
a) Lehneme si na záda na podložku, ruce máme podél těla,a nohy natažené.
b)Volně dýcháme podle svého tempa.
c)Uvědomujeme si své dýchání.
Cíl: zklidnění, uvolnění, uvědomění si svého dechu
2) Leh na zádech
a)Lehneme si na záda na podložku
b)ruce máme podél těla, nohy natažené
c)Jedna noha natažená a a druhou držíme rukama za koleno a přitahujeme k hrudníku
d)Každou nohu přitáhneme alespoň 10x, poté nohy vystřídáme.
Chyby: nepřetáčet hrudník, nezvedat hlavu z podložky
Cíl: protažení flexorů kyčelního kloubu
3) Turecký sed
a)Sedneme si na podložku do tureckého sedu
b)ruce dáme v týl
c)S vdechem předkloníme hlavu, s výdechem stáhneme ramena podél těla, týlem tlačíme proti rukám
Chyby: nehrbit se, nepředklánět hrudník
Cíl: nácvik stereotypu držení hlavy
4) Turecký sed, ruce máme na kolenou
a)Opět si sedneme na podložku do tureckého sedu
b)ruce si položíme na kolena, provádíme úklon hlavy vpravo a vlevo
Chyby: nezvedat ramena, neuklánět trup
Cíl: protažení šíjových svalů, horní části trapézového svalu a zdvihače lopatky
5) Sed
a)Sedneme si na podložku
b)nohy máme natažené, propínáme špičky
Chyby: nehrbit se, rovná záda
Cíl: protažení triceps surae
Cvičení [online]. [cit. 2017-05-14]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=6UVvNwEdgLw&feature=youtu.be
Hypertenze [online]. [cit. 2017-05-14]. Dostupné z: http://www.fitnet.cz/magazin/zdravi/pozor-na-vysoky-tlak-krve
Hypertenze [online]. [cit. 2017-05-14]. Dostupné z: http://switfit.cz/diky-fitness-cviceni-switching-mate-svuj-vysoky-krevni-tlak-pod-kontrolou