Tisk

Skolióza: klasifikace a hodnocení závažnosti skoliózy

Romana Štěpánková Stav: Odevzdáno

Skolióza je závažné postižení páteře, které primárně ovlivňuje pohybový aparát, druhotně kardiopulmonární systém. Lze ji definovat jako boční a rotační vychýlení páteře ( nejen vychýlení do strany, ale také rotace obratlů kolem podélné osy).  U skoliotické deformity tedy nalézáme současné postižení všech tří rovin:  Frontální, Sagitální, Transverzální.

Klasifikace dle věku

      1. Infantilní- skolióza nalezena při narození dítěte nebo se objevuje do 3 let věku, obvykle dojde k samoúpravě

      2. Juvenilní- objevuje se od 3 let do nástupu puberty( mezi 3.–10. rokem) a křivky jsou dlouhou dobu neměnné, ale při nástupu puberty  dochází ke zhoršování

      3. Adolescentní- deformita, která se vyskytne od nástupu puberty a před ukončením růstu


Velmi záleží na závažnosti skoliózy. Mírné vybočení páteře dnes nalezneme prakticky u většiny populace ( pravorukost, levorukost atd.).  

V počátečních stádiích bývá skolióza jen těžko k rozpoznání. Teprve v dalších fázích - kdy je ovšem zakřivení páteře již tak velké, že se jen těžko vrací do normální polohy - je nápadné vyhnutí páteře do stran. Zakřivená páteř může mít podobu:

    • C (zakřivení na jednu stranu)
    • S (zakřivení na obě strany) nebo dokonce dvojitého S


Nejčastěji je skolióza diagnostikována až mezi desátým a dvanáctým rokem života. Většinou je zjištěna náhodou, protože v těchto letech se ještě nevyskytují žádné potíže, které by dítě mohlo samo popsat. Včasná diagnóza je ovšem to nejdůležitější, protože pouze tak může být páteř ještě v době dospívání ovlivněna a napravena například pomocí cvičení.

Pro stanovení diagnózy se využívá několik druhů vyšetření

  •  ANAMNESTICKÉ VYŠETŘENÍ - při odběru anamnézy se zajímáme o osobní i rodinnou anamnézu pacienta, dále pak o stupeň pohlavního vývoje dítěte a počátek menarché, tedy první menstruace u dívek. Tento údaj je důležitý vzhledem k nejvýraznější progresi deformity právě v období největšího růstového potenciálu, v období těsně před nástupem menarché. Důležité je také zjistit případné poruchy v psychosomatickém vývoji dítěte = postupný vývin. 


  • KLINICKÉ VYŠETŘENÍ - sledujeme viditelné zakřivení páteře, zachování či porušení symetrie boků, výšku ramen a postavení hlavy. 

- V předklonu hodnotíme objevená zakřivení a případná navýšení, \"hrby\". Navýšení měříme pomocí vodováhy, metrického pravítka nebo pomocí speciálního skoliometru ve srovnání s druhou stranou. 

- Dalším vyšetřením pomocí olovnice spuštěné z vrcholu trnu C7, měříme odklonění této olovnice od gluteální rýhy. Na základě tohoto vyšetření stanovujeme případnou dekompenzaci páteře jako celku. 


  • ZOBRAZOVACÍ METODA- RTG VYŠETŘENÍ - základní zobrazovací metodou jsou rtg snímky na dlouhé formáty celé páteře se zachycením polohy hlavy i pánve. Tyto snímky se zhotovují v předozadní a boční projekci ve stoji pacienta. Tyto snímky bývají ještě doplněny o tahové a úklonové snímky, které vypovídají o flexibilitě deformity. 


K definici závažnosti je využíván tzv. Cobbův úhel (= tíže křivek, úhel zakřivení). Jedná se o úhel, který spolu svírají oba koncové obratle.

                           

Můžeme rozlišit 4 stupně závažnosti:

  1. stupeň závažnosti:  0- 10°- jedná se o minimální odchylku, nepovažujeme tento stupeň za skoliózu
  2. stupeň závažnosti: 10- 20°- křivka není léčena, pouze sledována. Doporučuje se cvičení, jeli potřeba korzet. 
  3. stupeň závažnosti: 20- 40°- konzervativní léčba- neoperativní léčba, léčba korzetem.
  4. stupeň závažnosti: nad 40° : operační léčba

! U všech stupňů je důležité sledování, při zanedbání může dojít k progresím a ke komplikacím !